Xbox ONE

Xbox One (kabataslak) inceleme #xboxone #xbox

İnceleme konusunda çok iddialı değilim sadece kendi izlenimlerimi ve tecrübelerimi size aktarmak istedim. hatamız olursa af ola.

uzun zamandır beklediğim konsolum en sonunda cumartesi günü elime ulaştı. konsolu büyük bir heyecanla kurdum. ilk gözüme çarpan kinect'in daha kalın ve arkasında fan olan bir cihaz olduğu. cihazda ilk önce dil bilgisi seçimi ekranı var, haliyle Türkçe seçtim yaklaşık 500 küsur mb download yaptı. indirme bittikten sonra kullanıcımı ekledim. kinect inanılmaz iyi çalışıyor odanın herhangi bir yerinde sizi görüp tanıyabiliyor. ailenin diğer fertlerini de kaydedip devam ettim. diğerlerini kaydedip siz oynamaya devam ediyorsunuz, o sırada bir kayıtlı kişi kinect'in görüş alanına girerse ekranın alt tarafında yazı çıkıyor (merhaba "oyuncu") kişinin ilk ismi ile hitap ediyor. hemen ilk oyunu (ryse) takıp oynamak istedim fakat oyunun 8gb güncellemesi olduğunu ve indirmesi gerektiğini yazdı. hemen nfs rivals'ı taktım 1.5gb, titanfall 2.5gb, deadrising 9gb. haliyle çıldırdım aylardır beklediğim cihaz ve oyunlar elimde ama oynayamıyorum. bulunduğum köyde 8mbit adsl dışında hizmet yok. xbox one alan kişinin 16mbit ve limitsiz bir paketi olması gerektiğini düşünüyorum. yoksa ipone 6 alıp kontörlü hat kullanıp çaldırıp kapatan arkadaşlarımız gibi oluruz. gece kullanıcımı açık bırakıp ryse'ın indirmesini bitmesini bekledim. gece indirmeyi bitirip kapanmış. ertesi gün açtığımda hazır bir şekilde karşımdaydı. ayrıca xbox one cihaza koyduğunuz her oyunu önce diskine install etmek istiyor bu yüzden oyunu ilk koyduğunuzda biraz beklemeniz gerekiyor. install bitince güncellemeyi başlatıyor, ancak güncelleme bittikten sonra oynamaya başlayabiliyorsunuz. benim aldığım paketten fifa15 ve dance central spotlight çıktı fakat key şeklinde o yüzden satmayı düşünüyorum. benim hesabım gold olduğu için hediye oyunu aldım, ama evdeki diğer bir silver kullanıcı ben login isem o oyunları oynayabiliyor. fakat bu konudan çok emin değilim denemeye devam edeceğim. konsol ara yüzüne kolayca alıştım, sanırım wp8 kullandığımdan dolayı. oyunların grafikleri harika özellikle RYSE'a bayıldım. ryse'da multiplayer kısımında gladyatör olup Spartacus tadında oynamak harika olmuş. nfs rivals oynadım xbox360'a kıyasladığımda renkler daha doğru grafiklerde daha gerçekçiydi. bugün titanfall'u deneyeceğim.

Bölüm 2 Joypad:
Bu incelemeyi cihazı aldığımın 2.günü yaptığım için joypad hakkında çok fikrim yoktu. 360 joypad'den bir miktar daha konforlu özellikle sağ-sol trigger tuşlar için çok fazla geliştirme yapmışlar. extradan bu tuşlar için titreşim eklenmiş. örnekle açıklarsak, arabayla giderken ani fren yaparsanız abs'nin tıtkır tıkır yavaşlattığını parmağınızda hissediyorsunuz. yada tuşa basarak karakterinize zor bir hareket yapıyorsanız çok zorladığınızda garip bir titreşim vererek tuşa yaptığınız baskıyı azaltmanızı sağlıyor. garip bir his aslında deneyerek tecrübe etmeniz lazım. Ayrıca bu joypad aynen wii'de olduğu gibi hareket sensörü de içerdiğini düşünüyorum, buna da örnek verecek olursak düşmanın elinden kurtulmak için kolu sallamamızı istiyor. teknoseyir xbox one kolu için ayrı bir bölüm bile çekebilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap