#hepsiburada dan telefon almıştım kredi kartı ile sonradan bankayı arayarak taksit yaptırabildim. Banka hepsiburada'da yaptığım alışverişin ayrıntısını göremiyordu herhalde. Şimdi Trendyol'dan Xaomi Note 8 almayı planlıorum. Oradan alacağım telefonu da sonradan bankayı arayarak taksitlendirebilir miyim acaba?
#xaomicilerçıldırıyor

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Alperen KARAOĞLU @akaraoglu

  Geçen yıl migrostan aldığım cep telefonunu taksitlendirmek istediğimde banka yapamayacağını söylemişti. Siz nasıl bir yol izleyip taksit yaptırabildiniz?

  • Yetkin @tozyet

   Hb'den telefonu tek çekim aldım. Ertesi gün arayıp alışverişimi taksitlendirmek istediğimi söyledim. Onay metnini okudu ve onayladım. Orada cep telefonu vs ile ilgli maddeyi söyledi ama ne bana ürünün ne olduğunu sordu ne de görebildi. Faizini ödeyerek taksitlendirdim. Müşteri gzliliği vs gibi nedenlerle göremiyorlar herhalde.

  • Alperen KARAOĞLU @akaraoglu

   @tozyet bunu öğrendiğim iyi oldu. Telefon alışverişinde taksit yasağı olduğundan beri telefon almaktan çekiniyordum. Vakıfbank, migrostan aldığım telefon alışverişinde bana taksit yapamayacaklarını söylemişti ama bir dahaki telefon alışverişimde şansımı deneyeceğim. Teşekkürler.

 • YasinC @yasinc

  Ziraat bankasında çok basit.

 • zaradr @zaradr

  Enpara da taksitlendiriyor, ama önce senden beyan istiyor. Onaylıyor musunuz? diye

 • ScKn @scknn

  Arkadaşlar o işlem şöyle oluyor. Sizin alışverişi yaptığınız yer cep telefonunu bankaya elektronik ürün olarak gönderiyorsa banka taksit yapabiliyor. Ama sisteme cep telefonu olarak giderse banka dahi taksit yapamaz. Aldığınız yer ile alakalı yoksa bankadan bankaya değişen bir durum değil. Alır almaz da bunu öğrenemiyorsunuz ödemenin provizyondan düşmesi gerekiyor bu da yaklaşık 24 saat sürüyor.

  • Yetkin @tozyet

   Aradığım cevap. Trendyol nasıl gösteriyor acaba 🙂 Mesele de o .

  • ScKn @scknn

   @tozyet çalıştığım yer sisteme cep telefonu olarak gönderdiği için bizde taksit olamıyor ama diğer firmalar elektronik ürün olarak gönderebiliyor bunu sadece muhasebe birimi bilebiliyor sisteme nasıl gittiğinin cevabı sadece onlarda. Ama sisteme elektronik ürün diye gönderen firmalara bir yaptırım yada ceza nasıl verilmiyor bilmiyorum. Sanırım sistemin bir açığı bu.

  • Yetkin @tozyet

   @scknn Evet öyle. Yaptırım olsa da büyük sitelerin canı yanmaz bundan. Ben de daha önce bu şekilde alışveriş yapan oldu mu onu merak ettim. Ordan öğrenmeye çalıştım. Muhasebe yerine 🙂

  • ScKn @scknn

   @tozyet trendyol işleyişini bilmiyorum ama oradaki satıcılar faturaları kendileri kesiyorsa bunu bilmek imkansız hee satıcıda farklı durum oluşabilir. Ama dediğim gibi fatura işlemi trendyol üzerinden mi yoksa firmaların kendi üzerinden mi yürüyor bilemiyorum.

  • Yetkin @tozyet

   @scknn Çok da uğraşmaya gerek yok. Ertesi gün taksit yapılamazsa alışverişi iptal edip iade ederiz de. Uğraştırır biraz. Ben hbden aldığımda yapabilmiştim, satıcı hb idi.

 • Yetkin @tozyet

  Arkadaşlar sormak istediğim bankaların meselesi değil sitelerin meselesi. Bankalar bunu zaten yapıyor, yasal mevzuat ne derese onu yaparlar dışına çıkamazlar. Benim sorduğum burda hb'nin bir açığı veya özelliği mi var? Yoksa her sitede böyle mi?

 • Sercanozmen96 @sercanozmen96

  Ben trendyoldan 1250 lira çekim yaptım galaxy m20 almıştım provizyonda giyim olarak gözüküyordu 4 taksit yaptım geri ödene 1360 olmuştu makul bir faiz ile 4 taksit sağlamıştım. Arkadaşın dediği gibi banka aldığınız ürünün içeriğini göremez sadece fiyatını ve kategorisini görür kategorisi telefon sa sonradan taksit yasal olarak yasak ama migrosdan trendyoldan aldığınız zaman ya yeme içme ya da giysi olarak gorunme ihtimali %90

 • Joe @joe

  Aman hocam yanıt aldıktan sonra durumu sil. Buna da engel olmasınlar.Her sitede olur bu arada.

  • Yetkin @tozyet

   Hiç bişi olacağını zannetmiyom 😀

  • Joe @joe

   @tozyet Yönetimden değil, google aramalarında yayılır.Telefona taksit yasak sonuçta.Ülkede kanun yasa çıkması bir kişinin ağzında. Sabah bir kalkmışsın olan olmuş. Yurtdışı vergi olayı bu kendini bilmez youtuberlar yüzünden oldu. Bir kutu ürün aldım vergi vermedim, 20.000tllik alışveriş yaptım 0 kuruş verdim diye diye içine ettiler. Noldu şimdi ? 10 kuruşluk bir şey alsan 15tl gümrük ücreti. Geçmiş olsun. Buna vergi gelecek diye anlaşılmasın örnek. Bir şey yayıldı mı önünü keserler anlatmak istediğim bu.

 • fatihdemirbal @fatihdemirbal

  Son durum nedir, güncel bilgisi olan var mı