Lenovo Legion Y530 MTX Gaming Laptop İnceleme

LENOVO LEGION Y530 MTX giriş seviyesi bir oyuncu dizüstü bilgisayar arkadaşlar. Dizüstünü alırken, Türkçe içerikli fazla inceleme olmadığını gördüm. Öncelikle şunu belirtmeliyim dizüstünü HEPSİBURADA üstünden 10.12.18 tarihinde, ertesi gün teslim seçeneğiyle sipariş ettim.Yani size 40 günlük deneyimlerimden bahsedeceğim. Öncelikle şunu belirtmeliyim bu MTX modeli sınırlı sayıda sürülmüştü piyasaya, cihaz farklı işlemci, farklı depolama, ram seçenekleriyle piyasada bulunuyor. Fiyat bandına göre tercihinizi değiştirebilirsiniz.
Bilindiği gibi LENOVO Türkiye'de laptop bazında iyi satan markalardan birisi ancak bende genel anlamda da ülkemizde çok iyi bir firma olarak görülmedikleri hissi var. Teknik servis anlamında ülkemizde zaten neredeyse bütün firmalar tartışılır. Ama ürün kalitesi olarak en alt seviye dizüstü bilgisayarlarında LENOVO malzemeden kaçınmıyor diye düşünüyorum.
ÖZELLİKLER
Ürünün kasasının kaliteli plastik olduğunu düşünüyorum. Kesinlikle dandik olmadığı dokununca hissediliyor. Kasanın üst yüzeyinde sol tarafta LEGION logosunu görüyoruz ve sadece O kısmında bulunan, Y serisine gönderme yapan Y harfinin led yandığını görüyoruz. MTX sürümünde yer alan 15.6" FHD ekran, 250nit 60hz IPS panele sahip , görüntü kalitesi bu seviye dizüstüne göre oldukça tatminkar. Farklı açılardan ekrana baktım her hangi bir renk değişimi,bir kayıp olmadı. Ekran üst ve yanlardan neredeyse çerçevesiz diyebilirim arkadaşlar. Ancak alt kısmı oldukça kalın bir çerçeveye sahip olsa da renginin de siyah olma avantajını kullanarak gözüme hiç takılmadı. Onun yerine 14" bir ekran kullanıyor hissini verdi. Ekranı 180 derece yatırılabiliyoruz. Ancak ben neden 180 derece yatırmak isteyebileceğimizi hala düşünüyorum. İntel'in 8. nesil i7 8750H isimli oldukça iddialı işlemcisinden güç alıyor. Ekran kartı tarafında harici ekran kartı olarak GTX1050TI 4 GB GDDR5 ile güçlendirilen bu modelde entegre grafik birimi İntel'in HD 630 GPU'su. Bu sayede internette gezinmek gibi basit işler yaparken entegre grafik birimini kullanırken GPU kullanımı yoğun olan yerlerde GTX1050TI'dan faydalanabiliyorsunuz. İçerisinde ki SSD NVME 128GB , inanılmaz performans ( 1200MB/s okuma 1060MB/s yazma, HDD 5400RPM 1TB (135MB/s) okuma hızı var. RAM 2666MHZ 16 GB tek modül ( Samsung ), Klavye aydınlatması üç kademeli ( Kapalı, mum Işığı havasında loş , maksimum ), klavyenin basma hissi çok güzel, en ufak basmayı algılıyor. Ancak sessiz bir ortamdaysanız klavye sesi aşırı olmamakla birlikte, biraz rahatsız edici gelebilir. Touchpad ise çoğu laptoptan alışa geldiğimiz klasik küçük, fiziki tuşu bulunan bir touchpad. Ancak hissiyatı hiç fena değil, ben normalde touchpad kullanmayı sevmeyen ve alışık olmayan biriyim. Ama zaman zaman kullandırtıyor kendini.
Soğutma Performansı: Genel olarak LENOVO'nun iyi iş çıkardığı bir alan zaten. Turbo fanda sesi yüksek, özellikle geceleri ortam sessizken hissediyorsunuz ama oyun oynarken neredeyse hiç turbo fan'a geçmiyor diyebilirim. Freedos olarak geliyor. Bilgisayarın kendisi 2.3 kg,adaptörü de 300 gr gibi bir ağırlığa sahip,yani taşıması kolay, günümüz cihazlarıyla uyumlu bir ağırlığa sahip.
Ses tarafında harman dolby hoparlörlerle desteklenmiş bu model giriş seviyesi olduğunu düşünürsek beklenilen üzerinde bir ses performansı sunuyor. Port tarafında LENOVO portların bir çoğunu arka tarafa konumlandırarak el altında mümkün olduğunca fazla bir şey olmaması için çaba sarfetmiş. Arka tarafta 7 adet port bulunan cihazda USB Type-C, Mini Display Port, USB 3.0,yanılmıyorsam HDMI 2.0,ethernet portu,AC şarj portu bir de kensington kilidi yer alıyor.

Sağ tarafta tek bir usb portu varken,sol tarafta da bir usb portu ve hem kulaklık hem mikrofon giriş olarak kullanabileceğiniz jak girişi mevcut. Tabi isterseniz internetten alacağınız çeşitli çoğaltıcılarla bu portları arttırabilirsiniz. Wifi tarafında AC destekli olan cihaz, bluetooth tarafında 4.2'i kullanıyor.

OYUN PERFORMANSI: Arkadaşlar ben şu ana kadar Dota 2, CS:GO, Fortnite, Rocket League oynadım. Hepsini en yüksek ayarlarda sorunsuz kasılmasız 60 FPS üstünde oynadım. Hatta genelde 100-150 FPS aralığında oynadım.
İŞ PERFORMANSI: Amatör olarak UNITY kullanan biriyim. Aynı zamanda da C#,C++ gibi dillerle kodlama ile uğraşıyorum. Bu tarafta iş işlemciye düştüğü için bu işlemci sorunsuzca her işinizi çabucak görüyor. İyi bir internet bağlantınız varsa ve böyle güçlü bir işlemciniz varsa dur durak bilmezsiniz.

ÖZET

Artıları: +Ekranın kısmen çerçevesiz oluşu

+Sade tasarım ve kapağın üst yüzeyinde ki LEGIO(Y)N  logosu çok hoş

+SSD performansı ve HDD göre hızı gayet iyi

+24 saatlik bir kullanımla anca ısınıyor diyebilirim,fanlar kuvvetli

+Touchpad dokunma hissi güzel

+oyun performansı yeterli ve kodlama,çizim,video edit işleri için gayet yeterli

Eksileri: -Touchpad dokunma hissi güzel olsa da çok küçük,sayfayı boydan boya geçmeye 2 kere hareket yapmanız lazım

-Soğutma sistemi kısmen sesli diyebiliriz

-Fiyat(Şu an 8300 tl olmuş o kadar etmez)

-Traşlanmış olsa da alt çerçeveler çok kalın ve siyah olduğu için rahatsız etmiyor,gri veya beyaz falan olsa kötü durur.(Aynı tip kasa MSI da beyaz olarak var bakabilirsiniz)

-Taşınabilirlik (Bu bana göre eksi olan bir şey arkadaşlar 2,6 kg toplam ağırlık kabul edilebilir olsa da bir yerden bir yere taşımak için rahat olduğunu düşünmüyorum,yıl olmuş 2019 artık 2 kg altına inebilmeliler.)

Düşüncem giriş seviyesi bir oyuncu bilgisayarı dense de orta-üst düzey bir iş bilgisayarı denmesini tercih ederim. Yani oyundan çok iş odaklı olarak kullanılmak için olduğunu söyleyebilirim. Benim gibi mühendis veya mühendis adayı arkadaşların bir göz atacağı dizüstü diyebilirim kendisine. Eğer ben MMORPG veya battleroyale oyunları oynuyorum veya iki CS atıp kapıyorum ve daha çok iş odaklı bir şey istiyorum diyorsanız tavsiyemdir.Ürün linkini buraya bırakıyorum.(Ben alırken taksitlerle birlikte 7.500 tl denk geldi).

NOT:Arkadaşlar ve son olarak bir dizüstü alırken, her zaman çevrenizde alacağınız dizüstüne, varsa çevrenizden, yoksa yakındaki bir mağazadan almadan önce bir bakın. Ona dokunun, hissedin, açın bir not defteri klavyesiyle bir şeyler yazmaya çalışın ve tabi ki bilen biri varsa hakkında bol bol bilgi toplamaya çalışın. Ekonomik durumlar malum onun yeri burası değil ama bir şey alırken en ince detayına kadar bakmak gerekiyor diye düşünüyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler