Microsoft siber saldırılara karşı yapay zekayı kullanacak

Hızla yayılıp tüm dünyayı kasıp kavuran zararlı yazılımlara sıkça rastlar olduk. Peki bu yazılımlar nasıl engellenebilir? Microsoft'un yeni çözümü oldukça etkili görünüyor.

Son zamanlara damgasını vuran ve tüm dünyayı bir anda etkisi altına zararlı yazılımlar gün geçtikçe artmaya başladı. Önce WannaCry şimdi ise Petya adlı zararlı yazılım ciddi zararlara yol açıyor. Peki bu gidişat nasıl durdurulabilir? Güvenlik araştırmacılarının üzerine eğildikleri en sık sorulardan birisi şu sıralar bu. Duruma Microsoft tarafı etkili bir çözüm bulmuşa benziyor.

400 milyonun üstünde bilgisayar

Windows 10’a bu sonbaharda gelecek Creator’s Update ile birlikte yazılım devi yapay zekanın imkanlarından faydalanmak istiyor.  Aralarında Azure ve Office’in de bulunduğu çeşitli hizmetlerinden topladığı verilerle 400 milyonun üstündeki bilgisayardan herhangi birinde zararlı yazılım tespit edildiğinde hemen bulut sunucuya ilgili yazılım gönderilecek ve tüm bilgisayarların bu sayede yazılımı tanıması sağlanacak. İlk bilgisayar ise zararlı yazılım bulutta kurulup tanınacağından güvende olacak. Çeşitli kötü amaçlı yazılımların %96’sının daha önceden bilinmediği düşünüldüğünde sistemin faydası daha iyi bir şekilde anlaşılabiliyor.

Windows Defender’ın gelişmiş tehdit korumasına eklenecek özelliğin yanı sıra tarayıcı odaklı uygulama korumasıaçık koruması ve bulutla senkronize aygıt koruması gibi bilgisayarınızın korumasını bir kat daha arttıracak özelliklerin de geleceğini ekleyelim. Son olarak şu an için kurumsal müşteriler sunulacak korumanın en yakın zamanda tüm kullanıcılara sunulacağını belirtelim.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör