Portal 2

Portal 2, ilk oyunun yüksek başarısının üzerine gelen devam oyunu. Portal'ın sonunda oyunun ucu açık bırakılmıştı. Valve'in klasik huyudur, her oyunun ucu açık bırakılır. Ardından müthiş bir baskınla duyurusu yapılır (E3 deki o olay: http://www.youtube.com/watch?v=s-wQ5Dp1tcg)

Portal 2, ilk oyunun tüm mantığını aynen alıp, üzerine yenilenmeler ve senaryoda çok başarılı bir ilerleme ile sunan devam oyunu. Lazerlerin, küplerin olduğu dünyaya ekstra bir kaç materyal daha eklenip oyunun kompleksliği bir miktar daha arttırılmış. Ancak o ilk oyundaki basit mantık anlayışı halen sürmekte. Yine asıl dinamik iki geçit açarak geçiş yapmak.

Senaryoya gelirsek, ilk oyunun sonunda kaldığımız yerden devam ediyoruz. Ancak uyutulmuşuz ve o olayın üzerinden o kadar çok zaman geçmiş halde ki Aperture Science'ı bitkiler basmış durumda. Laboratuvarın çoğu yeri ya kullanılmaz halde ya da eksik çalışmakta. Uyandığımızda Wheatley adlı bir robot bize yol gösteriyor ve senaryo devam ediyor.

Demiş olduğum gibi Portal 2, devrimsel yenilikler yerine sağlam sisteminin üzerine yenilikler ekleyip devam etmekte. İlk oyunun bence bir miktar eksiği olan senaryo kısmı, Portal 2 ile ciddi anlamda tavan yapmış durumda. Senaryo gerçekten çok tatmin edici, hele ki diğer Valve oyunlarını da oynamışsanız daha da anlam kazanmakta senaryo. Oynanış, oyun dinamikleri falan zaten kusursuz denecek düzeyde. Birde Valve'in bize diğer bir süprizi olan Workshop ve CO-OP'da birinci oyuna göre gelişmeler durumunda büyük artılar getiriyor. Workshop ile asla bitmeyen bir oyun deneyimi sunmakta. Kullanıcılar oyun içerisinden kendi maplerini yapabilir ve paylaşabilir. Hatrı sayılır bir kitle bu işlerle uğraşmakta, günde en kötü 10-15 map gelmekte atölyeye. Co-op ise çok ayrı bir deneyim ve şunu söylemeliyim gerçekten oldukça ve oldukça zorlayıcı bazı bölümleri.

Portal 2 her yönüyle olmuş bir oyun. Gerçekten ucuz fiyata yakalamak mümkün, tavsiyem eğer oynamadıysanız ilk oyunla beraber paket olarak almanız. Ardından sanıyorum ki sizde benim hatta bizim gibi Gaben'in 3 fobisini kırması için her gün dua edenlerden olacaksınız.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler