Yazılım Gündemi - 13 (07-13 Ekim 2019)

< Önceki Gündem     |   07-13 Ekim 2019   |     Sonraki Gündem >

Yazılım Gündemi ile ilgili gelişmeler hakkında bildirim almak için bu adresdeki konuya bakabilirsiniz. Yazılım Gündemine katkı sağlamak için yazılımın herhangi bir alanıyla ilgili karşılaştığınız haberleri sosyalde #YazılımGündemineMalzeme etiketi ile paylaşabilirsiniz.

GitHub ile ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza kurumu arasındaki iş anlaşması tartışmalara yol açtı

GitHub ve ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza Kurumu arasındaki yaklaşık 200.000$'lık bir iş anlamasının yenilenme zamanı gelince ortalık biraz karıştı. Birkaç hafta önce de bir geliştiricinin aynı kurumu protesto etmek için yaptığı bir eylemden bahsetmiştim (bkz: Yazılım Gündemi - 10). Amerika'da yaşamadığım için doğal olarak bu kurum ve politikalarıyla ilgili bir bilgim yok fakat insanların bu kadar fazla olay etmesine bakılırsa pek iyi bir kuruma benzemiyor.

GitHub durumu açıklamak için tüm çalışanlarına gönderdiği e-postanın aynısını bloglarında yayınladı. Olayın geçmişinden ve kendilerinin izledikleri rollerden bahsetmişler. Kısaca özetlemek gerekirse: ilk iş anlaşması 2016 yılında yapılıyor ve ilgili kurum GitHub Enterprise Server lisansı alıyor. Sanırım o zamanlarda bu kurumun olay yaratan politikaları gündemde değilmiş. GitHub ve Microsoft, ilgili kurumun olay yaratan politikalarına her ne kadar karşı olsalar da "iş başka arkadaşlık başka" hesabıyla anlaşmaya devam ettiklerini belirttiler. "Kurumun ilgili politikalarını her yerde protesto ettik ve etmeye devam edeceğiz" deyip ekliyorlar: "Protesto amaçlı organizasyonlara 500.000$'lık bağış yapacağız".

Twitter'daki şu gönderi altında bayağı bir tartışma dönmüş durumda. Bazı GitHub ve Microsoft çalışanlarının da olayları protesto ettiğine yönelik haberler var. Bakalım olaylar nereye varacak.

GNU projesi geliştiricileri Richard M. Stallman'ın devam eden liderliğine itiraz ediyor

Geçtiğimiz haftalarda Richard M. Stallman'ın bazı söylemleri yüzünden Özgür Yazılım Vakfı'ndaki (Free Software Foundation) ve MIT'deki görevinden ayrıldığını konuşmuştuk (bkz: Yazılım Gündemi - 10). Sonraki haftalarda Stallman, "FSF ve MIT'den istifa ettim fakat GNU projesine liderlik etmeye devam ediyorum" şeklinde bir açıklama yaptı.

6 Ekim'de FSF şöyle bir yazı yayınladı ve özgür yazılım topluluğundan durumla ilgili görüşler toplamaya başladı. Bunun üzerine bazı GNU projesi geliştiricileri de fikirleri açık şekilde bir yazı ile belirtmek için 7 Ekim'de şu yazıyı yayınladılar. Yazıca kısaca Richard Stallman'ın özgür yazılım hareketinin ve GNU projesini ilk ortaya koyan ve büyük emekler veren kişi olduğunu kabul ettiklerini fakat yıllar içerisinde Stallman'ın davranışlarının değişmesinden dolayı artık GNU projesini temsil etmediğini düşündüklerini belirtmişler.

10 Ekim tarihli bir güncelleme notu düşülen bu sayfada toplanan tüm görüşlerin hem FSF hem de GNU liderliğiyle özel olarak paylaşıldığı belirtilmiş. Bakalım süreç nasıl devam edecek. Sizin konu hakkındaki görüşleriniz nedir? Richard Stallman tamamen yazılım camiasından dışlanmalı mıdır yoksa politik görüşleri ayrı, programcı (hacker) kişiliği ayrı mı değerlendirilmelidir? Yorumlar kısmında konuşalım.

Chrome, geliştiricinin autocomplete=off seçimine rağmen autofill özelliğini kapatmıyor

Autocomplete (otomatik tamamlama), kullanıcıların bir metin kutusuna birşeyler yazarken daha önce yazdıklarını önermeye yarayan bir tarayıcı özelliği. autofill (otomatik doldurma) ise sayfadaki bir formu, elemanların autocomplete özelliğindeki değerlerden yararlanarak otomatik olarak tarayıcıda kayıtlı değerlerle doldurmaya yarayan bir özellik. Örneğin bir kullanıcı girişi formunda kullanıcı adınızı yazdıktan sonra şifre kutusunun da otomatik olarak doldurulması. Çoğu durumda faydalı olabilirken bazen de geliştirici için biraz sorunlu olabiliyor. Böyle durumların üstesinden gelmek için de bu özelliği input bazında kapatmaya yarayan bir tercih geliştiricilere sunulmuş fakat chrome'un buna tercihe saygı duymadığı, autocomplete=off seçili olduğu halde otomatik doldurma özelliğini kapatmadığı ortaya çıktı. Aslında bu yeni bir olay değil konu başlığına eklediğim bağlantıdan da görebileceğiniz gibi ilgili issue 12 aralık 2018 tarihinde açılmış fakat hala daha çözülmediği için tekrar gündeme geldi ve geliştiriciler sitemlerini belirtmeye devam ediyor. Açıkcası Google'dan giderek daha da soğuyan bir kişi olarak, bu durumdan da hiç haz etmedim. Resmen kodladığımız siteye ve ona belirttiğimiz tercihlere aykırı hareket ediyor ve uzun zamandır da hiçbir eylem alınmış değil. Google'a artık birilerinin dur demesi gerekiyor ama kim ne zaman diyecek bilemiyoruz. Bakalım ne olacak. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Düzeltme Notu (14.10.2019 11:40): Autocomplete ve autofill özelliklerinin karıştırılmasından doğan yanlış anlaşılma sorunu giderildi.

Visual Studio Code Eylül 2019 (1.39) sürümü yayınlandı

Visual Studio Code 1.39 sürümünde öne çıkan değişiklikler

Ayrıca Python eklentisinin bu ay duyurulan yeni sürümü ile VS Code'da artık native olarak Jupyter Notebook düzenleme özelliği de geldi.

Yaklaşan Etkinlikler

Etkinlik İsmi Yer Tarihi
Managing Different Environments Ankara 15 Ekim 18:30
Zebra Emea Android Developer Seminars İstanbul 16 Ekim 09:00
TRAI Meet-Up 27 Yapay Zekâ Altyapıları İstanbul 16 Ekim 18:00
Yazılımda Kariyer'19 İstanbul 16 Ekim 18:30
Kubernetes Operators 101 İstanbul 16 Ekim 19:00
Kuantum Makine Öğrenmesi İstanbul 17 Ekim 18:30
Big Data'dan Nasıl Anlam Çıkarılır? İstanbul 18 Ekim 19:00
Workshop: Sesli Arayüzlerde Görsel Cevaplar İstanbul 19 Ekim 11:00

Diğer Haberler

Bir sonraki hafta görüşmek üzere,
Kendinize iyi bakın...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

  autocomplete=off çalışıyordu ve hala da çalışıyor. 🙂

 • Türkçesever @turkcesever

  Bence Richard Stallman'ın davranışlarında önemli bir değişiklik olmadı. Gördüğüm kadarıyla Richard Stallman'ı eleştirenler arasında bazı açık kaynak heveslileri de var. Özgür yazılım ile açık kaynak bazı yönlerden farklıdır. Bu yüzden açık kaynak heveslilerinin bu konu hakkında yorum yapmasını pek doğru bulmuyorum. Açık kaynak, özgür yazılıma göre etik değerleri daha az önemseme eğilimindedir. Bence Richard Stallman en azından bir süreliğine de olsa GNU Projesi'nde kalmalıdır. FSF'nin gelecekte özgür yazılım felsefesi için neler yapacağına dikkat etmemiz gerektiği düşüncesindeyim. Bildiğim kadarıyla bu olay, özgür yazılım felsefesi için önemli.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   Eleştirenlerin neyi savunduğuna bakarak ona göre yorumda bulunmak bence doğru bir yaklaşım değil. Eleştirenlerin karakterine değil, söylediklerine bakmamız gerekir. Aksi takdirde "Adam Karalama safsatası (Ad hominem)" yapmış oluruz. Richard Stallman düşünsel olarak uçlarda dolaşmayı seven birisi ama son hareketiyle kendi kendini bitirdi. Çocuk istismarını savunmaya varacak sözlerinin arkasında durulacak hiçbir yanı yoktur. Evet, programlama yetenekleri bakımından kendisinden faydalanılabilir; tamamen programlama camiasından dışlanması bende desteklemiyorum ama artık hareketin sözcülüğünü ve liderliğini yapmayı bırakması gerek.

  • Türkçesever @turkcesever

   @erenhatirnaz Eleştirenlerin düşüncelerine genellikle önem veririm ama bu konuda biraz farklı düşünüyorum. Gördüğüm kadarıyla çalışmalara açık kaynak topluluklarının da katılmasını isteyenler var. Kendisi bildiğim kadarıyla terminolojiye önem veriyor ve biraz farklı bir insan olduğunu söylemek herhâlde yanlış olmaz. Gözlemlediğim kadarıyla çoğu açık kaynak heveslisi, Richard Stallman'dan özgür yazılıma sıkı sıkıya bağlı olduğu için geçmişte de nefret ediyordu. Ben bu sürecin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Zaten yanlış bilmiyorsam böyle bir olay, özgür yazılım felsefesi için pek görülmedi. Kısacası özgür yazılım ile ilgili kuruluşların başkan değişimine hazır olduğunu düşünmüyorum. En azından GNU Projesi'ni yönetmeye devam etmesi, olası bir kötü değişikliği önleyebilir. FSF'de gelecekte ne olacağının belli olmadığını düşünüyorum. Bazı yerlerde Richard Stallman'ın özgür yazılım hareketi için konuşmadığını, konuşamadığını belirten yazılar var. Ben bu tür yazılara pek katılmıyorum. Bu yüzden de bu tür yazılara dikkatli yaklaşılması gerektiğini düşünüyorum. Ben bu konuda sizden biraz farklı düşünüyorum. Umarım yanlış anlamazsınız. Anlayışınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @turkcesever Haklılık payınızın olduğu noktalar var fakat açık kaynak ve özgür yazılım arasındaki ideolojik farklılıklardan doğan tavırların, bugün konuştuğumuz konuyla doğrudan bağının olmadığını düşünüyorum. Sonuçta Richard Stallman savunmaması gereken bir kişiyi savundu ve eleştiriler de daha çok bu yönden geldi. Yukarıdaki haberde de bahsettiğim gibi GNU projesinin içerisindeki insanlar da artık Richard Stallman'ın başkanlığından rahatsız, kendileri blog yazmışlar. Yani demem o ki, açık kaynak ile özgür yazılım toplulukları arasındaki gerilim pek konumuz değil. Topluluğun kendi başkanını seçme özgürlüğü olduğunu düşünüyorum.
   Yok, yanlış anlamadım. Aksine, oluşturduğum içerik altında görüşü ne olursa olsun böyle kaliteli tartışmaların olması beni çok sevindiriyor. İçeriği hep birlikte bir adım öteye taşımış, farklı bakış açıları kazandırmış oluyoruz. Yorumunuz ve katkınız için ben teşekkür ederim.

  • Türkçesever @turkcesever

   @erenhatirnaz Açıkçası özgür yazılımın çok fazla eksiği olduğunu düşünüyorum. Bu konudan pek fazla bahsetmek istemiyorum çünkü Richard Stallman'ın tartıştığı konu pek hoşuma gitmedi. Bu tür konuların riskli olduğunu düşünüyorum. Farklı görüşler var.
   "https://medium.com/@meddlleu/what-you-are-doing-is-an-ad-hominem-attack-that-also-implies-personal-sanctions-e4997a30bf0c"
   "https://medium.com/@meddlleu/richard-stallman-a-troll-network-of-lies-and-media-failure-fc7e2224e4ac"
   Eğer özgür yazılım için daha atılgan bir lider olacaksa bundan memnun olurum.

Tüm blog yazılarını gör