Samsung 840 EVO 120 GB SSD

Güncelleme(07.01.2016)

 

Yaklaşık olarak 2.5 yılın ardından, performans ve kullanım değerlendirmesi;

Diske toplam 6.8 TB veri yazılmış. Bu süreç içerisinde sanırım 3 kez diski formatladım. Tabi format derken low level format kastetmiyorum. Bildiğimiz windows kurulumu için yapılan biçimlendirme işlemi.

 

Daha önce yaptığım testlerde elimde Sata 3 makine yoktu. Dolayısıyla eski testlerde(görüntüleri yazının en altında) performans düşük görünüyor sata 2 sınırlarından dolayı. Yeni testler z170 anakartlı bir sistemde, sata 3 arabirimi üzerinden yapıldı. Sonuçlar şöyle;

 

2,5 yıllık kullanım deneyimine gelirsek;

Samsung, bizi firmware sıkıntısıyla biraz üzdü fakat geç de olsa durumu toparladı ve ssd hala sorunsuz şekilde çalışıyor. Hissiyat olarak sanki eskisi gibi hızlı ve atik değil gibi. Tabi bu benim ilk zamanlardaki karşılaştığım değişimin psikolojik etkisinden de olabilir. Testlerde de sanki yeni bir disk kadar performans vermiş zaten. Mutlu mesut yaşayıp gidiyoruz işte:)

 

(Güncelleme sonu.)

-------------------------------------------

Selamlar…

2,5 senedir kullandığım Asus K52JT model bilgisayarımın diskinden(WD Scorpio Blue WD3200BPVT, 320 gb, 5400 rpm, 8 mb cache) cihazı aldığım günden beri hiç memnun olmadım. Çok çok ağır, aynı anda iki yoğun iş yapıldığında kendinden geçen bir diskti bu. Son zamanlarda dikkatimi çeken bir diğer nokta da özellikle depoladığım video dosyalarındaki bozulmalardı. Ben de artık bir SSD almanın vakti geldi, bu disk benim başıma iş açacak deyip, Samsung’un 840 Evo 120 GB modelini satın aldım. Aslında incelemesini yaptığım Logitech F710 ile birlikte aldığım bir ürün bu. Ancak ilk defa SSD kullanacak biri olarak ürünle biraz vakit geçirmek ve daha doğru tespitler yapmak istedim. SATA2(3 Gb/s) arabirimine sahip bir bilgisayarım olduğundan, her ne kadar performansını tam olarak ölçemesem de 1 haftalık sürenin ardından işte yazıyorum..

Kutunun içinden SSD’nin kendisi, Samsung yazılımlarının bulunduğu bir CD, iki adet çıkartma ve gereksiz kağıtlar çıkıyor. Bu gereksiz kağıtların birer dijital kopyaları da cd içinde ayrıca mevcut. Disk 7 mm kalınlığında. SATA3(6 Gb/s) arabirimini kullanıyor. Samsung 540 mb/s okuma ve 410 mb/s yazma hızı belirtmiş. 19 nm TLC nand yongalarına sahip. Anandtech, Evo serisindeki en düşük güç tüketiminin bu modelde olduğunu belirtiyor(link paragrafın sonunda). Diskin devre kartını kaplayan malzeme alüminyum, fotoğraflarda da göreceksiniz bu sayede kendini ortam sıcaklığından koruyabiliyor. Cd’den Samsung Data Migration ve Samsung Magician isimli yazılımlar çıkıyor.
http://www.anandtech.com/show/7173/samsung-ssd-840-evo-review-120gb-250gb-500gb-750gb-1tb-models-tested/11

Data Migration bir klonlama yazılımı. Eski diskinizden imaj alıp SSD’ye atarak, hiçbir değişiklik, kurulum cart curt yapmadan yolunuza devam ediyorsunuz. Ben sıfırdan kurulum yapmayı tercih ettiğimden bu yazılımı kullanmadım.
Magician yazılımı ise “kısmen” ve oldukça faydalı. Cd içerisinden 4.1 sürümü geldi ancak açılır açılmaz kendini 4.4 numaralı sürüme güncelledi. Yazılımda benchmark, firmware update, os optimization, secure erase, rapid mode gibi bölümler mevcut. Benim en çok beğendiğim bölüm OS optimization. Bu bölüm işletim sistemini kullanım tarzınıza göre belli başlı ayarları değiştirerek tek tuşla optimize ediyor. Ben SSD’nin performansından zaten tam olarak faydalanamadığım için Maximum Performans ayarı yerine Maximum Reliability modunda kullanmaktayım. Bir de Maximum Capacity modu mevcut. Yazılımdaki bu bölümler hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.
Not: v4.2 ile v4.4 arasında fazladan Data Security isimli bir bölüm mevcut. Bu bölüm veri şifreleme ile ilgili. Açıkçası ben gereksiz buldum ve kullanmadım.
http://www.samsung.com/global/business/semiconductor/minisite/SSD/global/download/12_Samsung_Magician_Software.pdf
http://www.tweaktown.com/articles/5638/samsung-magician-4-2-first-look-new-ssd-toolkit-adds-rapid-mode/index.html

Eksilerine geçeyim;
-Kutunun içinden 9 mm’lik yuvalara uyumluluk için aparat çıkmıyor. Benim cihazımda sabitleyici vidalı bir aparat kendiliğinden mevcut olduğundan sıkıntı yaşamadım. Almadan önce buna dikkat edin.
-Magician yazılımı faydalı olmanın yanında oldukça fazla merak uyandırıp sonunda gereksiz bulacağınız bölümlere sahip. Mesela fotoğraflardan da görebileceğiniz gibi diskte depoladığım veri miktarı 37 gb. Ben de 1 haftada 50 gb geçici okuma yazma yaptım diyelim. Ne yapar? (40 yapar!) Yuvarlak hesap 90 gb. Hadi 10 gb’da ben koydum, 100 olsun. Ancak bu yazılımları deneyeyim derken takriben 40 gb boşuna veri yazılmış diske. Çok gereksiz. Yazılımda Rapid Mode, os optimization, benchmark ve firmware update bölümleri olsa yeterli.

Artıları;
+Ürünle gelen yazılımlar faydalı. Migration tool benim için gereksiz demiştim ancak ürünün yanında böyle bir yazılım verilmesi bence çok hoş olmuş. Magician da çok faydalı ancak dediğim gibi “kısmen”.
+Fiyatı ideal. Ürünü Gold bilgisayardan 209 liraya aldım. Mağazadaki 120/128 gb ssd’ler arasında fiyat olarak tam ortada durmakta. Ne çok ucuz, ne çok pahalı. Bunlarla birlikte ne çok dandikmiş hissi uyandırıyor, ne de overrated. Parasının tam karşılığı.

Sonuç;
Daha evvel SSD kullanmadığım için karşılaştırma yapmam güç, aynı zamanda abes. Ancak önceki WD Blue diskime göre dünyam değişmişken, masaüstü bilgisayarımda kullandığım Seagate ST1000DM003(1 tb, 7200 rpm, 64 mb cache, ) diskimden günlük kullanımda sadece 1 belki de 2 tık daha hızlı. Bu noktada iki bilgisayarımda da SATA2 arabirimi kullanıldığını tekrar belirtiyorum. Yani demem o ki, çok eski ya da çok yavaş bir disk yerine bu ürünü almak çok mantıklı. Ancak güncel bir 3,5” sabit disk yerine bunu almak bana göre gereksiz. Özellikle de SATA2 arabirimi kullanılıyorsa ve büyük iş yükünüz yoksa. SATA3 arabirimiyle SSD daha öne çıkacaktır elbette, orası ayrı. Sıradan sabit diskle karşılaştırıyorum ama hakkını da vermek lazım. UEFI mode ve GPT disk bölümlendirmesi ile birlikte sistem çok çok hızlı açılıyor. Masaüstü sistemimden laptopa geçtiğimde farklı bir disk kullandığımı, o gecikmesizliğin yarattığı hissi çok rahat hissedebiliyorum. Sıcaklık ve performans değerlerini fotoğraflardan görebilirsiniz, onları tek tek yazmıyorum.

Son bir not: Magician yazılımındaki Rapid Mode özelliği ram’den bir miktar çalıp bazı okuma yazma işlemlerini burada daha hızlı yapmaya çalışıyor ve başarıyor da. Ancak 6-8 gb ve üstü sistem belleğiniz yoksa bu özelliği kullanmayın. 4 gb ram ile denedim, olacak iş değil.

Bir not daha: SSD için işletim sistemi optimizasyonuyla ilgili aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz. Magician işte bu işleri tek tuşla yapabildiği için değerli bir yazılım.
http://www.enpedi.com/2012/09/ssd-solid-state-drive-hakknda-hersey.html
.
Okuduğunuz için teşekkürler...

ÖNEMLİ NOT!(25.9.2014)

Samsung EVO serisi disklerde bir bug bulundu. Özellikle eski dosyaları("eski dosya"dan kasıt diskte 1 aydan uzun süredir mevcut olan dosyalar oluyor) okurken, okuma hızı 20 mb/sn'ye düşüyor. Bu durumu Samsung da doğruladı ve yeni bir firmware güncellemesi gelecek. Ancak güncelleme için tarih belirtilmedi malesef. Firmware geldiğinde yazıyı tekrar güncelleyeceğim(mevcut firmware sürümü EXT0BB6Q).

http://www.anandtech.com/show/8550/samsung-acknowledges-the-ssd-840-evo-read-performance-bug-fix-is-on-the-way

Güncelleme(27.9.2014)

Beklenen firmware güncellemesinin 15 Ekim'de yayınlanacağı bildirilmiş.
http://www.anandtech.com/show/8570/firmware-update-to-fix-the-samsung-ssd-840-evo-read-performance-bug-coming-on-october-15th

Güncelleme (16.10.2014)

Samsung beklediğimiz firmware güncellemesini dün yayınladı.Olası sorunlar için de bir guide sunulmuş(son paragraf).
http://techreport.com/review/27212/samsung-840-evo-update-fixes-slow-reads-with-old-data

Firmware, Samsung Magician yazılımı üzerinden güncellenemiyor şu an için. Mevcut firmware günceldir diyor magician. Yukarıdaki linkin son paragrafından Samsung Restoration isimli yazılımı indirip firmware güncelleme işlemini bu program ile yapmanız gerekiyor. Ayrıca prgram verilerinizi de elden geçiriyor anladığım kadarıyla.

Olası sorunlar demiştim. Benim başıma bahsettiğim guide'daki 3. sorun geldi ve önerdikleri çözüm işe yaramadı malesef. Sorunun çözülüp çözülmediğini bizzat söyleyemiyorum bu yüzden, ancak Techreport performans sorununun çözüldüğünü söylemiş.

Peki Restoration yazılımı sistemimizde çalışmıyorsa ne yapacağız? Ay sonunda yayınlanacak olan, dos üzerinden güncelleme rehberi ve gerekli firmware dosyalarını indirip güncelleme işlemini direkt olarak yapacağız. Ben şu an için onu beklemekteyim. Yazıyı tekrar güncelleyeceğim.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • toolbox @toolbox

  İnceleme detaylı olmuş, elinize sağlık. F/P oranı açısından en uygun SSD modelinden biri, zamanında Evo ile Pro arasında seçim yapmak zorunda kalıp Pro 840 serisini aldım, şu an 128 gb olarak ultrabook üzerinde kullanmaktayım.

  Küçük bir karşılaştırma yapmak gerekirse: İncelemelerde Evo ile Pro arasındaki MLC/TLC farkının SSD ömrüne etki ettiği şeklinde çok fazla değerlendirme bulunmakta, (Örn: http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-1767466/samsung-840-pro-ssd-samsung-840-evo-ssd.html#11352138) fakat Pro modelinin fiyatı ise daha pahalı, yani Samsung SSD'lerde tercih biraz bütçeye kalıyor. İlginç bir detay, Evo modeli Bitlocker ile şifrelemeye uygun iken, Pro modellerde Bitlocker ile şifreleme yapılamaması.

  Son olarak incelemeye kıyaslamaya yardımcı olması açısından Pro 840 128gb modelinin Magician yazılımındaki Yazma/Okuma skoru şu şekilde:

  http://i.imgur.com/0QZqxcs.jpg

  Karşılaştırma yapacak arkadaşlar için yardımcı olur umarım.

  • burak karakus @yokkullaniciadi

   Aslında samsung ssd'ler üzerinde genel olarak bir ömür tartışması var: http://techreport.com/review/25559/the-ssd-endurance-experiment-200tb-update

   Çok abartılı bir test bu linkteki. Ancak samsung modeller bariz şekilde ömrünü tamamlamışken diğerleri iyi durumda.. Bunun dışında ne evo ne de pro modellerde öyle çok büyük ömür farkı olacağını zannetmiyorum. Evo 5 yıl gidecekse pro da 6 yıl gitsin, olmadı 7 yıl. Zaten 5-6 yıl sonra ssd'ler iyice ayağa düşeceği için o da sıkıntı olmayacaktır.

   Bu arada benim testlerin Sata2'nin sınırlarına takıldığını tekrar belirteyim. Karşılaştırma yapacak olanlar buna dikkat edin, yanlışlık olmasın.

 • FreeRun @freerun

  demek bu seri sorunluymuş, uzak durayım uğraşamam güncellemeyle falan, HyperX 3K almayı düşünüyorum bu seride sorun varmı?

  • burak karakus @yokkullaniciadi

   Bildiğim kadarıyla yok.

   Ayrıca söylediğinize tamamen katılıyorum, eğer Evo serisi alınacaksa son firmware update kurulu gelen serilerden alınmalı. Sorun kronik değil, çözüldü. Ama şimdilik için evo serisi düşünülmemeli, çünkü şu an aldığınız ssdnin içinde sorunlu firmware olacak. Niye sorunlu olduğunu bildiğim ürünü alayım ki.. 2-3 ay sonra güncel firmware kurulu seriler satışa çıktığında evo almak tekrar makul olabilir.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler