Sony Xperia M4 Aqua En Kolay Root Yöntemi – Uygulamaları Hafıza Kartına Kurma

 

Merhaba dostlar bende çok çektim bu cihazın hafıza sorunu yüzünden. 🙂

Root yöntemi bakınmaya başladım internetten tonla yöntem ve anlatım baktım ama sanırsınız Mars’a astronot yolluyoruz. Uzun uzun yazılar gözüm korktu. Sonrasında aşağıda anlattığım yöntemi buldum. Bu yöntem E2303 (Türkiye’de Satılan Model) ve Android 5.0 ile çalışmaktadır. Telefonun derleme numarası 26.1.A.3.111 olmalıdır.

ROOT YAPARSANIZ TELEFONUN GARANTİSİ İPTAL OLUR. TELEFONU GARANTİYE YOLLAMAK İSTERSENİZ TEKRARDAN ORJİNAL ROMU ATIP YOLLAMANIZ GEREKİR. ODA BASİT BİR İŞLEM NETTE ANLATIMI VAR.

1. Öncelikle http://link.tl/V7qR linkinden driver yükleme programımızı indirelim. Kullanması gayet basit. Her sorduğu soruya Y tuşuna basıp enter deyin. Driverları kursun.
2. Sonrasında root işlemini yapacak programı indirelim : http://link.tl/V7r5
3. Programı açmadan önce telefonu bilgisayar USB ile bağlayın ve geliştirici seçeneklerinden USB hata ayıklamayı açın ve ne olur ne olmaz diye ekran kilidi, şifre, şekil vs varsa devre dışı bırakın.
4. Programı açın. Program işlemi yapıp telefonu kapatıp açacaktır. Telefon açılıp kapanana kadar bilgisayar bağlı kalsın. Açılmadan önce sakın bilgisayardan çekmeyin !
5. Hadi hayırlı olsun.ROOT YAPTIM PEKİ UYGULAMALARI NASIL HAFIZA KARTINA KURABİLİR VEYA TAŞIYABİLİRİM ?

Öncelikle bunu yapmak istiyorsanız hafıza kartınız en az Class 10 sınıfı olmalı. Yoksa uygulama açılışları yavaş olur kartınızın okuma ve yazma hızı düşük olduğu için.

Uygulamaları hafıza kartına taşımanız artık mümkündür. Roottan önce sadece uygulamayı yazan izin verirse taşıyabiliyorduk.

Uygulamaları link2SD isimli uygulamayla hafıza kartına kurabilir veya taşıyabilirsiniz :
https://play.google.com…ils?id=com.buak.Link2SD

Ancak taşımayı önermiyorum. Zira telefonun hafızasında uygulamaların kalıntıları yine kalıyor.

Uygulamaları direk SD karta linkleyin yani kurun. Böylece telefon hafızasında kalıntıları kalmaz. Bunun içni öncelikle hafıza kartınızdan belli bir alanı biçimlendirmeniz gerekli. İsteğinze kalmış bu alan. Ben mesala 32 GB kartı ikiye böldüm. 16 GB yeterli.

Kartı bölmek için gerekli programımızın ismi MiniTool® Partition Wizard : https://www.partitionwi…m/download/pwfree91.exe

Videolu Anlatım :

Kartı biçimlendirdikten sonra kartı telefona takın ve Link2SD uygulamasını açın. Program kartı tanıyacaktır ve sizden hangi alanı kullanmak istediğinizi soracaktır. ex 2, 3 veya 4 hangisini biçimlendirdiyseniz onu seçin.

Sonra kapanıp açılma isteyecek. Telefonu kapatıp açın ve olay tamamdır.

Sonrasında Link2SD ayarlar kısmında otomatik linkle diye bir yer olması lazım. Oradaki tüm seçenekleri işaretleyin. Bundan sonra indirdiğiniz tüm uygulamalar hemen hafıza kartına taşınacak ve telefonda tutulmayacaktır.

Oyunların OBB dosyaları oluyor onları elle taşımak zorundasınız. Link2SD’den oyunu bulun aşağıda OBB dosyaları kısmı var oradan hafıza kartına taşıyın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör