Arkadaşlar merhaba,
Oyuna girdiğimde psu'dan gıcırdamayla karışık biiiip diye ses geliyor. Nedeni ne olabilir? Sistemi daha yeni topladım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Gökhan @gokhans19

  Coil whine sorunu sanırım. Bazı psular yapıyor. Hatta telefon şarj cihazları bile pilin son seviyelerine gelince yapabiliyor. Tek çözüm psu sıfırıyla değişmeli. Bazı marka modellerde kronik olabiliyor.

  • Yapay Zeka @yapay-zeka

   Sistemi daha yeni toplamıştım İtopyadan, Thermaltake versa j23 kasasını almıştım 650w 80 plus sertifikalı

   Ryzen 5 3600x ve 2080 Super bağlıydı.

  • Gökhan @gokhans19

   @yapay-zeka Yeni olmasının bir anlamı yok. Coil whine sorunu bazı psu ve ekran kartlarında milyonlarca kişinin başına gelebilen bir durum. Yapılacak tek şey bu sorunların görülmediği yeni bir psu almak. Bazı ürünlerde kronik olduğu için aynı ürünün sıfırıda gelse aynı sorun oluyor. O yüzden farklı marka almak lazım. İnternette coil whine ile ilgili daha detaylı bilgi bulabilirsin.

  • Yapay Zeka @yapay-zeka

   @gokhans19 Peki sizce bu durumda yapılması gereken şey, tüm kasayı alın kardeşim bip sorunu veriyor bu diyip vermek mi yoksa sadece psu'yu mu göndermek?

  • Gökhan @gokhans19

   @yapay-zeka Aldığın yere psuda coil whine arızası var şeklinde bildirirsin. Onlar muhtemelen servise gönder derler. Sende psuı coil whine arızası var diyerek servise verirsin. Aynı psudan sıfır ürün verirler ama ondada aynı sorunun olmayacağının garantisi yok. Bu yüzden farklı marka alabilirsen iyi. Arızayı belirtirken her zaman coil whine arızası de. Bip sesi geliyor dersen servis bizde ses gelmedi deyip geri gönderebilir.

  • Yapay Zeka @yapay-zeka

   @gokhans19 Peki sadece oyuna girdiğimde bu durumun yaşanması normal mi? coil whine olsa sistem açılır açılmaz ötmeye başlamaz mı? Bir de coil whine demek olayı psu sisteme yeterince güç veremediği için mi kaynaklanıyor yoksa kapasitor sorunu vs mi

   Ses tam olarak bu:
   https://youtu.be/HP73edpQwgc?t=106

  • Gökhan @gokhans19

   @yapay-zeka Coil whine sorununun psu yük altına girdiğinde olması boştayken olmaması normal. Coil whineda sanırım sorun kapasitörlerden kaynaklanıyor. Coil whine psu yetersiz kalıyor veya kapasitörler bozuk demek değil. Sadece can sıkıcı bu ses oluyor. Benim bildiklerim bunlar. Daha detaylı bilen çıkabilir. Siz firmaya sorunu bildirmeyi unutmayın.

   Ekşide biri şöyle yazmış:

   özellikle ekran kartları ve bilimum elektronik aletlerin adını bilmediğim bir parçasından (sanırım kondansatör) çıkan frekans sesi.

   herhangi bir arıza veya yetersizlik ibaresi değildir. üretimsel olarak elektronik devrelerin %5-10'unda bulunur. aşırı güç gerektiren durumlarda açığa çıkabilir. çok tiz bir fan sesi gibidir. sese takılmazsanız rahatsız etmez fakat obsesif kişilerin dikkat etmesi gereken bir unsurdur.

  • Yapay Zeka @yapay-zeka

   @gokhans19 Ses baya yüksek takılmamak elde değil ama bu süreçte oyun oynamam sıkıntı yapmayacaksa oyun oynayabilirim sanırım. Ben anakartım falan yanacak diye korktum açıkçası

  • aks @aks

   @yapay-zeka KÖtü haberim var. Bu sorunun görülmesi halinde, çoğunlukla evinizin hattında sorun vardır. Topraklama sorunu ve benzeri. Bu durumlar olduğu zaman ise, sizin ne aldığınızın önemi yoktur. Bir iki değişim yapın. Dediğim gibi çıkacaktır.

  • Yapay Zeka @yapay-zeka

   @aks PSU'yu değiştirdim, itopyanın müşteri hizmetleri bölümünde baktık ses baya azaldı ama aynı sorun ekran kartında da varmış. Çok hafif oradan geliyor. Evle alakalı olsa, itopya'nın müşteri hizmetlerinde ses olmazdı. Ekran kartını değiştireceğim sanırım.