Nvidia RTX Desteği Minecraft'a Geliyor

Nvidia RTX teknoloji ile birlikte gelen Ray Tracing desteği üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Nvidia, voksel tabanlı bir oyunun bu şekilde grafiklerin yükseltilmesinin mümkün olduğunu açıkladı.

Peki, Ray Tracing nedir? kısaca ona değinelim; Oyun grafiklerinin kutsal kasesi olan Ray Tracing, ışığın fiziksel davranışını simüle ederek gerçek zamanlı, sinema kalitesinde görüntü işlemeyi görsel yoğunluk seviyesi en yüksek oyunlara dahi benzeri görülmemiş bir şekilde taşıyor. Buda oyun içinde gördüğümüz efektlerin ve gölgelerin gerçeğe oldukça yakından benzemesini sağlıyor.

Modellerin etkileyici efektlerle Minecraft'a yol izleme (Ray Tracing’e benzer) eklediğini gördük. Ama şimdi Nvidia, bunun için resmi Ray Tracing desteği üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Bu açıklama, Super Duper Graphics paketinin "teknik olarak zorlu" olduğu için iptal edilmesinden sadece bir hafta sonra geldi.

Nvidia, voksel tabanlı bir oyunun bu şekilde yükseltilmesinin faydalarını şu şekilde açıklıyor: "Aydınlatma, dünya değiştikçe blokları ve binaları gerçekçi bir şekilde aydınlatacak şekilde ışığa izin vererek gerçek zamanlı küresel aydınlatmaya yükseltilir. Glowstone ve Lava gibi salınan bloklar, diğer dinamik oyun öğeleriyle birlikte ortamları aydınlatabilir. Su, cam ve diğer yansıtıcı yüzeyler, çevresini yansıtan doğru gerçek zamanlı yansımalar gösterir."

Minecraft muhtemelen şimdiye kadar her oyundan daha çok modu bünyesinde barındırıyor. Oyunun modüler olması güncellemelerin ayarlanabilir olmasına olanak sağlıyor. Bu yüzden; "daha önce imkansız olan yeni oyun içi tasarımları gerçeğe dönüşür: karanlığa gömülen, oyuncunun meşalesinin ışığına çekilen düşmanca çetelerle dolu ürkütücü bir vadi; aynalardan yapılmış eğlenceli evler; ya da içinde değerli kaynaklar ya da tehlikeli lavlarla parlayan mağaralar."  bizi bekliyor diyebiliriz.

 

daha fazla detayı Nvidia’nın resmi sitesinde bulabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler