Oneodio 4.1 Bluetooth Kulaklık (Aliexpress)

Uzun zamandır fiyatı nispeten uygun ve kaliteli bluetooth kulaklık arayışım vardı.Araştırmalarım sonunda indirimlerle birlikte 100 TL'ye yakın bir fiyatla aliexpress.com üzerinden bu kulaklığı almaya karar verdim.Kargo ücreti olmaksızın 13 gün gibi bir sürede paketin kenarlarında hafif yamulmalar olsa da ürün hasarsız ve 3.5 mm jak girişli kulaklık kablosu, şarj için usb kablosu ve içinde ingilizce bilgi de yer alan dökümanları ile birlikte eksiksiz elime ulaştı.Ürünün satış fiyatı 22 dolar olmasına karşın paketin üzerine 8 dolar yazılmıştı.Süreç içerisinde satıcı ile iletişimimde hiçbir sıkıntı olmadığı gibi kısa sürede de cevaplar alabildim.Ürünün linkini veriyorum https://tr.aliexpress.com/item/Oneodio-4-1-Bluetooth-Kulakl-k-Sport-Stereo-Kablolu-Kablosuz-Kulakl-k-Mikrofon-Ile-Xiaomi-I/32836338207.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.73864c4dimFwj6

Ürünün teknik detayları üzerinde durmak yerine, kendi kişisel beklentim ve bunun karşılığında üründen aldıklarım üzerine bazı detaylara yer vermek istiyorum.Öncelikle ben bundan önce yine Çin'den aldığım kulak içi bluetooth kulaklık kullanıyordum ve kulak içi kulaklıkların bana göre olmadığını düşündüm.Uzun süren kullanımlarda verdiği rahatsızlık ve kulak üstü kullanımına kıyasla daha rahatsız bir kullanım sunması gerekçesiyle, son zamanlarda da batarya kullanım ömrünün oldukça kısalmasıyla birlikte, bahsi geçen Oneodio marka olan bu kulaklığı aldım.Beklentilerim en az 6-7 saat kesintisiz kullanım sunması, uzun kullanımlarda fazla rahatsızlık vermemesi, rock ve metal müzik gibi çok enstrumanlı ve sesli müziklere uygun olması (hem bas, hem de tizleri doğru verebilmesi), bağlantının olur olmaz zamanda kopmaması, en yüksek ses düzeyinde cızırtı yapmaması, malzeme kalitesinin de en azından orta üst seviyede olması gibi özelliklerdi.Bu Hi Fi olmasa da orta üst seviye (en azından telefonun yanında verilen kulaklıklardan daha iyi) bir kulaklık anlamına geliyordu.Ülkemizde satılan ve deneme imkanı bulduğum ya da incelemelerini izleyip okuduğum kulaklıkların genel olarak fiyatları 200-400 TL arası idi.400 TL civarına yaklaştıkça genelde malzeme kalitesi fazlasıyla iyileşiyor, 200 TL altına indikçe de ses kalitesinden ciddi oranda feragat etmek durumunda kalıyordum.Böylece çoğu zaman olduğu gibi Çin'e el attım.

Gelen ürün öncelikle malzeme kalitesi olarak istediğim düzeydeydi.Yan tarafında kulakların üzerine gelen kısmı tutan direk bölümü metal, kalan kısmı kaliteli plastik ve yastıkların üzerini saran kısım da yumuşak, ince suni deri benzeri bir malzemeyle kaplı.Bu malzeme yastıkların arasındaki boşluğu da dolduracak şekilde sarılmış.Bu da şık bir görünüm sunmakla birlikte yazları uzun kullanımlarda biraz terleme yapabiliyor.Bunun dışında tasarımında fiyatına göre olumsuz olarak gördüğüm hiçbir şey yok.Kullanımda fazla sıkmıyor ve aşırı gevşek değil.Ancak koşu gibi spor kullanımları için pek uygun olduğunu düşünmüyorum.Zira bu tür kullanımlarlarda kulaklık yerinden çıkabilir.Ürün fazla büyük de değil.Ben en geniş ayarıyla kullanıyorum.Küçültme ayarını minimuma getirdiğimizde 6-7 yaşındaki çocukların da kullanımı için uygun hale gelecektir.

Kulağı tamamen içine alan bir yapıya sahip olamamasına rağmen iki yönlü de ses yalıtımı çok iyi. Yüksek sesli kullanımlarda dış sesi içeri almıyor ve kulağınızda kaldığı süre içerisinde de dışarıya fazla ses vermiyor. Sessiz bir ortamda çok az da olsa dışarıya ses gidecektir ve elbette yanınızda bir nükleer bomba patlarsa bunu duyarsınız. 🙂 Ses kalitesi benim de en merak ettiğim kısımdı ve gerçekten verdiğim paranın üzerinde bir kalite aldığımı ve memnuniyet duyduğumu söyleyebilirim.Birçok eşdeğer kulaklık bas miktarını artırayım derken tizlerden fazlasıyla ödün veriyor. Bu da çok sesli rock türü vb. müziklerde fazlasıyla rahatsızlık veriyor. Ancak bu üründe tüm sesleri en yüksek ayarda dahil olmak üzere cızırtı vb. bozulmalar olmadan net bir şekilde, üst üste binmeler yaşamadan zevkle dinleyebiliyorum. Bu konudaki tek eksiği şu ki ses yüksekliğinin daha fazla olmasını arzulardım ancak yine de mevcut seviye yeterli. Sadece bu konuda fazlasıyla takıntılı olanları tatmin etmeyebilir diye düşünüyorum. Neticede daha yüksek ses sunan kulaklıkların olduğunu biliyorum.Ben bu üründe genelde maximum ses seviyesine yakın bir seviyede kullanıyorum. Ancak zaman zaman çok sevdiğim bir metal parçayı da daha yüksek sesle dinlemek istediğimde tüh be dediğim de olmadı değil. Her şeye rağmen basların kulaklığı hafifçe titrettiğini, stereo kalitesini ve tizlerin kulağı tırmalamadan, midleri de olması gerektiği tatla verdiğini hissettiğimde Şebnem Ferah'ı dinlerken her zamankinden fazla zevk aldım. Yüz liranın altında bir fiyatla aldığım bu performans kesinlikle mükemmel. Elbette Hi Fi dünyasını saygıyla selamlıyorum ve gülüp geçmelerini, Yüz liraya kulaklığın sadece kablosu alınır birader demelerini de anlayışla karşılıyorum. Biz faniler için kalite Oneodiodur 🙂 Fiyat/Performans da candır.

Üzerindeki 3 adet tuşla açma/kapama, bluetooth bağlantısı yapma, şarkıyı bir sonrakine ya da öncekine çevirme ve ses kısıp/açma işlemleri rahat ve kolayca yapılabiliyor. Tuş yerleri karıştırılabilecek ve bulunamayacak şekilde değil. Bağlantısında şu zamana kadar kopmalar yaşamadığım gibi, araya 2 duvarla birlikte 6 metrelik bir mesafe girmediği taktirde de kullanım deneyiminde bir olumsuzluk olmadı. Bu da en büyük beklentilerimden biriydi ve bu testi de benim açımdan başarıyla geçti.

Jak kullanımıyla bluetooth kullanımı arasında da bilinen farkların dışında bir fark yok. Bluettoth ile kullanılamayacak durumlarda ya da bataryanın bitmesi durumunda 3.5 mm standart jak ile birlikte kullanılabiliyor. Bataryası beklentilerimin üzerinde. Ancak özellikle yüksek hızla şarj etme durumunda bu tür nispeten (akıllı telefon ve tablete kıyasla) küçük bataryalar çabuk zarar görebiliyor. Bu yüzden batarya kullanım süresinin uzun olması elbette bir avantaj. Neticede kullanılamaz hale gelmesi oldukça uzun zaman alacaktır.

Evet bir mikrofonu var ve bu mikrofon elbette PC de oyun oynamak ya da profesyonel anlamda bir kullanım için tasarlanmamış. Müzik dinleme şeklindeki kullanım esnasında ihtiyaç duyulan telefon görüşmelerinde kullanılmak ve sorun giderici çözüm olarak sunulmuş. Bu sebeple mikrofon kullanımı elbette telefonla direkt olarak konuşmaya kıyasla çoğu kulaklıkta olduğu gibi zayıf kalacaktır. Ancak önceki kullandığım kulaklığa nispeten yine de daha iyi bir seviyede ve sorunu çözüyor. Dışarıda ya da sesli ortamlarda bazen biraz sesli konuşmak ya da eli ağızın önüne tutarak sesi mikrofona yönlendirmek gerekebiliyor.

Netice olarak ses düzeyinin biraz daha yüksek olması gerektiğine olan inancım ve malzeme kalitesi olarak da bir tık daha iyi olabileceği gerçeği sebebiyle 10 üzerinden 8 vererek incelemeyi sonlandırmak istiyorum. Ürünü uygun fiyatlı ve yeterli performans notuyla tavsiye ediyorum.

 

  1. Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim
  2. İnterneti genelde tüketim amaçlı olarak kullanan biriyim. Bu yazıda olduğu gibi üretim amaçlı kullandığım durumlar nadirdir. Destekler ve gaz verirseniz daha üretken biri olmamı sağlarsınız 🙂
  3. Yazı ve incelemem ile ilgili elbette olumlu ve olumsuz tüm eleştirilerinizi ve katkılarınızı bekliyorum.
  4. Bu ürüne benzer alternatif kıyas ve tavsiye ürünleri de sizlerden bekliyorum. Neticede ilk kez kulaklık almadığımız gibi son da olmayacak.
BeğenFavori PaylaşYorum yap