Razer Mamba

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımda Razer'ın üst düzey iki oyuncu mousundan biri olan Mamba'ya değineceğim.

Teknik Detaylar şöyle:

Gaming Grade Kablosuz Teknolojisi
6400dpi 4G Dual Sensor Sistem (1 adet lazer, 1 adet optik)
Çİft mod kablolu /kablosuz kullanım
Razer Synapse 2.0 yazılımı ile uyumlu
1000Hz Ultrapolling
Çok renkli (16 milyon renk) led aydınlatma
Saniyede 200 inç'e kadar /50g ivmelenme
Ölçüleri : 128 mm / 5” (uzunluk) x 68 mm / 2.68” (genişlik) x 43 mm / 1.69” (yükseklik)
Ağırlığı: 135 g
Batarya Ömrü: yaklaşık 16 saat (sürekli oyun oynama durumunda)

Kullanım tecrübesine gelince, öncelikle blirtmekte fayda var Mamba tam bir avuç içi faresi ve ergonomisi sizi ilk dokunuşta fethediyor. Işıklandırması ve sahip olduğu dock ile kullanmadığınız zaman masanızda bir biblo gibi durarak dikkatleri üzerine çekiyor. Performans, programlanabilirliği ve kalitesi açısından söylenebilecek çok fazla birşey yok. Çünkü Razer varını yoğunu koyduğu ürünlerinden biri olarak tüm bu konularda kullanıcısını memnun etmekte.

Kişisel kullanımımda karşılaştığım olumlu olumsuz yanlarına gelince,

Bu fareyi marketlerde ilk gördüğümde oldukça beğenmiştim. Hatta tasarımı üzerine "bence" yok. Tam istediğim gibi bir tasarıma sahip. Neden mi? Çünkü hepimizin malumudur memleketimizde "oyun" oynamak halen belli bir yaşın üstü insanlar ile bilgisayarı yazı yazmak ve facede takılmak dışında kullananlar için oldukça "boş (!)" bir iş olarak görülmekte ve dolayısıyla şatafatlı tasarımlara sahip oyuncu ekipmanları da israf, gereksiz, boş beleş insanların para harcayacağı aletler olarak değerlendirilmektedir. Piyasada Mamba'dan daha iyi teknik özelliklere sahip ürünler olmasına rağmen, Steelseries ve Razer ürünleri dışındaki diğer tüm oyuncu ekipmanı üreten firmaların tasarımlarına bakıldığında uzay gemisinden hallice, her an bir AK-47'ye dönüşecek gibi duran "ben oyuncu faresiyim" diye bağıran tasarımlar görmekteyiz. Dolayısıyla bu ürünler halen nüfusunun çoğunun bilgisayar oyunlarına oldukça soğuk olan ülkemizde masa üstünde görüldüğünde sahibine iyi tepkiler ulaştırmıyorlar. Ancak sizler gibi "anlayan" insanlar nezdinde sahip oldukları şatafatlı tasarımın bir espirisi oluyor. Bu açıdan değerlendirildiğinde Razer Mamba oldukça etkili bir intibaya sahip. Bu fareyi, özellikle dockun üstünde led ışıkları yanar vaziyette küçük bir heykel gibi gören amcalar, teyzeler, nineler, dedeler ve teknoözürlüler oldukça etkileniyorlar. Üst düzey bir cisim olduğunu belli eden Mamba saydığım zümreler tarafından bir oyuncu ekipmanı olarak değil ultralüks bir bilgisayar ekipmanı olarak görüldüğünden herkesin kalbinde yer kazanıyor diyebiliriz. Olumlu olarak nitelendirdiğim bu özelliği 40 yaş üstü bir dayıdan duyduğum yorumla bitiriyorum: "Bu nası fare yaw, Porsche gibi" 😀 .

Olumsuz yanlarını, programlanabilir tuşların azlığı ve sol üst kısımda yer alan iki fazladan tuşun erişilmesi ve kullanımının zorluğu olarak sıralayabilirim. Keşke fazladan bir iki tuş daha olsaymış diyorum ama fazladan tuş tasarımı bozabilir diye de düşünmüyor değilim.

Son olarak, Mamba almayı düşünenlere ufak bir uyarım olacak, Windows 8 pro işletim sisteminde Mamba kullanmaya başladığınızda Windows güncellemelerini kontrol edin. Çünkü Microsoft "Mamba Dock" adı altında bir güncelleme gösteriyor ve yüklemenizi istiyor. Güncellemeleri otomatik yapıyorsanız sıkıntı yok ancak elle güncelleme yapıyorsanız kontrol etmenizde fayda var.

Bir sonraki incelemede görüşmek üzere...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fatih Kınık @fatihkinik

  oyunu bırakıyorsun kendi bitiriyor, o derece bir mouse

 • Fatih Kınık @fatihkinik

  a4 x7 almıştım o zaman öğrenciydim kıbrıstan... hala taş gibi zaten bir mouse a 50 tl den fazla verenin akıl sağlığından şüphe ederim

 • drtekno @dr-tekno

  Sayın @fatihkinik razer, logitech, steelseries vs... kullanan herkes akılsız size göre. Şu ortamlarda biraz saygılı olmak çok mu zor? Neye 50 tl verip neye vermeyeceğine siz mi karar verecekseniz? İsteyen istediği meblağyı istediği şeye harcar, ister memnun olur ister pişman olur? İlk yorumunuz bile iğneyeyici? Lütfen "laf sokma" derdine girmeden eleştirin.

 • Emre Cestel @cestel

  Tepki süresi dpi gibi şeylerin ben de gereğinden fazla abartıldığını düşünüyorum ama ergonomi sonuçta bir bilimdir. Gerçekten bu işe kafa yoran firmalar bunun karşılığında normal olarak para istiyorlar. İşim gereği günde 10 saat mouse kullanıyorum, elimden neredeyse hiç bırakmıyorum diyebilirim (cad, email vb), eğer ergonomik bir mouse istiyorsanız ya tracballu olan bir mouse yada az "janjanlı" bir oyuncu mouse'u almak zorundasınız. Ayrıca bilgisayar ile iletişimin 3 parçadan, monitör, klavye ve fare, gerçekleştiğini düşünürseniz bu parçalar kaliteli olmadığında istediği kadar iyi bir bilgisayarınız olsun hiçbir önemi olmadığını düşünüyorum.
  Bugün ergonomik herhangi bir ürün almayı düşündüğünüzde bu işe kafa yoran firmalar bunu diğer ürünlerden çok daha pahalıya satacaktır, bu sebeple bir ürünü senelerdir kullanmak onun kalitesini tarif etmek için çok yetersiz bir tanımlama. Sağlam fareniz 10 sene sonra size karpal tünel sendromu olarak geri dönebilir. Ben de ofiste uzun denemeler sonunda ucuz ama ergonomik bir mouse buldum, ama sanırım 15 adet mouse almışızdır bunun için. Tabii ucuz mouse 2 sene sonra piyasadan kalkıyor arayışsa yeniden başlıyor.
  Bu sebeple @fatihkinik bence de yorumunuz biraz yüzeysel kalmış. İnceleme için teşekkürler @dr-tekno.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler