2018 Hurda Yasasının İç Yüzü (Torba Kanun Kapsamında)

2017’deki Torba kanun, yeni bir torba kanun ile daha da genişletiliyor. Kanun tasarısı bu şekilde yasalaşacak olursa ÇİFTE AVANTAJLI HURDA YASASI haline dönüşme olasılığı var.

 

Mayıs/2017 de yayımlanan 7020 sayılı kanun(Geçici Madde 1) ve 48 nolu MTV genel tebliği ile Bugün itibariyle 1997 model veya daha eski bir aracınız varsa ve üzerinde MTV  ve Trafik para cezaları mevcutsa bu aracı hurdaya ayırarak bu borçların silinmesini sağlayabilirsiniz. (Bundan 6 ay önce yayınladığım  https://youtu.be/E6MyVH9xRdw videoda nasıl bir işlem yapacağınızı açıklamıştım.)

 

Şubat/2018 itibariyle ise Meclisteki Kanun teklifi yasalaşacak olursa ve eğer aracınız 2003 model veya daha eski bir araçsa, aynı cinsten yeni bir araç almanız halinde bir de 10.000TL ye kadar ÖTV indirimi yapılacak.

 

Bu durumda 1997 model veya öncesi bir aracınız varsa hem MTV ve trafik para cezaları silinecek, hem de yenilenmesi halinde sıfır araçta ÖTV indirimi yapılacak.

 

Basında manipüle edilmekte olan bir konu var aman dikkat! Tüm araçlar için 10.000TL ötv hurda indirimi YAPILMAYABİLİR.

 

Kanun tasarısının Geçici 1. Maddesine göre yenilecek araçların cinsleri ve özelliklerine göre (motor hacmi, sınıfı ve ötv oranı) 10.000TL yi AŞMAYACAK ŞEKİLDE belirlenecek kısmı terkin edilecek denilmiş. Yani 10.000/5.000/2.500TL gibi kategorilerde indirim uygulanabilir. #HaftalıkGündemeMalzeme

@gamsizm hocam yasa çıksın ayrıca tüm detayları da paylaşacağım.

 

NOT: Zamanında MTV ödemesini veya Trafik para cezalarını ödeyen biri olarak bu tarz vergi aflarından hoşnut değilim! Ama trafikte tehlike arz eden bu araçların hurdaya ayrılması ile gerek çevreye gerekse ekonomiye faydalı olacağı gerçeğini de kabul ediyorum.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10
 • Vergibilenler @vergibilenler

  Bende her pazar iki tur eymirde bisiklet turumu muhakkak yaparım 🙂

 • Yiğit @yigit1

  Aslında hem iyi hem de kötü bir uygulama. Malum ülkemizin uyanığı çok olduğu için şimdi hurda araba fiyatlarını etkileyecek. Ayrıca sıfır arabalar 60.000 TL den başladığı için çok fazla yarar sağlayacağını sanmıyorum.
  Iyi olan tarafı ise, trafikte daha az tehlikeli arabalar olacak. Bakımları yapılmış, daha güvenilir arabalar olacak. Bakalım umarım sorun çıkmadan herkes istediğini alır.

 • tsaglam @tsaglam

  @vergibilenler güzel bir konuya değinmişsiniz hocam babamın 96 model bi tiposu var, mtv borcu yok fakat bildiğim kadarıyla 7-8 yıldır muayenesi yapılmamış. buradan doğacak ceza ilgili borç affı olabilir mi ve hurdaya engel bir durum olur mu? açıklayıcı şeyler yazmışsınız fakat anlamadığım çok kriter var ve terimler de çok 🙂

 • Vergibilenler @vergibilenler

  Şu hali ile muayene borçlarına bir af sağlanmıyor sadece mtv ve trafik cezalarına ilişkin düzenleme yapılmış. Kanun yayınlandıktan sonra inceleyelim.

Torba yasa ve minik ayrıntılar #HaftalıkGündemeMalzeme #akış

Oldum olası yeşil enerjiye ilgi duymuşumdur. Normalde bu kadar detay girmem ama bu konu bilhassa ilgimi çekti, Şöyle ki;

Halihazırda meclis genel kurulundaki kanun tasarısında(torba yasa) gözüme çarpan bir detay var.  3. madde önemli. Bu maddeye göre;

Gelir vergisi kanununda Vergiden muaf esnaf başlığını düzenleyen 9. Maddeye yeni bir ekleme yapılarak

Kirada oturduğunuz ya da sahibi olduğunuz meskende (çatı, dış cephe vb .gibi) kurulu gücü maksimum 10KW lisanssız olarak üretilen yenilenebilir enerji kaynaklarına(Güneş , rüzgar enerjisi) dayalı elektrik enerjisinin son kaynak tedarik şirketine satanlar Gelir vergisiden muaf tutulacak…

Yasalaşırsa son derece isabetli olur.  Uzun zamandır ilgimi çeken powerwall, solar roof vb. gibi teknolojilerle destekleyebilirsek milli ekonomiye de büyük katkısı olacağına inanıyorum.

https://www.tesla.com/en_EU/solarroof

https://www.tesla.com/en_EU/powerwall

Kim bilir belki, 2018 itibariyle kışın gitmediğiniz yazlığınızda ürettiğiniz; rüzgar, güneş belki de dalga enerjinizi satarak gelir elde edecek ve yasal olarak da vergiden muaf olabileceksiniz.

Not: Tesla örneğini popüler olduğu için yazdım Türkiye'de üretilen cihazlar tabi ki tercihimiz olmalı 🙂

Not2:  O kadar vergi zammından sonra bu çok basit bir düzenleme kabul ama fikir güzel, temiz enerjiyi teşvik edici daha bir çok düzenleme yapılması lazım! Umarım devamı da gelir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Vergibilenler @vergibilenler

  Şöyle ifade edeyim gelir vergisi kanunu 94. maddeye göre bu son kaynak tedarik şirketleri sizden elektiriği satın alırken %15 gelir vergisi stopajı yapacak sadece bu kadar. Bunun sorumluluğu da sizde değil onlarda. Elektiriği satanlar sizler için herhangi bir vergisel yükümlülük olmayacak. (sadece gider pusulanızı yıl saklayın yeter)
  Bu yasa geçmezse hali hazırda ürettiğiniz fazla elektiriği satmak için vergi mükellefi olmanız gerekir. Basit bir örnekle arka sokaktaki bakkaldan farkınız kalmaz. Beyanname ver, kdv, stopaji, geçici vergi, defter tutma yükümlüğü vb...
  Asıl sorunuza gelecek olursak kanun tasarısının gerekçesini inceledim. Bu konuda geriye dönük bir adım atılacağını zannetmiyorum. Kaldı ki böyle olsa kanun koyucu geçici maddelere bunu ekler ya da bilhassa belirli bir yıla kadar diye ifade eder. Bunun KDV kanunu veya Kurumlar, Gelir vergisi kanunuda benzer örnekleri bolca var.
  Sonuç: Kanun çıksın hiç durmayın maliyet kurtarıyorsa yatırımınızı muhakkak yapın.