Harddiskin Silinen Bölümlerini, Partitionlarını Veri Kaybı Omadan Kurtarma

Sizinde başınıza gelebilir. Akşam yatarken sağlam bıraktığınız bilgisayarın disk bölümleri sabah kalktığınızda uçabilir. Benim harddiskim 500 GB ve 3 parça. C, D ve E şeklinde. Sabah bilgisayarı bir açtım çok zor açılıyor. Açıldı. Bilgisarıma girip baktığımda C duruyor. D ve E yok olmuş. Diskte fiziksel bir arıza olmamasına rağmen böyle olmuş. Neden olmuş bunu bilmiyorum.

Tabi hemen masaüstünde Bilgisar>Yönet>Disk Yönetimini açtım.

C kısmı sağlam ama D ve E nin olduğu kısım birleşmiş ve siyah. Sağ tıkladığımda yeni bölüm oluştur diyor. Yeni bölüm oluşturunca biçimlendirmek ister. Bütün bilgilerim gider. Gitmez aslında kurtarılır ama çok uğraştırır..

Araştırdım ve Acronis Disk Director 12 adında bir program buldum. İndirip cd ye yazdırdım. Bilgisarı bu cd ile açtım. Biraz bekleyince menüler geldi.

Burada birsürü işlem yapabilirsiniz. Disk bölümleyebilirsiniz. Disk birleştirebilirsiniz. Ama bizim işimiz farklı. Kaybolan partititonları getirmek.

Bunun için disk bölümünü seçip sağ üst menüden Tools a basıyoruz. Burada Acronis Recovery Expert adlı programı çalıştırıyoruz. Sonrası kolay. Otomatik aratıp kaybolan diskleri buluyor. Geri getiriyor. Otomatik olmazsa manuel seçeneği işinizi görüyor.

Velhasıl bilgisayarı kapatıp yeniden açtığımda D ve E bölümlerim sapasağlam hiç bir veri kaybı olmadan duruyordu.

Belki bir gün birilerinin başına gelirse diye yazdım.

Kalın sağlıcakla.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör