YouTube'ta telif haklarını ihlal etmeden nasıl yayın yapılır?

YouTube'ta yayın yapıyorsanız, dikkat etmeniz gereken kurallar var. Bu kurallara uymadığınızda kanalınızın kapanmasına varan cezalar söz konusu. YouTube üzerinden para kazanmak ya da canlı yayın yapmak isteyen herkesin dikkatle izlemesini tavsiye ederiz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 265
 • K e s k i n o @keskinocan6767

  abi ben kanalımda yabancı şarkıların türkçe talafuzlarını paylaşıyorum ve arkadada o müzik çalıyo öyle yapabilirmiyim
  https://www.youtube.com/watch?v=gX06cmrMocY&list=PLiwifAfKyEyCt4dS_QMINTXR9RSYrp0cm&index=3&t=0s
  bu linkten bakarmısınız lütfen bu şekilde video yapabilirmiyim
  cevap verirseniz çok mutlu olurum

  • Zahir Murat Akın @mcse477

   @keskinocan6767 Merhabalar,

   Parça sahibi bu konuda telif de verebilir, kanal kapatması da isteyebilir. Eğer ki bu konuda kendisinden izin almadığınız takdirde her türlü inisiyatif kendisindedir. Durum risklidir, şu an vermediyse de ileride vermeyecek anlamına gelmez. Fakat bazı istisnai durumlar da mevcuttur. Bir müzik sadece bir ülkede telifsiz olarak yayınlanabilir anlaşması olabiliyor. Mesela Donbıra adlı parça sanırım ülkemiz için bu konuda telifsiz içerik olarak diye biliyorum. Lakin yanlış yönlendirmemek adına araştırmanızı tavsiye ederim bu bilgiyi. Her ne olursa olsun en keskin yol yine de parça sahibinden izin almaktır.

 • Zahir Murat Akın @mcse477

  @yolgezer Öncelikle zihniyetinden bahsetmiştim. Oyundan telif yemek sadece müzikten yemek değildir. Oyun yapımı aşamasındaki anlaşmaları çok bildiğiniz için sadece müzikten de yenir mantığınız yanlış. Bilmiyorsanız araştırın, inat ancak cahil bir zihniyetin yansımasıdır. Çok mu zor araştırmak ? Bazı firmalar müzik konusunda kendileri yapıp bu konuda GPL gibi bedava bir lisans altında müzikleri kullanmış olabilir. Ama sizin zihniyetinize göre oyundan telif yenmez, sadece müzikten yenir mantığı. Oyun dünyası PUBG etrafında dönmüyor. Çok biliyorsanız Capcom'un Resident Evil 6 oyununun müziklerini kapatıp tümünü firmadan izin almadan çekin görürsünüz. Firmalardan Influcer olarak izin almayan insanların bir çoğu telif yerken, sizin zihniyetinize göre kimse telif yememeli diyorsunuz. Müzik telif konusunda bir kıstastır. Ama sadece bir kıstas, tek sebep değildir. Tek sebep müzik olsaydı Youtube saatlerce video ve bu konuda eğitimler yayınlamazdı değil mi ? Lütfen her şeyi bildiğinizi zannedip de araştırmadan sadece benim dediğim doğrudur kafasından çıkın. Diğer yandan youtube algoritması diyorsunuz. Algoritma yazılım olsa da artık sadece algoritma da değil olay. Firmalara direk bu durumu devretmiş durumda Youtube. Firma kendi izi olarak yüklediği bir çok şeyi direk olarak karşısında kanal ve içerik olarak görüntüleyebiliyor ve isterse kanalı kapatmaya, isterse kanala sadece ihtar vermeye kendi inisiyatifi ile karar verebiliyor. Sadece algoritma olarak algılarsanız, telif yememiş videolar bir süre önce reklamları kaldırıldığında youtube un açıklamasına istinaden bu durumun düzeleceğini, hızlıca çözülmesi için geri bildirim yapılması gerektiğini kendileri söyledi ve algoritma %100 güvenli diye bir şey yazdığımı hatırlamıyorum. Ben de zaten youtube sadece algoritma sisteminde çalışıyor demiyorum. Ama bazen algoritma direk algıyabiliyor bu önceden yüklenen izi olan müzik ya da telife konu olan noktaları, o konuda telif verebiliyor. Eğer algoritmada sorun olduğunu düşünüyorsanız video hakkında da zaten sizi tek taraflı suçlayan bir platform değil youtube. Aldığınız izni ya da sahip olduğunuz telifin PDF dosyasını gönderirsiniz telif ihtarınız kalkar ya da kanalınız kapandıysa tekrar açılır. Sizin bunların haricindeki amacınız nedir ? İlla benimle bir şey yarışına girmek mi ? Her şeyi ben bilirim ego tatmini mi? Benim ki sadece elden geldiğince yardımcı olmak ve bilgi vermek. Sizin ki farklı ise lütfen engelleyip bu konuyu da saçma sapan kendinizin ego yarışına sokmayın da en azından bilgi konusun da yardımcı olabileceğim insanlara da kişisel sorunlarınızla engellemeyin. Bundan sonrasında da tarafımdan muhatap olarak ele alıp sizin kişisel yarışınız için zaman harcamayacağım.

  Saygılar...

 • mr t @orientune

  @mcse477 merhaba,program kullanım videosu çekmeyi düşünüyorum sadece sesim ve program ekran görüntüsü olacak burada programı (mesela word) yapan firma telif isteyebilir mi? Ayrıca yaptığım videoda kendi sesim olması halinde ve olmaması halinde kendimin olduğunu nasıl kanıtlarım? Diyelim ki konuşma gerçekleştirmedim sadece word de büyük harf nasıl yazılır şeklinde video çektim ve bunu başkası kullandı,ispat edebilir miyim,ilk benim yayınlamam avantaj mıdır?

 • Eğitimci @erdgn6066

  Merhaba. Bir sorum var. Youtube da paylaşılan teklifi bir videoyu sahibinden vedeosunun altına yorum yaparak izin alip paylasimda bulundum bu durumda surec nasıl işliyor? Telif ihlali gelirse bunu nasıl ıspat ederim.