NZXT Kraken G12 Ekran Kartı Braketi ve Strix 1080 Ti Uygulaması

Arkadaşlar merhaba. Bu site üzerinde yazacağım ilk inceleme olacak bu. Hatamız olursa şimdiden affola.

Ülkemizde bir dönem satılan; fakat şu anda yalnızca yurt dışından temin edebileceğiniz bir ürün üstüne yazmak istiyorum.

NZXT Kraken G12 GPU Braketi

Ürün ekran kartınızdaki stok hava soğutmasını çıkarıp, kapalı devre (CLC-AIO) sıvı soğutma pompalarını ekran kartınıza monte etmeye yarıyor.
Ayrıca ürünün üstünde 90mm'lik bir fan mevcut. Bu fan ekran kartının üstündeki komponentleri aktif olarak soğutmaya yarıyor.

Giriş:

2 yıl önce Asus Strix 1080 Ti almıştım. Belki de en kaliteli 1080 Ti'lardan biri ve hava soğutması da öyle.
Lakin son zamanlarda bende bir sessizlik takıntısı oluşmaya başladı. Strix'in hava soğutması kartı çok iyi soğutsa da bana göre bayağı gürültülü çalışıyor.
Başlarda bu kartın artık miyadını doldurduğunu ve 2080 Ti'ya geçmem gerektiğini düşündüm. Kartı satışa koydum 3000-3100 civarında bayağı teklif geldi; ama o fiyata vermeye içip el vermedi. Ha aslında edilen teklifler gayet makul görülebilir; lakin kartı o fiyata sattıktan sonra üstüne 4500-5000 lira ekleyip temel seviyede bir 2080 Ti ancak edinebilecektim.

İşten anlayan sağ duyulu arkadaşlar sağ olsunlar kartı satma Nvidia'nın yeni serisini bekle dediler ve ben de onları dinledim.
Bu braketi satın alıp karta bir AIO takmaya karar verdim. Elimde iki tane AIO vardı.
Biri CPU'ya takılı olan Corsair H115i 280 mm AIO. Diğeri de kenarda duran Silverstone Tundra TD-02E 240 mm AIO.
Maalesef uzun araştırmalardan sonra bu iki AIO'nun da G12'ye uymayacağı bilgisini edindim.
Bu braket Asetek tarafından üretilmiş yuvarak pompalara uygun bir şekilde tasarlandığı için mecburen başka bir AIO almak hasıl oldu.

Biraz araştırmadan sonra 360 mm'lik bir AIO alma kararı verdim ve Thermaltake Water 3.0 360 ARGB'yi satın aldım.
Fiyat olarak biraz yüksek olsa da hem brakete sorunsuz uyan hem de fanları çok kaliteli olan bir AIO.
Bu ekran kartı için böyle bir AIO çok fazla olabilir diye düşünebilirsiniz. Ben de başlarda kesinlikle öyle düşündüm; fakat hem estetik hem performans kaygım olduğundan böyle bir seçim yaptım.
Halihazırda geniş Full Tower bir kasa (Corsair Graphite 780T) kullandığım için yer problemim de yoktu.

G12'yi Amazon.com'dan aldım. n11'den de AIO'yu sipariş ettim. 30 dolarlık bir fiyatı var beyaz modelinin. Siyah modeli ise 26 dolar.

Ekran kartının üstündeki vram ve vrm'leri aktif olarak soğutmak için G12'nin stok fanını değiştirmeyi planladım ve hem ses hem de performans olarak daha iyi Noctua'nın NF-B9 redux fanını sipariş ettim.
Amazon'dan aynı zamanda Easycargo marka VRM-VRAM alüminyum heatsink seti ve Aikenuo marka termal band da sipariş ettim. Amaç vrm ve vramlerin mümkün olduğunca serin kalmasını sağlamaktı.
Bunlara ek olarak ekran kartının fan girişlerine ek fanlar takabilmek için CRJ 4-Pin PWM GPU Dual Fan Splitter fan kablo adaptörü sipariş ettim.

Kasada mevcut olan fanların yerine 11/11 kampanyasıyla BeQuiet! Silent Wings 3'in 120 mm fanlarından 3 adet ve 140 mm fanlarından 2 adet aldım.

Tüm siparişler Yurtiçi kargo + 11 Kasım yoğunluğu derken AIO ve G12 aynı gün elimde oldu. Kısacası ABD'den gelen kargo Yurtiçinden önce bile geldi diyebilirim 🙂

Şimdi gelelim işin pratik kısmına:

Uygulama:

Asus Prime x299 Deluxe anakartımın üstünde zaten iki AIO pompa headerı ve 2 CPU Fan'ı ve 2 Kasa fanı headerı bulunuyor. Ayrıca anakartla birlikte 3 fan headerı bulunan Asus Fan Extension Card da gelmişti. Böylece kasaya istediğim kadar fanı bağlamakta sıkıntı yaşamayacaktım.

Tüm ürünler elime geçince kurulum sürecine geçtim. Süreç aşağıdaki gibi sürdü:

- Ekran kartını söktüm ve stok soğutucuyu çıkardım. Stok termal padleri ve stok termal macunu temizledim.
- VRM ve VRAM'lere ve gerekli gördüğüm her yere termal bant yardımıyla heatsink yapıştırdım.
- G12'nin pompa oturtulacak kısımlarını ekran kartına taktım.
- G12'nin stok fanını Noctua fan ile değiştirdim.
- GPU'ya Arctic MX-4 termal macun uyguladım.
- Soğutucu pompayı ilk önce brakete taktım. Daha sonra braketi ekran kartına vidaladım.
- Ekran kartının arka plakasını sorunsuz bir şekilde geri taktım.
- Kasadaki tüm fanları ve komponentleri çıkarıp kasanın temizliğini yaptım.
- Tüm fanları, iki soğutucu ve diğer bileşenleri kasaya yerleştirdim.
- Kablolo yönetimini bayağı bir uğraş sonucu düzgün bir şekilde gerçekleştirdim.

Yukarıdaki süreç toplamda 6-7 saati buldu. Kasada çalışan toplamda 13 fan olduğundan kablolama bayağı zaman aldı. Süreçten fotoları aşağıda görebilirsiniz.

 

 

Şimdi kasadaki fanların ve soğutma düzeninin yerleşiminden bahsedelim.

- PSU'nun fanı aşağıya bakacak şekilde yerleştirildi.
- Kasanın en altında kasaya hava girişi yapan 120 mm'lik bir Corsair LL RGB fan mevcut.
- Kasaya ikinci hava girişini sağlayan fan ise kasanın arkasında konumlandırılan 140 mm Corsair LL RGB.
- CPU'nun üzerine Corsair H115i 280 mm'lik sıvı soğutma kurulu. Bu sıvı soğutma radyatörü öne takılı durumda.
- 280 mm'lik radyatördeki push konumundaki fanlar 2 x BeQuiet! Silent Wings 3 140 mm. Pull konumundaki fanlar ise 2 x Corsair LL RGB 140 mm. Bu fanlar dışarıya hava üflüyor.
- GPU'ya takılı durumdaki Thermaltake Water 3.0 360 ARGB sıvı soğutmanun radyatörü kasanının üst kısmına yerleştirildi.
- Üst kısımdaki 360 mm radyatörde yine push-pull konfigürasyonuyla toplamda 6 tane 120 mmlik fan çalışmakta.
- Bu fanlardan push konumdaki fanlar Thermaltake AIO ile birlikte gelen 3 x 120 mm Thermaltake Pure 12 ARGB radyatör fanları. Pull konumundaki fanlar ise radyatörün üst konumuna takılı 3 x BeQuiet! Silent Wings 3 120 mm.
- Anakartın üstüne takılı olan Samsungs 970 Evo Plus nvme ssd'yi Noctua'nın NF-A4x20 adındaki 40 mm'lik tatlı ve minik bir fanı soğutuyor.

Sonuç ve Değerlendirme:

Kasadaki toplam 2 AIO ve 13 fanla birlikte nasıl bir sonuç elde ettim diye sorarsanız bence sonuç inanılmaz. Custom Loop sıvı soğutma kadar olmasa da gerçekten çok iyi değerler alıyorum. Intel i7-7820x işlemciye sahibim. Bu işlemci zaten ısınmıyordu. Zira Corsair H115i çok güçlü ve sesiz bir AIO. Boşta işlemci 25 derece civarlarında takılıyor. Bunda Kırklareli'nde henüz kombi yakmıyor olmamın katkısı var diyebilirim 🙂

En önemli kısım tabi ki ekran kartıydı. Bunca çalışmayı kart için yaptık tabi. Kart boşta 20-23 derecelerde gezerken çok zorladığımda 40 derecelere ancak çıkıyor ve 40 derecede fan devri % 50 civarında. Bence inanılmaz bir sonuç. % 50 fan devrinde ses çok az. Zaten kasadaki tüm fanlar sessiz tabir edilen fanlardan. Kasada en çok ses yapan fan 25 db'yi geçmiyor.

Tabi bu sonuçlar hem işlemci hem de ekran kartı OC yapılmadığı durumlarda geçerli. OC yapacak bir durum gerektirdiğini düşünmüyorum şu anda zaten. 3080 Ti çıkana kadar bu şekilde aynen devam. Serin serin ve sessiz sessiz 🙂

Biraz fazla masraf yapmış oldum diyebilirim genelde. Lakin benim için bu bir hobi. İnanılmaz bir kablolama ve görünüm elde etmesem de sistemimin performansından ve görünümünden oldukça memnunum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler