Samsung Galaxy Note 7 Neden Patladı ?

Samsung’un piyasadan geri çekmek zorunda kaldığı ve şirketin gelirlerinde 5 milyar dolarlık kayba sebep olan Galaxy Note 7’lerin neden bu talihsiz olaylarla karşılaştığı artık netleşti diyebiliriz. Son bilgiler, Samsung tarafından Galaxy Note 7 phablet cihazlar için kullanılan agresif batarya tasarımının olayların kaynağı olduğu belirtiliyor.

Note 7’lerin hücre tasarımında, lityum kobalt oksitten yapılmış pozitif bir katmanı ve grafitten yapılmış negatif bir katmanı ayırmak için elektrolitlerle ıslatılmış bir çift polimer katman kullanılmış. Bu iki katmanın birleşmesi sebebiyle ise elektrolitlerin ısındığı ve bu ısınmanın patlamalara sebep olduğu ifade ediliyor. Yani bataryayı sıkıştırmanın pozitif ve negatif katmanları adeta birbirine geçecek şekilde zorlamış olduğu anlaşılıyor. Bu durum belirli miktarda şişmelere ve hatta arka kapağı zorlamalara bile sebep olmuş.

Galaxy Note 7’lerin ince olabilmesi için, bataryaların mümkün olduğunca az yer kaplarken daha fazla kapasite sunacak şekilde tasarlandığı belirtiliyor. Ek olarak, Samsung’un cihazları geri çağırmasının oldukça yerinde bir karar olduğunun da altı çiziliyor.

Tüm şirketler için yeni bir ürünün tasarım ve onaylama süreçlerin zorlu olduğu, Samsung’un üçüncü parti bir laboratuvar yerine kendi test altyapısını ve tasarım onaylama sürecini tercih etmesinin ise şirketi yanılttığı belirtiliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler