TeknoSeyir Sosyal Üzerine Notlar

8-9 aydır kullanmıyordum. Yine şöyle 1-2 hafta kullanıp kaçacağım. Zira takip edecek kadar vaktim yok.

Turuncu siteye veya"dirsekçi" başka bir platforma gidecek halimiz yok. Ortamlarının seviyesi gürültüsü malum. O nedenle TSeyir'in sosyalini geliştirmek için notlarımı aklıma geldikçe bu blog başlığı altına yorum olarak ekleyeyim.

Bir site veya uygulama geliştiriyorsan her şeyi göremezsin. Sadece bildiğini yaparsın, o da piyasaya uymuyorsa, talebi karşılamıyorsa başarısızlık kaçınılmaz olur. Siteni kullananları dinlemeli ve neye ihtiyaç duyduklarını nasıl duyduklarını not almalısın. Bunun için çok fazla yazılım var ama burası sonuçta mesaj yazılabilen bir site. Bu bir avantaj. Farklı kullanım senaryolarına sahip kullanıcıların görüşleri bu nedenle işitilmeli, hatta sık sık sorulmalı (öneriler diye kalıcı bir etiket olmalı). Bir web platformu ancak onu kullananların ihtiyaçları dinlenerek geliştirilebilir ve başarılı olabilir.

Ne var ki bu site bir sosyal platform olarak inşa edilmiş olsa da yorum yapanlar ekseriyetle deneyimli tüketiciler veya sitede çok zaman geçirebilen genç kesim. Diğer kullanıcıların pek bir geri dönüşünü göremedim. Halbuki Türk tüketicisi bunlardan ibaret değil. Bu sitenin onlara da hitap etmesi gerek. Dolayısı ile bir yorum geldi mi kullanıcı tipine de bakılmalı. Normal tüketici mi? Müdavim mi? Bağımlı mı? İleri düzey bilgili kullanıcı mı?

Diğer yandan siteyi kullanan da sitenin ekonomik parametrelerini bilemez; maliyet analizi yapıp karar verecek olan sitenin masrafını karşılayanlar olacak. Bize düşen ihtiyaç hissettiğimizi yazıp aktarmak.

Arzu eden yorum olarak kendi önerilerini ekleyebilir. Bir gün kaale alınması ümidiyle.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Paralelport @paralelport

  Bir yorumun altına yorum yazdım mı o yorumun altına gelen yeni mesajlarda "mentionlanmasak da" uyarı alma imkanı iyi olurdu. Seçime bağlı elbette. Bilhassa acemi yani siteyi az kullanan kullanıcılar bu konuda hata yapıyorlar.

  Konuyu takip etme imkanı tamam var, ama ben sadece o yorum "dallanması" ile başlayan tartışma ile ilgileniyor olabilirim.

 • Paralelport @paralelport

  TS gördüğüm kadarı ile epey zaman alıcı bir aktivite. Şurada bir yorum yazayım desen kaç dakikan gidiyor. Dolayısı ile belli yaşın üstü ve aktif çalışan bireylerin gelip katılım yapması imkansıza yakın bir durum. Twitter bu yüzden daha pratik, 140 karakter demek fazla zaman istesen de harcayamazsın demek.

  Keşfet özelliğinin işe yaradığını söyleyebilirim. Akşam yatmadan TS'de ne yazılmış ne okunmuş görmek için güzel özellik. TS'yi takip etmiyorken buradan arada sırada bakıp bilgi sahibi oldum.

  Yine de Twitter varken bir sosyal platforma daha enerji zaman harcamak oldukça güç. Yaşı 30 üstü bireylerin de katkıda bulunabilmesi ancak onlara da bir şeyler lazım olduğunda mümkün olabilir. Sonuçta dizüstü almak istiyordur, gelip akıl danışır. O sırada başka bir konuya katkıda bulunabilir.

  • Paralelport @paralelport

   Belli yaş grubunu siteye çekmek için onların ihtiyacı olan konuların açılması gerek. Çoluk çocuğa karışan adamın ihtiyacı bellidir. Google'da karşısına çıktı mı siteden de istifade etti mi devamlı olmasa da arada sırada siteye uğrar. İçeriğe katkıda bulunur.

   Böyle bir plan yapıp planlı içerik girilmeli veya giren teşvik edilmeli. Örneğin kullanıcı incelemelerinde bu yaş gruplarına hitap edecek kategoriler eklenmeli. En basitinden sağlık ürünleri kategorisi (tansiyon aleti, ateş ölçer şu bu).

 • Paralelport @paralelport

  Dizüstü etiketi gibi kalıcı etiketler ana sayfada kullanıcıya sunulmalı. Böylece bir tıklamada tüm dizüstü muhabbetlerini görüp işime bakabileyim. Bu forumu taklit etmek olarak görülmemeli, ciddi bir ihtiyaç. Olmaması büyük hata.

  Yazan üye alınmasın ama Turkish Union diye alakasız bir etiket gündem kutusunu işgal edip kendine yer buluyor, dizüstü diye etiket bulamıyor (şu an görüyorsanız bu yorum yazdığım mesajlara etiket eklememden kaynaklı geçici bir durum). Halbuki dizüstü muhabbeti daha fazla (etiket kullanılmıyor). Acemi bir kullanıcı geldi mi tek tık ile dizüstü muhabbetlerine ulaşabilmeli!

  Şu an örneğin kendim de eve Windows dizüstü bakıyorum; dizüstü yorumlarını filtreleyecek hiç bir şans yok. Olacak iş değil. Kalıcı etiket olmadığı için dizüstü etiketi de yorumlarda kullanılmıyor.

  Etiket olmayan mesajlar: site yöneticileri genç birkaç arkadaşa etiketlendirme konusunda da görev vermeli. Seve seve yapacak birileri kesin çıkacaktır. Zaten bir süre sonra adet yerine oturur.

  Dizüstü etiketi kullanıldı mı belki üstteki videolar da sadece dizüstü inceleme videoları olarak görüntülenmeli.

  • Paralelport @paralelport

   Otoseyir, cep telefonu, dizüstü akla ilk gelen kalıcı etiketler.

   Öneriler diye de kullanıcıların site hakkındaki görüşlerini paylaşacağı bir etiket şart. Maksat geri bildirimi özendirmek. Sadece siteyi çok kullananlar görüş bildirirse at gözlüğü taksan daha iyi.

  • Paralelport @paralelport

   https://teknoseyir.com/?s=%23Dizüstü Bu etiket yerine reddit ve muadili güncel platformlar gibi kalıcı etiketler kalıcı adreslere sahip olmalı. Yani teknoseyir.com/e/dizüstü gibi bir temiz URL lazım.

   Özünde bu site bir teknoloji sitesi ama ağırlığı donanım. Öyle de kalacak. Donanım alışverişi en az bir 10 yıl daha hayatımızdan çıkmayacaktır. Site ana işini iyi yapmalı. Özünden sapmamalı. Sosyal güzel ama donanım sosyali olduğu unutulmamalı, ihmal edilmemeli. Hele hele turuncu site veya ekşi site gibi arkan sağlam değil ve din/siyaset gibi konulara üyeler girmesin risk almayalım diyorsak.

 • Paralelport @paralelport

  WP'nin arama motoru malum iyi çalışmıyor. Bunu adam etmek epey zaman ister, Hamdi dostumuz çözmediyse bir sebebi olsa gerek.

  Bakıyorum ki sitede zaman geçirdiğimden beri sürekli Google site içi aramayı kullanıyorum. Bu sitede bir kutu olarak sunulmalı. Elzem bir ihtiyaç. Siteye değer katıyor, içeriğe ulaşmanı kolaylaştırıyor.

  • Paralelport @paralelport

   @turker elasticpress yorumları aramayı öğrendi mi?

  • Paralelport @paralelport

   @turker pek emin değilim, standart WP kurulumu değil, Elasticsearch ayarı vs, üstüne tek kişilik (video-incelemeye de zaman harcayan) programlama ekibin var. Faturaları ben ödüyor olsaydım pas geçelim derdim. Site ciddi gelir getirse ki getirmiyor diyorlar o zaman olabilirdi.

  • Paralelport @paralelport

   O kadar negatif olmaya gerek yok yahu @turker. Bu site için 20 tane büyük ihtiyaç sayabiliriz diyelim, oturup hangisine önce emek harcanır bakılır, öyle hareket edilir. İş gücü ve zaman sınırsız değil, mecbursun. Ki dediğim gibi hem video çek ön araştırma yap hem kod yaz, kolay iş değil. Keşke tam zamanlı bir programcıları daha olsaydı, ama gelirleri kurtarmıyor olmalı. Takipçilerden katkı gerek.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Genç nesil, imkanlar dahilinde, farklı konu dizileri ile çekilebilir. Örneğin, php, programlama dilleri, vb. Mesela Android (ya da daha genel ele alırsak mobil) programlama olabilir. Mesela bir tane örnekli bir video vardı Murat Bey'in yaptığı ama çok geneldi.

  • Paralelport @paralelport

   Evet, her türlü programlama muhabbetlerinin artması için bir hile düşünmek gerek. 8-9 ay önce baktığımda epey bir Linux muhabbeti vardı, şimdi onları da göremiyorum.

   Fakat önce hedefi düşük tutup sadece donanım konularında trafiği arttırmak mantıklı olacaktır. Dizüstü örneğini bu yüzden verdim. Şu an site donanım alan kişiye hizmet ediyor ama çok kısıtlı oranda. Sen sorunu sorduğunda bilen onu gördüyse yaşadın, yoksa cevapsız kalacaksın.

   Sonra belki Otoseyir. Ardından diğer başlıklara el atılabilir.

 • Recai @recai

  Guzel baslik "amma" nereye gideceksin azizim.
  yer mi var?
  etrafta turuncu site ve dirsekciler ile doldu tasti...
  söyle guzel bir bahar temizligi yapilsa sitede, bir kac kendini bilmez ile onlarinda ayarinda ki adam yokus asagi birakilsa, guzel olacak....

 • Paralelport @paralelport

  Tüm akış'a bakıyorsan kendi akışına geleni göremiyorsun (gelen mesajlar için bir uyarı iyi olurdu).

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  Aslinda sorun su...
  Insanlar bir seyler paylasiyor ama ne kadar okundugunu, begenilip begenilmedigini bilemiyor yani bosa gitmis icerik olarak dusunuluyor.
  Haliyle, istemiyorlar bir seyler sunmayi...
  TS'de boyle bir bilgi yok, duvar yazisi gibi okunuyor insanlar tarafindan 😀

Tüm blog yazılarını gör