Samsung Galaxy S6 Nougat Güncellemesi | İlk İzlenimler

S6'ya gelen Nougat güncellemesiyle çok büyük değişiklikler geldi. Adeta yepyeni bir kullanıcı arayüzü var. Kullanıcı deneyimine dair ilk gözüme çarpan noktaları, hoşuma giden, gitmeyen detayları hızlıca yazmak istedim.

 

 • Bildirim Paneli

Bildirim paneli ve hızlı ayarlar tamamen değişmiş durumda. Daha temiz gözüküyor. Ben eski haliyle mutluydum ama bu da güzel bir deneyim. Stok Android tutkunları sevinecektir. Hem stok Android'e çok yakın hem de çok daha fonksiyonel bana göre. Ayrıca kişiselleştirme seçeneğinin olması güzel. Kaç tane hızlı ayar kısayolu gözükeceğini seçebiliyoruz. Anladığım kadarıyla buraya 3. parti uygulamaların da hızlı ayarları eklenebiliyor. Örneğin Spotify'ın çevrimdışı modunu ekleyebildim. Daha fazla uygulama destekler mi araştırmak lazım. Hızlı ayar çekmecesiyle ilgili sevmediğim nokta tek hareketle gelen menüde seçeneklerin küçük kalması. Stok Android ya da diğer markaları kullananlar zorluk çekmez ama uzun süredir Samsung kullanan biraz afallayabiliyor. Bunun arayüze çok daha temiz bir görünüm kazandırdığını belirtmem gerekiyor ama.

Burada dikkati çeken Mavi Işık Filtresinden bahsetmeme gerek yok sanırım. Bu yıl herkes bu özelliği getiriyor, iyi de yapıyor. Gece cidden farkını hissettiren, gözü rahatlatan bir özellik.

 • Ana Ekran ve Menü

Ana ekran ve uygulamalar menüsü genel hatlarıyla klasik Samsung Touchwiz havasını koruyor. Uygulamalar menüsünde artık sürekli olarak alfabetik sıralama kullanılabiliyor. O saçmalık düzelmiş. Menünün en üstünde bir arama çubuğu var. Benim sevdiğim bir şey bu bir kaç launcherda kullanmıştım daha önce. Uygulamalar menüsünün geçiş efekti ve ve arkaplanının bulanık efekti çok hoş gözüküyor. Genel olarak tüm efektlerde bir değişiklik var zaten. Çok daha yumuşak ve göze hoş gelen geçişler var.

Not: Ana ekranda kullandığım arama widgetını Vizorg Widget uygulamasıyla ayarladım. Ücretli seçeneğiyle bir kaç farklı çeşit Google arama widgetı oluşturmanızı sağlıyor.

 

 • Son Uygulamalar ve Çoklu Ekran

Son uygulamalar kısmı görünüş olarak neredeyse aynı. Nougat ile gelen en güzel özellik son uygulamalar tuşuna çift tıklama yapıldığında en son uygulamaya dönüş yapılması. Nougat ilk tanıtıldığında çok hoşuma gitmişti bu özellik. İki uygulama arasında hızlı geçişler için ideal. Çift ekranla telefonu kullanma özelliği de daha kolay kullanılır olanlardan. Ben sık sık faydalanıyorum bu özellikten. Android'e temelden gelmesi de daha güzel çalışmasını sağlamış.

 

 • Kilit Ekranı

Kilit ekranında bildirimler dışında bir değişiklik yok. Bildirimler tüm sistemde değişiklik göstermiş. Stok Nougat ile gelen tarzı bilenler vardır. Kilit ekranında yarı saydam bir şekilde ekranı kenardan kenara dolduran bildirimler var. Yine sadeleştirmeye yönelik hamleler. Parmak iziyle kilit açma muazzam hızlanmış. iPhone 7'den yavaştı daha önce. Şu an kafa kafaya izlenimi verdi bana. iPhone 7'si olan arkadaşımla bir araya geldiğimde bunu özellikle karşılaştıracağım. iPhone 7'nin parmak izi okuma hızına hayran kalmıştım çünkü.

 

 • Parmak İzi

Parmak iziyle alakalı yenilikler sadece kilit ekranında değil. iOS'te çok beğendiğim parmak izinin etkin kullanımı burada da kendini hissettiriyor. Uzun süre kullandıktan sonra bu konuda daha çok şey söylenebilir ama şu ana kadar kendini daha fazla ön plana çıkardı parmak izi. Note 7'yle sunulan Samsung Pass ayarlar menüsüne eklenmiş. Etkin kullanımını farketmek için bir süre geçirmek lazım. Bununla ilgili deneyimlerimi daha sonra yazabilirim.

Not: Samsung Pass servisi güvenlik nedeniyle ekran görüntüsü almaya izin vermiyor. Bir çok Note 7 incelemesinde ilgili ekran görüntüleri mevcut.

http://www.samsung.com/global/galaxy/apps/samsung-pass/

https://www.sammobile.com/2016/12/07/whats-new-with-nougat-part-13-samsung-pass-eliminates-the-need-to-remember-passwords/

 

 • Ayarlar Menüsü

Ayarlar menüsünden uzunca bahsedilecektir diye tahmin ediyorum. Çok daha farklı, kullanışlı bir ayarlar menüsü var önümüzde. Tasarım olarak sade olmasının dışında özelliklere verilen isimler, menülerin gruplandırılması da çok etkin. Kullanıcı deneyimini bir adım ileri taşıyacak bir nokta bence. Ayarlar basit olduğunda insan aradığı her şeyi bulabiliyor. Samsung Pass'tan zaten yukarıda bahsettim. Onun dışında eklenenleri de hızlıca aktarmaya çalışacağım.

Ekran ayarları detaylı bir hale getirilmiş ama gayet anlaşılır olmuş. Mavi ışık filtresi hem hızlı ayar çekmecesinde var hem de burada. Ekran yakınlaştırma ve yazı tipi menüsünde ikonların ve genel olarak arayüz objelerinin büyüklüğü ayarlanabiliyor. Gayet güzel bir özellik. Yazı tipi boyutunu ayarlama da olduğu gibi duruyor. Bu menüden faydalananlar olacaktır. Ayrıca durum çubuğu diye bir alt menü eklenmiş ve pil yüzdesi, sadece son bildirimleri gösterme ayarı buraya toplanmış. Kalabalık durum çubuğunun önüne geçmek için kullanılabilir.

Gelişmiş Özellikler kısmına da Samsung'un oyunlar üzerine çalıştığı yazılımlar dahili olarak eklenmiş. Oyunla aram yok ama bu uygulamaların bir çok kullanıcı tarafından faydalı bulunduğunu biliyorum. Tek elle çalıştırma modu için ev tuşuna 3 kez basma kısayolu gelmiş. Tek elle çalıştırma arayüzü de daha temiz bir görünüme kavuşmuş. Eskiden gelen kulağa götürünce arama, ev tuşuna çift basmayla kamera açma gibi özellikler yerini koruyor. Sevdiğim özellikler bunlar. S8'de ev tuşunun gidecek olması bir kaç güzel özelliği beraberinde yok edecek.

Smart Manager tarih olmuş. Yerine gelen cihaz bakımı sekmesi çok daha detaylı ve verimli çalışıyor. Her şey daha anlaşılır. Clean Master ortaklığının yanına Intel Security de eklenmiş. Beni çok ilgilendiren özellikler değil. Zırt pırt karşıma çıkmayacak olması güzel. Kategoriler güzel ayarlanmış. Pil tasarrufu daha akıllıca çalışıyor. Zaten güç tasarrufu menüsüne de detaylı ayarlar gelmiş. Windows'ta olduğu gibi kendi güç profilinizi oluşturabiliyorsunuz. Güç tasarrufuna geçince bildirim çubuğunun renk değiştirmesi, arayüz kasmaları gibi cinslikler ortadan kalkmış. Uzun vadede ne kadar verimli olduğuna bakmak lazım. Güç tasarrufuyla uğraşan bir kullanıcı değilim. Genel olarak cihaz bakımı sekmesini beğendim. Smart Manager'dan çok daha güzel.

Samsung'un bulut hizmeti de artık ayarlar menüsüne gelmiş. Cloud ve hesaplar sekmesinden yedekleme ayarları kontrol edilebiliyor. Google Fotoğraflar'a alıştığım için açar açmaz Samsung Cloud'un galeri yedeklemesini kapattım. Ama ayarları, Samsung Pass'ı ve tarayıcıyı yedekleme özelliklerini açtım. İleride anlaşılır nasıl çalıştığı.

Genel yönetim diye bir sekmede dil, klavye, tarih ve saat gibi ayarlar toparlanmış. Klavye ayarları biraz uzağa atılmış gibi. Klavye açıkken girmeye alışmadıysanız çok ararsınız. Sekme sekme gezmek gerekiyor.

Yazılım güncelleştirme cihaz hakkında menüsünden ayrılmış ve ayrı bir sekme olarak eklenmiş.

Bağlantılar menüsünden bahsetmeyi de unutmayalım. Tüm bağlantı yöntemleri burada toplanış ve yine gayet kolay kullanılır bir hale getirilmiş. Anlaşılır menüler olması güzel.

 

 • Temalar

Kişiselleştirmeyi sevenler için güzel noktalar geliyor. Önceden sadece tema yüklenen Samsung Themes uygulaması 3 sekmeye ayrılmış. Çok güzel duvar kağıtlarının olduğu bir duvar kağıtları sekmesi, tüm arayüzü değiştiren bir temalar sekmesi ve kullanıcı arayüzüne müdahale etmeden sadece ikonların değiştirilebileceği bir simgeler menüsü var. Ben çok sevdim bu kısmı. Sadece simgeleri değiştirmek istediğim bir özellikti. Ücretli, ücretsiz çok fazla tema seçeneği zaten vardı ama her yeri değiştirdikleri için sevmediklerim oluyordu. Şimdi daha uzun süre vakit geçirilebilir burada. Bana hemen 3 lira harcattı ilk günden. Kişiselleştirme tutkunu olan ben uzun süre launcher aramam gibi geliyor.

Not: Yazı boyunca benim ekran görüntülerimde gözüken ikon paketinin adı Outline Grace. 3 ₺ gibi bir ücreti var. Tema mağazasından link veremiyorum maalesef.

 • Stok Uygulamalar

Samsung'un telefon, mesajlar, internet tarayıcısı, kamera, galeri, saat, takvim, mail uygulamalarında da arayüz değişiklikleri var. Takvime artık saçma sapan isim verme gereği duymamışlar (tebrikler Samsung, yıllar sonra akıl ettin).

Mail uygulamasını zaten seviyordum ama yenilenmiş hali tam istediğim gibi olmuş. Bildirim çekmecesinden cevapla ve sil seçeneklerinin gelmesi güzel. Genel olarak arayüzdeki temizlenme mail uygulamasında da etkili olmuş. Benim gibi 5-6 mail adresi kullananlar için kolay kullanılır bir arayüz var.

Galeri ve kamerada güzel iyileştirmeler var. Kamera menüsü çok daha kullanışlı. Sağa sola kaydırarak modlara ve filtrelere ulaşabiliyorsunuz. Bir hızlanma da var gibi geldi bana. Yine detaylı bakılması gereken noktalardan biri.

Rehber ve mesajların yeni görünümleri gayet sade. Genelde olduğu gibi burada da sadelik kolay kullanım açısından faydalı. Son aramalar kısmında kişilere tıklayınca alttan gelen kısayollar güzel olmuş. Burada da efektler güzel bir görünüm katıyor. Ancak arama yaparken çıkan telefon ekranını sevmedim. Kısayollar falan yerini koruyor ama biraz fazla iOS olmuş gibi geldi o ekran.

Tarayıcıya da değinmem gerek. Bana göre Android'in en iyi tarayıcısı çok daha iyi olmuş. Bariz bir performans artışı var. Bunun yanında arayüze yapılan dokunuşlar çok yerinde. Sitelerde direk üste fırlama butonu var. Üstteki ve alttaki menülerin kaybolup geri gelme hızları güzel ayarlanmış. Sağ taraftaki hızlı kaydırma çubuğu tüm arayüzde iyileştirilmiş zaten ama en etkin kullanımı tarayıcıda. Bence tarayıcıya Samsung kullanıcısı olmayanlar da bir şans vermeli. Yeni tasarımla gelen sürüm Samsung Browser Beta adıyla Apk Mirror'da bulunabiliyor. Eklenti desteğiyle reklamlar da engellenebiliyor.

Müziği Spotify'da dinlediğim için müzik çalar uygulamasıyla çok işim olmuyor. Ancak ekolayzer kısmında da iyileştirmeler var. Ayarlardaki ses menüsünden de ses kalitesi ve efektler sekmesine ulaşabilmek güzel olmuş.

S Voice uygulamasını kullanan var mı bilmiyorum. Siri'nin çok gerisinde kaldı artık. Ama onda da büyük iyileştirmeler var. Şimdi biraz denedim ve çok daha fazla komut aldığını farkettim. Yine de kullanacağım bir şey değil. Hala Siri'nin çok gerisinde.

 

 

 • Genel Hatlarıyla Görsellik ve Efektler

Buradaki yenilikleri yazarak anlatmak zor. Sırf bunları daha iyi göstermek için video çekilebilir. Tüm efektlerde bir yumuşaklık olduğundan bahsetmiştim. Kilit açarken, menüye girerken, klasörleri açarken kullanılan yaklaşma efekti güzel. Uygulamaların içinde gezerken soldan gelen menülerde de yine yumuşaklık dikkat çekiyor ve verdiği hissi beğendim. Bazı noktalarda arkaplana eklenen bulanık efekti (blur demekten kaçınıyorum 😀 ) güzel bir görünüm katıyor.

Görsellik konusundaki genel görüşüm verdiği his üzerine. Burada artık iOS'in yıllardır verdiği olmuş hissi var. Olmuş hissi saçma bir tanım ama ne dediğim anlaşılacaktır. Stabil, oturmuş bir sistem görüntüsü çiziyor. Zaten bir yıldır herhangi bir stabilite sorunu yaşamadığım yazılım çok daha sezgisel olmuş. Kullanım kolay, tasarım -bence- güzel, dahili Samsung uygulamaları gayet kullanışlı ve tüm bunlar birleştiğinde Android markalarının en büyük eksiği olan ekosisteme dahil olma hissine bir adım yaklaşmış oluyorsunuz. Samsung yine kendi büyüklüğüne yakışmayan açıklama hatalarıyla 2 hafta ertelemiş olsa da güzel bir güncelleme hazırlamayı başarmış. Güncellemenin güzel olması Android cihaz üreticilerinin destek konusunda ne kadar umursamaz olduğu gerçeğini değiştirmiyor tabi. Samsung bu firmaların en büyüğü olarak daha çok tepki çekiyor ve bu tepkiyi de fazlasıyla hak ediyor. Büyük güncellemeyi hem geç verip hem de hiç bir arayüz makyajı yapmadığını da gördük Samsung'un.

 

Son bir cümlede toparlamam gerekirse benim güncellemeyle ilgili ilk izlenimlerim oldukça olumlu. İlk dakikalarda optimizasyon süresinde takılmalar ve donmalar oluyor. Benden sonra güncelleyecekler için bir not olsun. Performans ve pil konusunda konuşmak için erken. Şu ana kadar performansta bir geriye gidiş farketmedim hatta aksine hızlanan noktalar var. Aradan 15-20 gün geçtikten sonra performansa ne gibi etkileri olduğunu tekrar değerlendirmek iyi olabilir. Unuttuğum noktalar mutlaka olacak onlar için kusura bakmayın. Uzun bir yazı oldu, okuduğunuz için teşekkürler 🙂

#Samsung #SamsungGalaxyS6 #Android #Nougat #Güncelleme #S6

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ali Kurt @titan

  Güzel değerlendirme eline sağlık. Note 5 ' e hala bekliyoruz 🙁

 • memedeath @memedeath

  Bildirim panelindeki simgeler çok küçülmüş ve renk seçimi kötü olmuş.

  • Doğa @doga

   Renk seçimi beni rahatsız etmedi ama Samsung arayüzüne alışan biri için cidden küçük. Alışacağız zamanla. Bildirimler daha aktif bir şekilde kullanılacak gibi gözüküyor ama onu sevdim.

 • mcan @dogan_mcan

  Eline sağlık çok güzel yazı olmuş. Ben de güncellemeden çok memnun kaldım. En beğendiğim değişiklikler tabii ki arayüzün neredeyse tamamen farklı bir görünüşe bürünmesi. Arayüzdeki geçişlerin yumuşak (smooth) olması, uygulamalar ekranında arkaplanı güzel bir şekilde bulanıklaştırması gibi görsel bazlı değişiklikler benim için çok önemli. Sırf benim için de önemli değildir diye düşünüyorum çünkü insanlar telefonları güncellendikten sonra gerçekten bir şeylerin değiştiğini gözleriyle görmek istiyor. Yine Galaxy S6'da Android 5'ten 6'ya geçişte ne olduğunu hiç kimse anlamadı her şey aynıydı. Ne performans konusunda bir değişiklik hissedebildik ne de görsel bazda. Yeni güncellemenin sacece görsel olarak kalmayışı da hoşuma gitti. Arayüzdeki sadeleştirmeler ve anlaşılabilirliğin artması, kullanımı kolaylaştırmış. Gereksiz fazla sekmeden, uygulamadan kaçınmışlar. Smart Manager'da güzel bir değişim geçirip Ayarlar'a gömülmüş. Bekleme modunda sanki pil tüketimi bayağı azalmış. Daha güncellemeyi yapalı 1 gün olduğu için kesin bir şey söylemek mümkün değil pil konusunda, ancak kötüye giden bir durum yok. Telefonda herhangi bir donma, takılma zaten yoktu şimdi de yok. En çok eleştireceğim şey ise klavye ayarını yapana kadar ayarların içinde kaybolmak. Çok daha basit erişilebilir olmalıydı.

 • Coşan Mat @cosanmat38

  Merhaba tekrar android 6.0.1 e döndürülebilir mi

Tüm blog yazılarını gör