Fujifilm FinePix HS10

Öncelikle makinenin biraz eski olduğunu söylemem gerek. Öyle ki üzerine 5-6 model çıktı. Buna rağmen bu incelemeyi yapmamın sebebi fikir sahibi olunması. Çünkü Fuji incelemeye ürün göndermiyor sitelere.

(Yazı biraz uzun. Ne önerdiğimi görmek isteyenler son bölüme baksın.)
Temel özelliklerinden bahsedersek :

Hs10 dslr benzeri bir makine.
Bsi cmos 1/2.3 algılayıcı var. Bu makineleri en büyük sorunu da bu. Gövde dslr ama içerisi kompakt. Küçük bir algılayıcı.

10 mp çözünürlüğü var. Bu çoğunuza küçük gelecek. Şu an için biraz küçük bir değer ama kötü kesinlikle değil. Yüksek mp her zaman iyi olmuyor. Bunun açıklaması uzun. Zamanının ideal değeridir.
geniş açıda f/2.8-f/11 tele yani 720 mm 30x zoomda f/5.6-f/11 diyafram aralıklarına sahip.

Lense gelirsek ; üzerinde Fujinon Lens var. f=4.2-126 mm aralığında yani 35 mm de 24-720 mm'ye denk geliyor. Geniş açıda 24 mm ideal. 720 mm çoğu kişi için fantezi bile. Ama şu anda piyasadaki modeller 720 mmyi çok geçmiş durumda. Lens konusunda ise Fujifilm in lensleri çok kalitelidir. Ayrıca lens üzerinde zoom halkası dışında özellikle makro çekimde işinize çok yarayacak olan fokus ayarı halkası da mevcut.

30x optik zoomdan yukarıda biraz bahsetmiş oldum aslında. Burada x değerinden çok f=4.2-126 aralığındaki ikinci sayıya bakmak gerek . 126 değeri ne kadar büyükse o kadar uzağı çekebilirsiniz. Bu konuda zaten Teknoseyir'in videosu var.

İso konusunda pek bir şey beklemeyin. 100-1600 arası ama 800de bile sıkıntı yaşarsınız. Fakat 'pro düşük ışık modu' diye bir özellik var. bu özellik sayesinde iso 800de 4 fotoğraf çekiyor sonra bunları birleştirip bozulmaları en aza indiriyor. Tabi düşük ışıkta sabit bir objeyi çekmek şartıyla.

Lenste titreşim engelleme sistemi var ama çok iyi olduğu söylenmez.
Raw çekebiliyor.
Seri çekimde 7 fps. Bu biraz da yaşını gösteriyor.
Gelelim makinenin en sevdiğim yönüne. Body.
Dslr a en çok benzeyen yönü zaten body oluyor bu makinelerin.
635 gr. ağırlığı var. 4 tane AA pil de eklersek 670-680 gr oluyordur. Ağır. Bu bir tercih meselesi.

Tuş dizilimi ise çok kolay. İso tuşundan fokus tuşuna,poz kilidi tuşundan,beyaz ayarı tuşuna gerekli bir çok ayar tuş olarak konmuş. Ayrıca Manuel modda diyafram, S ve A modlarında poz telafisi görevi gören bir tuş da yukarı da bulunuyor. Bu tuşun hemen yanında hızlı çekim modlarını açan bir menü tuşu var. Videoya geçiş tuşu var. 4 tane daire şeklinde flaş,zamanlayıcı,makro veya yön tuşu görevi gören tuşlar var.

İso gibi,beyaz ayarı,poz telafisi gibi tuşları menüde arayıp ayarlamak işkencedir. İnanın bu çok işinize yarayacak.
Ekran ve bakaç kalite olarak kötü. Güvenilmez. Ama üst modellerinde bunu geliştirmiş Fuji.

Genel olarak böyle.

Ben daha üst modellerini tavsiye ederim. Fiyat olarak fuji zaten hep iyi. İkinci el fiyatları da oldukça uygun.

Fujinin alışveriş sitesinde hs30 825 tl hs50-55 985 tl civarı.(outlet)
hs30 ikinci el olarak iyi bir fiyata sahip olabilirsiniz veya hs25. Hs50den itibaren başka özellikler geliyor. Mesela yana açılan ekran. Hs30a kadar yana açılan ekran yok. aşağı yukarı oynuyor. Hs50 de mikrofon girişi var bunlarda yok gibi daha gelişmiş özellikler.

Uygun fiyata arıyorsanız Hs25 ve hs30 u öneririm. Biraz daha bütçeniz varsa hs55 veya hs50.
Not: yukarıdaki fiyatlar yanlarında belirttiğim gibi fujinin alışveriş sitesindeki outlet fiyatları. İkinci elde daha da uygun fiyatlar var. Sıfırları mağazalarda 1000 tl'yi geçiyor. Ben hs10 u 350 tl gibi çok iyi fiyata aldım ikinci elde.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 29