RescueTime

976 saat 48 dakika/151 saat 13 dakika

RescueTime bana diyor ki, sen bana geldiğinden beri 976 saat 48 dakika bilgi almışım. Acıdır ki sadece 151 saat 13 dakika'nı üretici işlere harcamışsın!

RescueTime adında da anlaşılacağı üzere zamanını kurtarmak üzere tasarlanmış bir yazılım. Amacı sizlere harcadığınız zamanı nasıl değerlendirdiğinizi göstererek; Kendine bir çeki düzen ver! Demek. Masaüstü ve mobil de her anınızı izliyor. Bazı ek özellikleri de bulunuyor. Yalnız çok şey istiyorsun ondan sonrası para ile diyor.

İlk önce bir üyeliğimizi alalım, indirelim, kurulumu yapalım ondan sonra bu vatandaş neler yapıyormuş konuşuruz. Şu bağlantıdan(1) üyeliğinizi alıyor ve kullandığınız sisteme uygun sürümü indirip(2) kuruyoruz. İkinci aşamamız ise kullandığımız tarayıcıya eklentisini kurmak. Firefox ve Chrome eklentileri bulunan RescueTime, bu eklentiler ile girdiğimiz her sitenin URL'sini bize rapor ediyor. Artık bu yazılımın neler yaptığını derinlemesine incelemenin vakti geldi.

Amacını yukarıda ki paragraflardan anlamışsınızdır. Şimdi bu yazılım ne gibi imkanlar sunuyor onları irdeleyelim.

Öncelikle ücretsiz sürümü ele alalım. Ücretsiz sürümde yapmanız gereken pek bir şey yok. Çünkü size tek bir imkan sunuyor. O'da tüm aktivitelerinizi takip etmek ve bunları sitesinde çok güzel bir şekilde sunmak ve size göstermek. Girdiğiniz siteleri kategorilere ayırıp ona göre boş iş mi, yoksa faydalı işler ile mi uğraşıyorsun gösteriyor. Birde yetişkin siteleri görmezden gelmesi için seçenek koymuşlar. Aktif hale getirerek o siteleri kayıt etmesini engelliyorsunuz. RescueTime görüyor ve o kadarına da karışmayalım. Yazma bunu abi yazma diyor. Kıyak geçiyor 🙂

Günlük gösterge paneli sayesinde o gün neler yaptığınızı gösteriyor ve daha detaya inince hangi sitelere/uygulamalara girdiğinizi o siteler de ne kadar vakit geçirdiğinizi yüzünüze çarpıyor. Her günün sonunda eğer benim gibi boş işler adamı iseniz o raporlara bakarken içiniz gidiyor. Bir de haftalık raporu var. Tüm hafta ne yaptığını, bir güzel düzene sokup sana e-posta olarak yolluyor. Zamanınızın boşa aktığını görünce yıkılmamanız elde değil. En azından hayatın anlamını anladıysanız. Bu yönden amacını gerçekten çok iyi yerine getiriyor. Zira o raporları gördükçe verimli zamanını artırmak için tüm gücünüzle uğraşıyorsunuz ki hafta sonu gelen e-posta sinirinizi bozmasın. RescueTime kendinize hedefler belirlemenize de olanak sağlıyor.

Bir çok siteyi kendisi algılayıp kategorize edebilse de sağda solda kalmış herkes tarafından bilinmeyen vb. Sitelere girdiğiniz takdirde onları kategorize edemeyip kategorilendirilmemiş olarak ayırıyor. Tabi ki sonra dan bunları kategorize edebiliyorsunuz. Ama zamanın önemli olduğunu vurgulayan bir yazılım için zaman harcıyoruz. Bu da ayrı bir ironi tabi ki.

RescueTime ayrıca Zapier ile entegre durumda. Bu sayede daha da güçlü bir yazılım haline geliyor. Zapier'in ne olduğunu bilmiyorsanız daha önce yazdığım ayn işlevi gören IFTTT incelemesin'den(3) öğrenebilirsiniz.

Ücretsiz sürümünden bu kadar. Şimdi sıra ücretli sürümünde ne imkanlar sunuyor onları incelemeye.

FocusTime: Bu özellik sayesinde belirlediğiniz bir zaman kadar tüm dikkat dağıtıcı siteleri engelliyor.

Alerts: Bizi uyarıyor. 5 saat Reddit'te zaman mı geçirdin? O zaman RescueTime'dan şöyle bir cevap almaya hazırlıklı ol; Kinayeli bir şekilde “Gününü böyle mi geçirmek istiyorsun?”

Offline Time: Buda sanal eş/sevgili/anne görevini görüyor. Diyelim ki giriş yapmadın. Ne bilgisayar açtın ne başka bir şey. Açtığın zaman, ilk önce tekrar hoşgeldin diyor, karşılamasını yapıyor. Daha sonra çekiyor sorguya. Saat 2'den bu zamana ne yaptın? Sende cevap veriyorsun tabi ki. Korkmayın gerçekten insan olmadığı için “Bu zamanı kayıt etme” diyerek kurtulabiliyorsun. 🙂

Daily Highlights: Günlük olaylar. Günlük başarılarını yazıyorsun.

Reports: Ücretsiz sürümde verdiği raporları çok daha güçlendirerek bizlere sunuyor. Maaş verdiğimiz için daha iyi çalışıyor diyelim. Örneğin: Zamanla gösterdiğiniz değişiklikleri, mobil'de ve masaüstünde ne kadar zaman geçirdiğinizi gibi ek raporlar.

Hakkımız da bir çok kişisel bilgi toplayan RescueTime, bilgilerimizin asla ve asla başkalarıyla paylaşılmayacağını söylüyor. Sadece şu şekilde bilgiler paylaşabilirlermiş. “İnsanlar en çok haftanın hangi günlerini bilgisayar başında geçiriyor.” gibi toplam bilgiler. Yine kişisel olarak paylaşım söz konusu değil.

Bunları bize aylık $9, yıllık $72 karşılığında sunuyor. Ben uzun zamandır kullanmama rağmen ücretsiz sürümü kullanıyorum. 9.99 TL veya $4 olsaydı mutlaka premium üyelik alırdım. Lakin şimdilik ihtiyaçlarımı karışıyor. Premium üyeliğe ihtiyaç duyduğum zamana kadar ücretsiz kullanmaya devam edeceğim. Ücretlide ki bazı özellikleri farklı ücretsiz eklentiler ile kullanabiliyorum. Bkz. StayFocused.(4)

Mac, Windows, Linux, Android, Chrome ve Firefox desteğine sahip olan RescueTime, benim bu alanda gördüğüm en iyi yazılım. Elektronik cihazlar arasında kaybolmuş ve zamanın kontrolünü geçirmek isteyenler bir baksın. Sonra yüklesin. Sonra kendine çeki düzen versin.

Son bir şeyle yazımı sonlandırmak istiyorum. Her ne kadar bu yazılım zamanınızı kontrol etmenize yardımcı olsa da her zaman ki gibi iş sizde bitiyor. İnsan'da bitiyor. Zira tüm yazılımı işlevsiz hale getirmek bir kaç tıka bakıyor.

Bağlantılar:
(1) https://www.rescuetime.com/signup/solo/lite
(2) https://www.rescuetime.com/get_rescuetime
(3) http://teknoseyir.com/inceleme/ifttt
(4) http://teknoseyir.com/inceleme/stayfocusd

Tanıtım videosu :
1- http://youtu.be/dUVun73bR8g
2- http://youtu.be/28cdI6fgB4g

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler