Algo VPN

Kullandığım VPN servisinin engellenmesi üzerine kendim kurmaya karar verdim. Algo VPN bu konuda yardımcı oluyor, işi kolaylaştırıyor. Ben Mac üzerinde yaptım ama Windows’ta da çalıştığı yazıyor.

İşlemlerin çoğu Terminal ile yapılıyor. Komutları direkt kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://github.com/trailofbits/algo

İlk önce indirip, zip’ten çıkartıyoruz. Şimdilik dosyaya dokunmuyoruz.

 

Mac’inizde Xcode Command Lines’ın yüklü olması gerekiyor. Terminal’i açıp

xcode-select -p

yazıp enter’a basın, eğer yüklüyse yüklü olduğu dizin gösterilecek. Yüklü değilse de yüklemek için

xcode-select –install

yazıp enter’a basın. Yeni bir pencere açılıyor, onaylıyorsunuz ve yükleniyor.

Yükledikten sonra yeni bir Terminal penceresi açıp

 cd yazıp bir boşluk bırakıyorsunuz Zip’ten çıkardığınız algo-master adlı dosyayı Terminal’e sürekleyip bırakıyorsunuz ve enter’a basıyorsunuz.

Sonra,    python -m ensurepip –user    yazıp, enter.

Sonra,   python -m pip install -- user --upgrade virtualenv    yazıp,enter.

Bu tamamlandıktan sonra,

python -m virtualenv env && source env/bin/activate && python -m pip install -r requirements.txt

yazıp,enter.

Bunun yüklenmesi biraz zaman alabilir, tamamlandıktan sonra (Terminal açık kalacak) algo-master dosyasının içindeki config.cfg dosyasını TextEdit ile açıp, users yazan bir satır göreceksiniz, onun altındaki satırlara VPN’niz için istediğiniz sayıda kullanıcı ismi ekleyeceksiniz (her biri ayrı satıra yazılacak.) Değişiklikleri kaydedip, kapatacaksınız. Bunu yaptıktan Terminal’e dönüp.   ./algo  yazıp, enter.

Şimdi yükleme süreci başlayacak, önce hangi hizmeti kullanmak istediğinizi soracak. Ben DigitalOcean ile kurulum yaptım. DigitalOcean’a giriş yapıp üstteki menüden API’a tıklayıp gelen sayfada Generate New Token’dan alacağınız kodu kopyalayıp Terminal’e yapıştıyorsunuz.

VPN’nize istediğiniz bir isim gireceksiniz.

Hangi sunucuyu kullanmak istediğinizi soracak.

Sonrasında birkaç soru çıkacak ve bunları kendi isteklerinize göre y/n şeklinde cevaplayacaksınız.

Soruları cevapladıktan sonra VPN kurulumu başlayacak, bitmesini bekleyeceğiz.

Başarılı olduysa, böyle bir ekran gelecek.

The p12 and SSH keys password for new users is yazan kısımda olan parolayı bir yere kaydedin, cihazlarınıza VPN’i kurarken ihtiyacınız olacak.

 

VPN kurulum dosyalarınızı da algo-master dosyasının içindeki configs dosyasında VPN sunucunuzun IP adresi yazan dosyanın içinde bulabilirsiniz. Apple cihazları için .mobileconfig dosyalarını kullanabilirsiniz.Apple cihazlarınıza AirDrop ile gönderebilirsiniz.Kurmak için herhangi bir ek uygulama yüklemenize gerek yok, sistem profili olarak iOS’a ekleniyor ve ayarlardan istediğiniz zaman açıp-kapatabiliyorsunuz.

Mac'te ise .mobileconfig dosyasına çift tıklayıp kurabilirsiniz.Sonra ise Ayarlar-Ağ kısmından yönetebilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8

Bireysel Bilişim Apple Yetkili Servisi (Ankara)

5 Ocak'ta iPhone X'u kamerasında leke olduğun için Bireysel Bilişim'e teslim ettim. 11 Ocak'ta telefonu İstanbul'daki Apple Onarım Merkezine gönderdiler ve Apple telefon için değişim kararı verdi. Sonunda ayın 18'inde swap telefonu teslim aldım.

Servise telefonu vermeden önde internetteki yorumlar genelde olumluydu, bu yüzden de onları tercih ettim. Çalışanlar gayet ilgiliydi ve size yapılan her adımla ilgili mesaj atarak bilgi veriyorlar ve telefon ettiğinizde de uzun süreler boyunca beklemiyorsunuz. Süreçle ilgili bence sıkıntılar şunlar: Telefonumu 5 Ocak sabahı teslim almalarına rağmen Apple'a 11 Ocak'ta gönderdiler bence bu süreç biraz daha hızlı olabilirdi ve sitelerinde durum sorgulaması yaptığınızda sadece Bireysel Servis'in yaptığı işlemleri görebiliyorsunuz; Apple'da yapılan işlemlere siz bakamıyorsunuz ama telefon ettiğinizde sistemden bakıp söylüyorlar. Bunlar dışında benim açımdan hiçbir sorun yoktu ve değişim ile sonuçlanması da ayrıca memnun etti.

Telefonu teslim ederken şöyle bir broşür verdiler, umarım böyle bir sorunla uğraşmak zorunda kalmam.

 

Ayrıca cihazınızı servise götüremiyorsanız, ücretsiz kargoyla da gönderebiliyormuşsunuz. Bence Apple cihazınızı servise vermeniz gerekirse, Bireysel Bilişim'den büyük ihtimalle memnun kalırsınız.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Tayfur @tayfur

    Bildiğim kadarıyla arıza yapıp değişime giden telefonun imei numarası sistemden çıkarılıyor. Bu durumda gsm numaranıza kayıtlı olan imei devre dışı kalmış gibi oluyor. Ancak yeni gelen telefonun imei numarası BTK sistemine kayıtlı olduğundan bir sıkıntı olmuyor. Serviste anakart değişimi yapılan telefonlarda da aynı durum oluyor. Önceki telefonunuzun imei numarası ise gelen mesajdaki numara sorun yok. Zaten yeni gelen telefonunuzun imei numarasını kendiniz kontrol edip tutup tutmadığına bakabiliyorsunuz.