Merhaba arkadaşlar güç kaynağı ve yeni aldığım Xeon işlemcinin sıcaklıklarını paylaştım
sistemim şöyle:
Intel Xeon E5440 (E0) 2.83 GHz işlemci (BIOS modlanmıştır)
Nvidia GTX 750 Ti 2GB GDDR5 128 bit
Güç kaynağı 300W Dell (aşağıda paylaştım)
4 GB DDR3 1333 MHz RAM
Gigabyte GA G41M Combo anakart rev2.0
500 GB HDD

Daha önceden Core 2 Duo E8400 kullanıyordum işlemci değiştirme gereği duydum bu işlemciyi aldım ama arasında neredeyse hiç performans farkı yok ve bir de fan oyun vb. program kullandığım zaman çok ses yapıyor sıcaklıklar normal görünmesine rağmen işlemci max yükte 62 derece görüyor ama ben bu sistemle ac4 açmaya çalıştığım e8400 ile arasında hiçbir fark olmuyor ekran kartımın oyunu en azından düşük ayarda rahatça oynattığını biliyorum e8400 25 35 arası gidiyodu şimdiki işlemcimde hemen hemen aynı değerleri veriyor sorun sizce nedir ram kaynaklı olabilrimi ? #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Ram'i en kötü 8 gb yapman lazım. Birde xeon'da oc yapman lazım, ama tabi o psu ne akdar kaldırır ne kadar gider bilemem.

 • Jubei @jubei

  Dost acı söyler diyerek başlayayım.
  Bir kere şu anda kullandığınız PSU 2000,li yılların başlarında üretilen bir PSU, yanlış hatırlamıyorsam 2002-2004 arası olması gerekiyor, bu da demektir ki, 2004 yılını baz alırsak, 15 yıllık bir PSU, yani bu ne anlama geliyor, kapasitör yaşlanması olmuştur ve PSU her an kendini ağır yük altında emekliye ayırabilir, tek başına emekliye ayrılsa çözüm kolay ancak yanına diğer arkadaşlarıda alırsa faturası ağır olur.
  Ayrıca bu PSU bilgisayar da oyun oynamak için uygun değil, çünkü ofis işlerinde kullanılan bilgisayarlar için üretilmiş, tek kanaldan 12v X 18A = 216W, çift kanaldan ise toplam 264W fazla geçmemesi gerekiyor, zaten PSU üzerinde belirtilmiş.
  Toplam güç için ise 305W sınır var ve işin sizin için daha kötü tarafı, sıcaklık için en fazla 50C olarak belirtilmiştir, bu arada PSU,larda en üst Watt değeri 60 saniye boyunca verebildiği üst değerdir, bu aşıldığı zaman PSU ömründen yer.
  Sizin işlemciyi belirgin bir artış için overclock yapacağınızı ve bunun hissedilir olması içinde 3.8Ghz - 4.Ghz arasında bir overclock yapmanız gerektiğini düşünürsek ve buna bağlı olarak işlemciye 1.4v vermeniz gerektiğini de hesaba katarsak, o bilgisayarı çok sınırda ve tedirgin olarak kullanacaksınız.
  Sözün özü, overclock yapmadan o işlemcinin gerçek gücünü kullanamayacaksınız, overclock yapsanız PSU riski var, şu an için bence böyle kullanın, daha sonra eliniz bollaşınca ikinci el de olsa daha iyi bir PSU alırsınız.
  Bu arada @orcun a katılıyorum, RAM,i 8Gb yaparsanız çok çok daha iyi olur.😊👍