Yazılım Gündemi - 20 (2-8 Aralık 2019)

< Önceki Gündem     |   2-8 Aralık 2019   |     Sonraki Gündem >

Yazılım Gündemi ile ilgili gelişmeler hakkında bildirim almak için bu adresdeki konuya bakabilirsiniz. Yazılım Gündemine katkı sağlamak için yazılımın herhangi bir alanıyla ilgili karşılaştığınız haberleri sosyalde #YazılımGündemineMalzeme etiketi ile paylaşabilirsiniz.

2 zararlı Python kütüphanesi PyPI üzerinden kaldırıldı

Gün geçmiyor ki kişilerin dikkatsizliklerini suistimal eden zararlı yazılımlar gün yüzüne çıkmasın. Genelde uygulamalar ve hizmetlerde görmeye alıştığımız fakat son zamanlarda programlama kütüphanelerinde de yayılmakta olan bu tarz kötü amaçlı kodlar içeren kütüphaneler gittikçe daha ciddi bir tehdit oluşturmaya başladı. Bu sefer de kütüphane isimlerinde bir benzerlik hilesi yaparak kendini başka bir kütüphane gibi gösteren ama aslında zararlı kodlar içeren 2 Python kütüphanesi tespit edildi ve Python paket yöneticilerinin kullandığı Python Package Index (PyPI) sisteminden kaldırıldı. Kütüphaneler bunlar:

İki sahte kütüphane de aynı kişi tarafından geliştirilmiş ve aslında zararlı kodları içeren kütüphane jeIlyfish olan, diğerinde ise bu kütüphane içindeki zararlı dosyayı indirip çalıştıran kodlar mevcut. Zararlı kodların amacı ise çalıştırıldığı bilgisayardaki SSH ve GPG anahtarlarını çalmak. python3-dateutil sahte kütüphanesi 29 kasımda yayınlanmış fakat diğeri 1 yıldır (11 Aralık 2018) yayındaymış.

İki kütüphane de artık erişilemez durumda fakat siz projenize eklemişseniz elbette otomatik olarak silinmeyecek, bu yüzden Python ile geliştirdiğiniz projelerinizi bir gözden geçirmenizde fayda var. Her ne kadar dikkatli olmaya çalışsak da bu tarz güvenlik zafiyetleri maalesef bir anlık dikkatsizliğimizi bile çok iyi kullanıyor. Bir kere böyle bir kütüphaneyi bağımlılık olarak eklediysek sonrasında fark etmemiz çok zor oluyor. O yüzden "ben yemem böyle şeyleri" dememek gerek.

WebAssembly artık W3C onaylı bir web standardı oldu

Her ne kadar alternatifleri çıksa da, zamanla bir şekilde hepsini geride bırakmış bir dil olan JavaScript uzun zamandır hayatımızda. Fakat son yıllarda JavaScript'in tahtı yavaş yavaş sallanmaya başlamıştı ve artık kendi kategorisinde tek dil değil. Çoğumuzun mutlaka ismini en az bir kere duyduğu WebAssembly, bu hafta içerisinde JavaScript'den sonraki dördüncü Web Standartı oldu. "Web Standartı" dediğimize göre hepimiz biliyoruz ki bunu ilan edebilecek bir kurum var: World Wide Web Consortium, çoğumuzun bildiği şekliyle nam-ı diğer W3C.

Konu başlığına eklediğim bağlantıdaki basın bülteninin yayınlanmasıyla tarayıcı üzerinde çalışabilen yeni bir W3C onaylı programlama dilimiz oldu (aslında uzun bir süredir vardı fakat artık resmi olarak onaylı). Tüm yazılım camiasına hayırlı uğurlu olsun. Elbette WebAssembly sadece tarayıcı üzerinde çalışan bir dil değil, kendisiyle başka çeşit çeşit işler de yapmak mümkün. Ayrıca yine W3C geliştiricilere hız ve verimlilik için WebAssembly öneriyor.

Bu basın bülteninin yayınlanmasının bir diğer anlamı ise artık tarayıcıların WebAssembly diline destek vermek için büyük bir nedeni var. Benim tahminim önümüzdeki aylar içerisinde tarayıcılar WebAssembly diline daha büyük yatırımlar yapacak ve birer birer desteklerini duyuracaklardır. Böylece benim de WebAssembly hakkında araştırmalar ve denemeler yapmak için bir motivasyonum oldu. Şimdiye kadar pek detaylıca incelemediğim bu dili daha iyi inceleme vakti gelmiş.

Siz WebAssembly hakkında ne düşünüyorsunuz? Deneme ve araştırma imkanınız oldu mu? Olduysa deneyimlerinizi ve görüşlerinizi yorumlar bölümünde belirtebilirsiniz.

AWS, kodlarımızı inceleyecek yapay zeka hizmetini duyurdu: Amazon CodeGuru

Amazon Web Services (AWS) girenin içerisinden kolay kolay çıkamadığı dev bir ekosistem. Bu ekosistem bu hafta içerisinde daha da genişledi ve içerisine yeni onlarca servis eklendi fakat ben bunlardan biriyle ilgili konuşmak istiyorum. Evet, başlıkta da ismi olan Amazon CodeGuru servisinden bahsediyorum. Bu servis sizin kodlarınızı inceleyerek size çeşitli önerilerde bulunan eğitilmiş bir yapay zeka. Şu an Preview olarak bazı bölgelerde kullanımda açılmış.

Günümüzde gerek teknolojik gelişmelerin hızlanması gerekse de bilgisayar sistemlerinin verimliliğinin artmasıyla bazı mesleklerin yerini yapay zeka sistemlerinin alacağı öngörüleri fazlaca yaygın. Bu yapay zeka sistemlerini geliştiren bizler her ne kadar "ya sistemleri biz geliştiriyoruz zaten, bize bi' şey olmaz", diye düşünsek de, ben aynı fikirde değilim. Günün birinde birisi mutlaka "kod yazan yapay zeka" sistemi çıkaracaktır ve bu sistem verimli ve ekonomik olduğu takdirde de bizim pabuçumuzun dama atılması çok kolay. Böyle bir şeye de çok uzak olduğumuz söylenemez. Bugün de Amazon'un bu hizmeti ile birlikte bunun mümkünlüğüne daha çok inanmaya başladım.

 

Yani anlayacağınız çember bizim için de daralıyor arkadaşlar. Bugün kodlarımızı inceleyip bize öneri sunan yapay zeka, yarın kod da yazar. Biraz komplo teorisi vari olacak ama belki de Amazon bu servisi "kod yazan yapay zeka"yı yaratmak için kullanacak, kim bilir… Elbette yine yazılım mesleğinin yerini tamamen yapay zeka almayacak. Sonuçta bu yapay zekaları geliştirecek olanlar da bizleriz (gerçi bundan da emin değilim çünkü geçen senelerde bir haftalık gündem değerlendirmesinde "yapay zekanın geliştirdiği yapay zeka, insanların geliştirdiği yapay zekadan daha verimli" gibi bir haber dinlediğimi hatırlıyorum) ama eskiye göre yazılım geliştirici ihtiyacı bir hayli azalacaktır diye düşünüyorum.

O gün geldiğinde yazılım camiasının vereceği tepkiyi çok merak ediyorum. Şu an yapay zeka geliştirmeleriyle birçok mesleğin yerini almayı planlayarak sevinen, "ya benim geliştirdiğim sistem insandan daha verimli çalışıyor işte istatistikler" diyerek olaya son derece bilimsel yaklaşabilen arkadaşlar, o gün geldiğinde de acaba "e tabii ki de benden verimliyse buyursun geçsin yerime ben kenara çekilirim" diyebilecekler mi, yoksa Osmanlı döneminde matbaanın gelmesini istemeyen hattatlar gibi bir akım mı oluşacak? Benim tahminim ikincisinin gerçekleşeceği yönünde, çünkü hiç kimse -haklı olarak- mesleğini kolay kolay bırakmak istemez. Fakat artık Osmanlı döneminde değiliz, böyle bir sistem ekonomik ve verimli olduğu takdirde hiçbir işveren bizim göz yaşımıza bakmaz. Fazla mesai ücreti vermeden (gerçi Türkiye'de zaten alamıyoruz ama) 7/24 çalıştırabileceği bir yapay zeka varken niye bize maaş ödesin?!

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz arkadaşlar? Özellikle bu konu hakkında görüşlerini çok merak ediyorum. Lütfen okuyorsanız fikirlerinizi belirtmekten kendinizi geri koymayın. Yorumlar bölümünde konuşalım.

Ayrıca Amazon'un tanıttığı diğer hizmetlerin birkaçı da bu şekilde (gözden kaçırdıklarım olabilir, takip etmek çok zor):

JetBrains takımlar için yeni bir ürün tanıttı: Space

JetBrains firmasını çoğumuz, hemen her programlama dili için çıkardıkları IDE araçları ve Kotlin programlama dili ile tanıyoruz. Bu sefer programlama dillerinden ziyade daha çok şirketlerdeki geliştirici takımları çıkardıkları bir ürünün erken erişim programını duyurumalarıyla gündemimizde yer alıyorlar. Git bazlı versiyon kontrol, bloglar, planlama, code review süreçleri vb. gibi birçok özellik ile birlikte gelen bu ürünü hem servis olarak JetBrains üzerinden kullanabiliyorsunuz, hem de kurumsal firmalar için kendi sunucunuzda barındırabiliyorsunuz.

Daha detaylı bilgi için konu başlığına eklediğim bağlantılara tıklayabilir ya da aşağıdaki duyuru videosunu izleyebilirsiniz:

Django 3.0 sürümü yayınlandı

Popüler Python web framework'ü Django'nun 3.0 sürümü yayınlandı. Bu yeni Django sürümü Python 3.6, 3.7 ve 3.8 sürümlerini destekliyor. Django geliştiricileri, üçüncü parti kütüphane geliştiricilerine Django 2.2'den önceki tüm sürümlere destek vermeyi durdurmayı tavsiye etmişler. Bu sürümde gelen yeniliklerin birkaçı ise şu şekilde:

Ayrıca Django sürüm yükseltme rehberi için buraya tıklayabilirsiniz.

PHP Versiyonları İstatistikleri 2019.2 yayınlandı

Sağda: Mayıs 2019 PHP Versiyonları Kullanım Oranları / Solda: Kasım 2019 PHP Versiyonları Kullanım Oranları

Composer kullanım verilerine göre PHP versiyonlarının zamanda değişen kullanım oranları

Qt yeni eklenti mağazasını duyurdu: Qt Marketplace

C++ ile platformlar-arası (cross-platform) uygulama geliştirmeye yarayan Qt uygulama çatısının artık bir eklenti mağazası var. Geliştiriciler ücretli ya da ücretsiz birçok eklentisi bu mağaza üzerinden alıp, doğrudan uygulamaları üzerinde kullanabilecekler.

Yaklaşan Etkinlikler

Etkinlik İsmi Yeri Tarihi
Tersine Mühendislik - Workshop İstanbul 10 Aralık 18:30
Future of Java Virtual Machines and Frameworks - GraalVM and Quarkus İstanbul 10 Aralık 19:00
Test Automation with Taiko İstanbul 10 Aralık 19:30
LearnDocker İstanbul: Docker'a Giriş İstanbul 11 Aralık 18:30
Oracle Developer Meetup İstanbul 11 Aralık 18:45
LearnDocker İstanbul: Docker'a Giriş - Uygulamalı İstanbul 11 Aralık 19:00
DL Exerts - 1 : Introduction to TensorFlow 2.0 İstanbul 11 Aralık 19:00
Siber Olaylarda 5N1K Yeterli Mi? Ankara 12 Aralık 19:00
Introduction to Tensorflow 2.0 İstanbul 12 Aralık 19:00
Kuantum Programlama Uygulamaları Hackathonu Ankara 14 Aralık 09:00
JAMstack Istanbul Coffee Talk - 4 İstanbul 14 Aralık 13:00
Yapay Zeka ve Hukuk Zirvesi İstanbul 16 Aralık 09:00
AWS Meetup 44 - Re: Invent Yeni Servisler ve Gelişmeler İstanbul 16 Aralık 19:00
Software Craftsmanship Turkey Meetup İstanbul 18 Aralık 19:00
GDG DevFest Manisa 19' Manisa 19 Aralık 09:30
Hakan Erdoğan ile Developer Muhabbeti İstanbul 19 Aralık 18:30
Windows Forensics Ankara 19 Aralık 19:00
Yazılım Sektöründe Serbest Danışman Olarak Çalışmak İstanbul 20 Aralık 19:00
Tatil.com’un Monolitik Uygulamadan SPA’ya Geçiş Öyküsü İstanbul 20 Aralık 19:30
TensorFlow 2.0 Atölyesi İstanbul 22 Aralık 15:00

Diğer Haberler

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör