AUDIO-TECHNICA ATH-CK303M (35 TL'YE AUDIO-TECHNICA KULAKLIK)

5. videom ve incelemem ile karşınızdayım. Son incelediğim kulaklık olan Xiaomi Hybrid Pro HD fiyat/performansı ve malzeme kalitesiyle gerçekten beğenimi kazanmıştı ama Türkiye şartlarında yurt dışı fiyatı 90 TL ve Türkiye fiyatı 120 TL olan bir kulaklığın pek merak edilmeyeceğini düşünerek daha fiyat/performans bir kulaklık arayışına girdim ve kulaklık denildiğinde akla ilk gelen marka olan Audio-Technica'nın ATH-CK303M modelini satın aldım. Kulaklığın üretimi durmuş ve bulması biraz zor. Amazon'da bile 20 dolar ancak Donanım Haber forumlarındaki bir satıcıdan 35 TL'ye buldum. Tahminimi göre elinde baya adetli var.

 

Video inceleme: http://www.youtube.com/watch?v=viN-Io_5iy4

Ürün linkleri: (Bireysel bir satıcı tarafından satıldığı için Teknoseyir kurallarına aykırı olacağını düşündüğümden dolayı link vermedim. Ancak Donanım Haber forumlarının satış bölümünde rahatça bulabilirsiniz.)

Hybrid Pro HD malzeme kalitesi, tuşları ve kutu içeriğiyle benim memnun etmişti ama baslar bana çok sönük gelmişti. Basları berbat demeye hazırlanıyorken internet de herkesin öve öve bitirememesiyle kesin bende sorun var dedim. Ancak CK303M'i dinleyince anladım ki Hybrid Pro HD'de bas gerçekten yok gibi bir şeymiş. Tizler ve midlerde Xiaomi Hybrid Pro HD'nin tabii ki öne geçtiği noktalar var ama aralarındaki 3-4 kata varan fiyat farkını düşündüğümde CK303M'e haksızlık yapmamak gerek.
Ürün fiyatını yansıtan bir kutu içerisinde geliyor. Beyaz ve Siyah rengi var. Bendeki modeli beyaz model.

 

 

Tasarım: Kulaklığın boyutları çok küçük ve tamamı plastik. Ancak görünümünün şık olduğunu söyleyebilirim. Boyutları da küçük olunca kulağınızda sırıtmadan rahat bir şekilde durabiliyor. L jak olması da telefonla kullanım için çok rahat olmuş.

Malzeme kalitesi: Tamamı plastik. Plastik kalitesi iyi. Kablo ise karışmadan açılabiliyor. Kablosu biraz ince ancak sağlam gibi duruyor. Uzun kullanımda bir durum olur mu bilmiyorum ama şuan sorun yaşatmayacak gibi.

 

 

Genel özellikler: Kutu içerisinden kulaklığa ek olarak audio-technica logolu küçük bir taşıma çantası ve 3 çift ek kulak tıpası çıkıyor. 35 TL'lik giriş modelde bile bu tarz incelikleri unutmamaları hoşuma gitti. Kulak tıpaları biraz zor çıkıyor. Onun dışında kulaklığın en büyük eksisi olarak mikrofon ve kontrol tuşu yok. Tamamıyla müziğe adanmış bir kulaklık anlayacağınız üzere.

 

Ses kalitesi ve teknik özellikler:

Type Dynamic
Driver Diameter 8.8 mm
Frequency Response 20 - 20,000 Hz
Maximum Input Power 40 mW
Sensitivity 100 dB/mW
Impedance 16 ohms
Weight 3 g
Cable 1.2 m (Y-type)
Accessories Included Pouch, ear tips (XS/S/M/L)

 

Teknik özellikler yukarda yazıldığı şekilde. Empedans değerinin 16 olması çıkış gücü düşük telefonların rahat bir şekilde beslemesi işin iyi olmuş.

Ses kalitesi: Bu noktada fiyatı göz önüne alırsak söyleyebileceğim hiçbir şey yok. Kesinlikle fiyata oranla güzel ses alıyorsunuz. Baslar tabii ki mükemmel değil ama doyurucu seviyede tizler ve midlerde ise idare eder bir ses sunuyor sizlere. Arkadan gelen küçük bir cızırtı sesi var ama rahatsız etmiyor. Kulaklığın ben 35 TL'yim dediği tek nokta o.

 

Sonuç: Fiyatı unutmazsak verdiği performansdan memnun kalıyorsunuz. Ancak fiyat bağımsız olarak düşündüğümüzde çok kaliteli olduğu söylenemez. Daha önce gerçek manada kaliteli kulaklıklar kullandıysanız (Benim örneğimde Audio Technica CKS77x) bir şeylerin eksik ve yanlış olduğunu fark ediyorsunuz. Ama telefon kulaklığından veya benzeri kulaklıklardan geçiyorsanız bayılacaksınız. Zaten bu fiyata işportacılar bile markasız kulaklık satmaz oldular. 35 TL vererek Audio-Technica sahibi olmak güzel bir his.

 

Video inceleme: http://www.youtube.com/watch?v=viN-Io_5iy4

Ürün linkleri: (Bireysel bir satıcı tarafından satıldığı için Teknoseyir kurallarına aykırı olacağını düşündüğümden dolayı link vermedim. Ancak Donanım Haber forumlarının satış bölümünde rahatça bulabilirsiniz.)

 

 

Puanlama: Her ne kadar fiyat göz önüne alındığında güzel bir kulaklık olsa da bazı kişiler için önemli olduğunu düşündüğüm mikrofonun olmaması, kontrol tuşu içermemesi ve ses kalitesindeki pürüzler için birer puan kırarak 7 puana indiriyorum. Evet müziğe odaklanmış bir kulaklık ama mikrofona ne zaman ihtiyacınız olduğunu bilemezsiniz. 6 vermeme sebebim ise giriş seviyesi ucuz bir model de bile aksesuardan kısmamaları ve fiyat/performans çizgisini güzel yakalamaları oldu.

Bahsetmeyi unuttuğum noktaları belirtirseniz veya sorularınızı yöneltirseniz seve seve cevaplayabilirim. Zaman ayırdığınız için teşekkürler. Sıradaki incelemede görüşmek üzere.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 12