Selamlar forum ahalisi
Babamın zamanında kullandığı celeron 2957u işlemci ve 4gb ramli laptop var. Ders takibi için ihtiyacı olan birine vereceğim fakat win10 çok yavaş çalışıyor. Tavsiye edeceğiniz linux dağıtımı var mıdır? Ben bu konuya yabancı olduğum için sormak istedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • helga @helga

  Linux dağıtımı kurdunuz mu daha önce hiç?

 • TongYabguHan @tongyabguhan34

  Windows 7 kurup geçin bence hocam. Vereceğiniz kişi linux da zorlanacaksa şayet.

 • Pablo Vader @definitive

  Bilgisayardan anlamayan birisine verilecekse Windows 7 kurup verin daha iyi olur.

 • Orcun @orcun

  Windows 7 kurun geçin. Linux ile falan uğraşmayın derim. Onun wifi bilmemnesi yok işte ekran parlaklığı vs. işte klavyenin hotkey'i ıvır zıvırı vs hani daha önce hiç kurmayı denemediyseniz bunlarla çok uğraşabilirsiniz.

  • Polystyrene @polystyrene

   Onlar çoğu zaman uğraştırmıyor ki? Desteği kesilmiş Windows 7 yerine Windows 8 daha mantıklı.

  • Orcun @orcun

   @polystyrene Valla ben sana bir casper exper böyle abidik kubidik markalı notebook ayarlayım al uğraş. 😀 Ben ne dağıtımlar denedim ohoooo klavyenin üstündeki ışıklı hotkey dediğimiz driver sadece windowsta var. Oradan ses ayarı işte müzik açma kapatma fanın sessiz modu vb ayarları yapabiliyorken linux dağıtımında yapamıyordum. Mesela başka bir sıkıntı da ekran parlaklığını ayarlayamıyordum. FN ve yukarı aşağı yön tuşu idi normalde ama meğer onun da driver'ı varmış. Ekran en kısıkta kaldı ayarlanmıyordu. Touchpad belaydı bilmemne tech birşey touchpad normalde 2 parmakla aşağı yukarı yaparsın scroll görevi görüyordu, linuxte yemedi çünkü gene driver'ı yokmuş. Arkadaşın cihazın cpu baya 2013 model, marka model bilmiyoruz. Bu arada 4 5 tane falan dağıtım denedim. Ubuntu, lubuntu, mint, birde elementary miydi neydi ? öyle bir os, hatta remix os bile uğraşmıştım bir aralar ama o sonra biliyorsun yalan edildiydi. 8 tabi gene daha iyi o konu ama 7 gibi hızlı olmuyor, pdf açarken mesela 8 de daha çok cpu kullanıyor 7 de o kadar çok kaynak tüketmiyor. Denemek lazım hangisi iyi kötü vs

  • Polystyrene @polystyrene

   @orcun Valla Casper ve Exper'i mümkünse Windows ile bile denememek lazım. 😀
   Şaka bir yana ben Linux'ta donanım desteğinin son zamanlarda geliştiğini düşünüyorum. Elbette bir Windows olamaz şu an. Güncel çekirdeğe sahip olanlardan birini kullanmak gerekebilir tabi.
   Windows 8'in Windows 10'a kıyasla kaynak tüketimi farkını görünce şaşırmıştım. Ben olsam sırayla 8.1, 8 diye denerdim.

  • Orcun @orcun

   @polystyrene Bende öyle atomlu cihaz vardı, dedim ne olacak ya puppy linux birde işte lubuntu kurarım takılırım vs bir kurdum ya imleç takılıyor. Böyle fps 5 yani oynatıyorum bırakıyorum imleç anca bıraktığım yere geliyor. Meğer araştır et yap vs intel efendi atom'a destek vermiyormuş linux tarafında vs deli oldum. Ne yaptım mecbur kasıyor windows 7 bile ağır, win 7 lite kurdum 1 gb bile değil setup'ı baya ufak yani hatta sağlıkçı salih miydi neydi o arkadaş derlemiş galiba ? 😀 Tnctr sitesindendi.Bak o yağ gibi çalışıyordu basit işlerimi yapıyordum. Win 8 10'a göre çok daha hızlı, win 10 baya kaynak tüketiyor yetmiyor arkada devamlı birşey indirme bağlanma denetleme merağı var, o böyle kurcalar boş dursun istemez sistemi falan sen birşey yapacaksın rahat bıraktırmaz. Hele hdd varsa yani isterse ryzen 9 i9 xeon bilmemne 256 gb bellek olsun hdd varsa yandın. Win 8 ama o açıdan daha rahat. Onda öyle dert yok windows 7 gibi çalışıyor.

 • bahadircck @bahadircck

  bakayım hocam, hızlı çalışır mı?

 • Housedakitopal @housedakitopal

  Linux Mint kurabilirsiniz.

  Manjaro'da olur gerçi.

 • bahadircck @bahadircck

  @quantum elementary os u yıllar önce desteklemiştim. Şimdi de indirip kurdum ama açılırken yine windows açıldı. tekrar bakayım olmazsa

 • FidelCastroRuz @fidelcastroruz

  Windwos 8.1 de olabilir. Benzer sisteme kurdum sorun yok epeydir.