Samsung Galaxy Tab S3 Kullanıcı Deneyimi

Herkese Selamlar,

Bundan yaklaşık bir ay kadar önce aldığım Samsung Galaxy Tab S3’le ilgili uzun süreli kullanıma dayanan deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Tableti Samsung’un sitesinden ön siparişle aldım. Ön siparişle alanlara klavyeli kılıf hediyesi vardı ancak Samsung sağ olsun (!) kılıfı hala gönderemedi. O yüzden klavyeyle ilgili bir yorum yapamayacağım maalesef. Ayrıntılara geçmeden önce uzun süredir Samsung Galaxy Note 10.1 kullanıcısı olduğumu belirteyim. Yani uzun süredir stylus’lu bir tablet kullanıyordum. Zaten bu ürünü alma sebebim de Note 10.1’in bozulması oldu. Stylus konusuna daha sonra ayrıntılı şekilde değineceğim. Şimdi belirli başlıklar altında tabletle ilgili fikirlerimi aktarayım.

TASARIM

Tab S3’ün en iyi olduğu konulardan biri tasarım diye düşünüyorum. Tabletin arka yüzeyi pek çok premium telefonda olduğu gibi camdan oluşuyor, çerçeve ise metal. Üşendiğim için buraya ayrıntılı fotoğraflarını eklemedim ama İnternet'te zaten sayısız fotoğraf ve video bulabilirsiniz. Tablet yeterince hafif ve uzun süreli kullanımda ellerinizi fazla yormuyor. Cam ağırlıklı tasarım güzel görünmekle birlikte tabi ki bazı sıkıntıları var. Öncelikle inanılmaz fazla parmak izi topluyor. Ara sıra gözlük sileceği, vb. bir şeyle iyice silmekte fayda var. Bir de fazla hassas duruyor. Yani, düşerse diye bayağı korkuyorum. O yüzden iyi kötü bir kılıf edinmekte fayda var. Elbette günün birinde düşecek ama o gün geldiğinde umarım düşündüğüm kadar hassas olmadığını görürüm. Son olarak tablet dikey kullanım ağırlıklı düşünülmüş ve kısa kenarına fiziksel bir home tuşu –ki kendisi aynı zamanda parmak izi okuyucusu- eklenmiş. Bunun yanlarında ise kapasitif tuşlar var. Tablet her an farklı oryantasyonlarda kullanılabilen bir cihaz olduğu için ben sanal tuşları tercih ederdim açıkçası. Sanırım parmak izi okuyucusu eklemek için böyle bir tercihte bulunulmuş. Büyük sorun değil ama bazen yanlışlıkla kapasitif tuşlara dokunmak can sıkıcı olabiliyor.

EKRAN

Tab S3’te 2048x1536 çözünürlüğe, 4:3 orana sahip 9,7 inçlik sAMOLED ekran var. Ekranın HDR özelliği de var ama içerik bulunmadığından hiç deneme şansım olmadı. HDR çok da önemli değil zaten benim için. Ekran kalitesinin kesinlikle üst düzey olduğunu söyleyebilirim. Her türlü kullanım senaryosunda tatmin edici bir deneyim sunuyor. Özellikle tableti benim gibi ağırlıklı olarak e-kitap, makale vb. okuma amaçlı kullanacaksanız, amoled ekranın avantajı büyük. Okuyacağınız şeylerin arka planını siyah yaptıktan sonra çok daha az ışığa maruz kalıyorsunuz ve bu da okuma sürenizi bayağı arttırıyor. Ekranla ilgili sorun teşkil edebilecek tek konu 4:3’lük ekran oranı. Bu oran bir şeyler okurken avantaj sağlıyor ama iş videoya geldiğinde o kadar da iyi değil. Malum, videoların büyük çoğunluğu 16:9 formatta olduğundan haliyle ekranın tamamını kullanamıyorsunuz. Hele ki 21:9 formatında bir film izleme niyetindeyseniz iş daha da sıkıntılı bir hale geliyor. Şahsen 16:9 videolarda altta ve üstteki siyah bantlara alıştım ama filmlerde pek alışabileceğimi sanmıyorum.

SES

Samsung, Tab S3’ün tanıtımında ses konusunda da oldukça iddialıydı ama beklentilerinizi düşük tutun derim. Tabletin dört köşesine dört adet hoparlör yerleştirilmiş. Güçlü bir ses veriyor ama bu ses maalesef pek kaliteli değil, çok daha iyisi olabilirdi. Tabletin öne çıkarılan özelliklerinden biri sizin tutuşunuza göre ses çıkışını modifiye etmesi. Yani tableti dikey mi yatay mı tuttuğunuza göre sol-sağ ses çıkışlarını ayarlıyor. Burada sorun şu, özellikle yatay tutuşta sol ve sağ ses kanallarını birbirinden fazla ayırabiliyor. Bu tableti bir köşeye koyup müzik dinlerken sorun değil ama elinize alıp video izlerken hissediyorsunuz. Muhtemelen bu şekilde daha etkili bir stereo etkisi yaratılmak istenmiş ama uygulamada pek başarılı değil. Zamanla buna da alışıyorsunuz ama.

KAMERALAR

Arka kamera 13 mp, ön kamera 5 mp. Kameraların kalitesi pek iyi değil. “İdare etsin” diye eklendiği çok belli. Tablet zaten kamerası için alınacak bir ürün değil ama pahalı bir üründe daha iyi bir kamera görmeyi istiyor insan. Nasıl bir kullanım senaryosu içinde olur bilmiyorum ama kamera benim için önemli diyorsanız hayal kırıklığına uğrama olasılığınız yüksek.

PİL

Tab S3 6000 mAh’lik bir pile sahip ve bu pil size 10 saate yakın bir kullanım süresi sunuyor. Tabi oyun gibi performans gerektiren şeyler pil ömrünü çok çok daha aşağılara çekecektir. Ben pilin biraz daha büyük olmasını isterdim. Şu anda herhangi bir sıkıntı yaratmıyor ama birkaç sene içinde pil kapasitesi kesinlikle azalmaya başlayacak. Daha büyük pil sıkıntılı günlerin gelmesini biraz daha erteleyebilirdi. İyi olan şey tabletin hızlı şarjı desteklemesi. Kesin ölçümler yapmadım ama sanırım 2 saat içinde tableti 0’dan %100’e kadar şarj edebiliyorsunuz. Bir diğer iyi şey ise şu, tableti kullanmadığınız durumda, yani uyku modunda neredeyse hiç pil tüketmiyor. Kesinlikle bir battery drain problemi yok.

PERFORMANS

CPU Snapdragon 820, GPU ise Adreno 530. Tab S3’ün özellikleri ilk açıklandığında işlemcinin eski nesil olması eleştirilmişti ama hala performans açısından tepede yer alan mobil işlemcilerden biri olduğu kesin. Ne günlük kullanımda ne de oyunlarda herhangi bir sorun yaratmıyor.

S-PEN

Şimdi gelelim (bence) önemli kısma. Malumuzun Tab S3 aktif bir stylusla beraber geliyor. Eğer ben sytlus’u hiç kullanmayacağım diyorsanız, peşinen söyleyeyim, bence bu tablete boşuna bu kadar para vermeyin. Stylus ya da Samsung’un ifadesiyle S-Pen, Samsung Note serisi telefon ve tablet kullanıcılarına zaten yabancı bir şey değil. Tab S3’deki S-Pen’in farkı tablete takılamaması. Bu stylus’u kaybetme ihtimalini arttırdığı için bir dezavantaj olarak değerlendirilebilir ancak tabletin ince tutulması adına böyle bir yola gidilmiş. Ayrıca stylus’un tasarımı da gerçek bir kaleme daha çok yaklaşmış. Note serisinin ince kalemiyle uzun süre çalışmak zor olabiliyordu, burada öyle bir sorun yok.

Kalemle ilgili ilk akla gelebilecek sorulardan biri gecikme süresi. Elbette bir gecikme var. Ben kalemi daha çok not almak için kullanıyorum ve not alma esnasında söz konusu gecikmeye çok kısa bir sürede adapte olduğunuzu söyleyebilirim. Belki bire bir gerçek kağıt ve kalemle not almak gibi değil ama buna çok yakın bir deneyim yaşatıyor. Zaten uzun süre kullandığım Note 10.1’den duruma oldukça alışkınım. Ama çizim, grafik tasarım gibi işler için kullanacaksanız gecikme ne kadar etkiler bilemiyorum. Bu konuda iPad Pro’nun daha iyi olduğunu söylüyorlar ama deneyip görmek en iyisi. iPad Pro’nun kalemine fazladan 100 dolar vermek ve kalemi ara sıra şarj etmek zorunda olmak bana sinir bozucu geldiği için, o seçeneği baştan elemiştim ben.

Samsung S-Pen’in kullanımını arttırmak için birkaç güzel özellik eklemiş. Hepsini sıralamayacağım ama çokça kullandığım birkaç tanesinden bahsedeyim. Birincisi tablet uyku modundayken S-Pen’in düğmesine basılı tutup ekrana dokunuyorsunuz ve siyah ekran üzerine anında not almaya başlayabiliyorsunuz. İşinizi oldukça hızlandırıyor. Diğer özelliklere S-Pen’i ekrana yakın tutarken düğmesine bastığınızda karşınıza gelen menüden erişiyorsunuz. Ekran görüntüsü üzerine not alma ve kalemi yaklaştırdığınız yabancı kelimelerin çevirisini görme özellikleri oldukça kullanışlı. Çeviri özelliği anladığım kadarıyla Google Translate altyapısı kullanıyor. Tek sıkıntısı kelimenin sadece ilk anlamını göstermesi. Ama İngilizcenizin iyi olsa dahi bazen bir makale okurken anlamı hakkında hiçbir fikir sahibi olmadığınız kelimelere rastlayabiliyorsunuz. Bu özellik makaleyi okuma hızınızı fazla düşürmeden bilmediğiniz kelimelerin anlamına bakmanızı sağlıyor. Bunun dışında not alma uygulaması da gayet kullanışlı ancak Google Play’de pek çok alternatif de mevcut. Ben daha çok Squid’i kullanıyorum örneğin.

YAZILIM VE DİĞER ŞEYLER

Tab S3 Android 7.0 ile birlikte geliyor, tabiki Samsung’un kendi arayüzü entegre bir şekilde. Yukarıda da bahsettiğim gibi menülerin akıcılığında, vs. bir sorun yok. Samsung’un belirli yazılımları ve MS Office yüklü geliyor ama Samsung anladığım kadarıyla eskisi kadar kendi yazılımlarıyla doldurmuyor ürünleri. Ayrıca yüklü gelenlerin çoğunu kaldırabiliyorsunuz. Tahminen Android 8’e terfi edecektir ama tipik bir Samsung politikası olarak daha ötesini göreceğini sanmam.

Son olarak parmak izi okuyucusu, çoklu ekran, secure folder, gibi irili ufaklı özellikler var. Bunların arasında en çok kullandığım parmak izi okuyucusu, düzgün çalışıyor. Çoklu ekran özelliğini de çokça kullanıyorum ama bazı uygulamalar sıkıntı yaratabiliyor. Aslında bu mesele daha çok Android uygulamalarının tablete adaptasyonuyla ilgili ama ondan ayrıca bahsetmek gerek diye düşünüyorum. Bununla birlikte Google ve Samsung’un kendi uygulamaları ile popüler üçüncü parti uygulamalarda genellikle sorun yaşamadığınız söyleyebilirim.

Tab S3’ün bence en büyük sorunu 2500 TL’lik fiyatı. Ben özellikle stylus’la birlikte işimde önemli kolaylıklar sağladığı için aldım ama bu haliyle bir fiyat/performans ürünü olmaktan uzak olduğunu itiraf etmem gerek. Sıkıcı olmamak adına yazıda fazla ayrıntıya girmemeye çalıştım. Umarım ürün hakkında yeterli fikir verebilmişimdir. Eğer sorunuz varsa çok daha ayrıntılı şekilde yanıtlayabilirim.

Okuduğunuz için teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler