İnternette herhangi bir hizmet, marka ya da işletme hakkında olumsuz yorum sayısı olumlu yorum sayısından çok daha fazla. Genelde ben de bir üründen, satıcıdan vb. memnun kaldığımda bunu yazmıyorum ama memnun kalmazsam yazasım geliyor.

Bunun sebebi belki memnun kalınca bunun hem olması gereken bir şey olduğu ve bu yüzden yazmanın anlamsızlığı ya da belki de ülkede standart bir hizmet anlayışı olmayışı. Bir süre iyi hizmet veren bir firma daha sonra bozabiliyor. Olumlu yorumlar da parayla yazdırılıyor gibi bir şüphe de asla peşimi bırakmıyor. Az önce akışta bir firma hakkındaki görüşler sorulunca aklıma geldi, yazmak istedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Yosun @yosun

    Bende daha önce otellere bakıyordum bir tanesine türklerin hepsi 5 yıldız vermis cok güzel yorumlar yapmıslar ve hepsi ismini düzgünce girmisti altlara dogru indikce yabancıların yorumları gözüme carptı rusu almanı fransızı hepsi vardı. issizlik ya işte dedim cevireyim ne demisler. baktım hepsi kötülemiş:) zaten oraya gitmeyecektim sadece merak ettigmden bakıyordum ve bunun gibi bircok otelde de aynı sey söz konusu. Geçen de trendyoldan bir ürün aldım mayoydu. bedeni büyük geldi biraz degistireyim dedim kadın bana iade kodu verdi fakat peşinsıra ekledi 'bu ürün ic giyime girdigi icin iade kabul edilmeyebilir ama ürün kendi bünyemizden oldugu icin bir sorun cıkmaz sanıyorum'. ben de dedim tamam o halde beni bilgilendirirsiniz kargoda sorun yasamak istemiyorum. iste gittim kargoya kargo dedi emin misiniz bu ürüne iade kabul etmeyebilirler isterseniz gönderelim yine ama olan size olur tarzı bi konusma gecti. ben dr sonrasında vazgectim :s güvenim sarsılmadı degil.