Need for Speed: Payback İncelemesi

Giriş

Selamlar dostlar, taze taze gelmiş yeni NFS oyununun incelemesini paylaşmak istiyorum. İnceleme yapısı başlıklardan oluşacak ve bu başlıklar; Oynanış, Yeniden Oynanabilirlik, Hikaye, Grafikler, Serideki Pozisyonu, Adisyonlar. İlk üç başlık iki puan, diğerleri ise bir puana tekabül ediyor.

Oynanış

Evet, direk incelemeye oynanıştan dalıyoruz. Konu Need for Speed gibi bir Arcade yarış oyunu olunca da daha önemli oluyor haliyle. Oyunun kontrol mekanizması NFS15'dekine kıyasla çok daha iyi çalışıyor, ve genel hatlarıyla daha basit. Oyun kolay bir oyun onu da söyleyeyim, o yüzden geçilemeyecek bölümleri neredeyse yok. Microtransactionların işin içine girmesi birazcık beni oyundan da soğutmuştu* açıkçası. Yarışlar gene NFS15'dekinin aksine daha fazla rekabet içeriyor. Ayrıca her yarışın başında girebileceğiniz iddialar sunuluyor, kaldı ki oyuna yeni bir eğlence boyutu katıyor. Ama biraz rubberbanding^ hissediliyor. Öbür yandan oyunun bir çok incelemede beğenilmeyen bir yani yeni performans modifiyesi sistemi. Basitçe artık yükseltmeler kart bazlı çalışıyor. Tune-up Shoplar (Modifiye dükkanları) sadece belirli miktarda parça içeriyorlar. Ayrıca parçaların markaları var ve toplam 6 slotun yarısını ya da tamamını aynı marka parça ile doldurursanız parçanın markası doğrultusunda bonus kazanıyorsunuz. Ayrıca oyun size her yarışın sonunda yeni bir parça veriyor. Görsel modifikasyon kısmına gelirsek NFS15'den çok ama çok daha iyi. Tonla farklı parça ve çok daha fazla jant var. Aynı şekilde Vinly editörü de öyle, çok daha fazla kullanabileceğiniz seçenek var. Ki bence bu mükemmel ötesi. Polis kovalamacalarının da lineer olması da üzebilir. Hala kontrollerin mükemmelden çok uzak olması (kaldı ki bu bir yarış oyunu) ve genel olarak bir çok yükselmenin çok pahalı olması buradan bir yıldız kırmama neden oluyor.

Yeniden Oynanabilirlik

Oyun bu açıdan gayet iyi. Yarışların bol ve çeşitli olması, alıp modifiye edebileceğiniz tonla araç olması, veya mükemmel arabayı yaratma çabası gayet sürükleyici kılıyor oyunu. Ayrıca her yarışın başında sunulan bahis de aynı yarışı birden çok kez oynamanıza sebep olabiliyor. Tabii bunun da bir dikeni var, grind^^. Oyundaki bir çok şeyi elde etmesi zordu* bu da büyük bir problem. Ayrıca tonla toplanabilir eşyanın haritaya dağınık halde bulunması oyunun yeniden oynanabilirlik urdadan seviyesini epey yukarıları çekiyor. Yenilemek için toplayabileceğiniz hurda arabalar da cabası. Bahsi de geçmişken devasa bir açık dünya sunuyor oyun. Gayet dolu da bir dünya. Ama belirttiğim gibi grind^^ çok sinir bozucu bir durum. Grind^^ sayesinde de bir yıldıza buradan veda ediyoruz.

Hikaye

Vay anasını sayın seyirciler. Need for Speed bayağı uzun soluklu bir aradan sonra uzun bir hikayeye sahip. Evet, klişelerle dolu ama gene de başarılı. Ana olarak Jess, Taylor, Mac .., -neydi ya?-.., -hah!- Ray isimli üç buçuk karakter ile ilerliyor. Hikayenin ara sahne kısmı bol bol var. Araç içi konuşmalar kısmıysa eh. Ama genel çaplı iyi süren, sürükleyici ve bir o kadar da eğlenceli bir hikaye var. Bir Need for Speed için iyi, hatta fazla bile. Ara sahneler daha az olabilirdi, ama yıldız kırmaya değmez. Oyun buradan tam puan alıyor.

Grafikler

Ghost games Frostbite ile gayet iyi işler çıkartıyor hakikaten. Oyun NFS15 gibi görsel bir şölen değil düz PS4/XOne'da ancak üst düzey konsollarda daha iyi gözüküyor. Oyuna görsel şölen değil dediğim de NFS15 kadar iyi değil. Ama burada gece gündüz döngüsüne sahip bir oyundan bahsediyoruz ve dağlar taşlar, manzara var. Oyun gayet iyi geliyor göze. Edilecek çok laf da yok burada. Tam puan da buradan.

Serideki Pozisyonu

NFSP, 15'den çok ileri bir atılım, ki 15 de Rivals'den çok ileri bir atılımdı. NFS'nin Underground zamanına dönmediğini de hatırlatayım. Ama olabildiğine iyi bir yolda ilerliyor diyebilirim. Ghost'un NFS15'den gelen tonla geri bildirimi değerlendirmiş olması sonraki oyuna daha bir umut dolu bakabileceğimiz anlamına geliyor. Reboottan sonra güzel bir devam oyunu.

Adisyonlar

Oyun genel olarak oynaması eğlenceli, bir oturuşta saatlerce oynayabilecek içeriği de var. Yani anlayacağınız oyun başarılı bir oyun. Oyunu genel manada beğendim, fakat açık dünyada polis olmasını da çok isterdim. Ayriyeten oyunda lansmanda olup şu an gözükmeyen araçlar var, ve bunların güncellemeler ile geleceği de söylendi. Ki kuru kuruya da gelmeyeceklerine göre yeni içerikler de bekleyebiliriz. Bu da oyunun ömrünü biraz da olsa uzatıyor.

^Rubberbanding yapay zekanın imkansız şeyleri yapmasına denir. Mesela VW Golf ile Lamborghini Huracan'ı geçebilir yapay zeka.
^^Grind oyunun sizi önceden yaptığınız işlere zorlamasıdır.
*EA bir kararla tüm satın almaları durdurdu, loot crate sisteminin kazançlarını arttırdı ve crate kazanmayı kolaylaştırdı. Para ve REP artışı oldu yarışlarda.

 

Biraz da havalı ekran görüntüsü;

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler