Lenovo A7010 (yüzeysel bakış)

***Teknik özellikler  ve veriler detaylı şekilde kendi sitesi dahil bir kaç site de mevcut, kagıt üzerindeki bilgiler kullanım esnasında kullanıcıya ne kadar gerçekçi bir tablo oluşturuyor kısaca el atmak gerekirse;

Tasarım olarak kibar bir görüntü sergilemekte kutu içeriğinden çıkan sert şeffaf plastik kap ile kullanıldığında bir süre sonra çıkartıp ele alındığında ya hu ne kadar inceymiş bu telefon diyorsun.

Sanal tuşlar ekran dışında gayet güzel fikir ancak  ışıklandırması olmadığından  7000 modelinde de (o modeli de kullandım)  çok şikayet edilen ışıksız haline bu model de aynı şekilde  devam edilmiş gövde üzerindeki  flu şekilde olan sanal tuşlar ışıksız da olsa kibar duruyordu sonra şikayetleri dikkate alıp  piyasada ki yeni parti ürünlerin de gümüş yaldız hâl de daha belirgin olmuş diyebilirim. İlk parti ürün ile son parti ürün ayrıştırması yapılabilir.

Birazdan  değineceğim parmak izi için  daha önce htc de gördüğüm arka da kameranın altında olması garip gelmişti ki alışınca hiç te kötü fikir olmadığını düşündüm.

 

 

Batarya  mobil ağ ve wifi (karma) şekilde aramalar, sms ,internnetki mesajlaşma uygulamaları çalışan bir kişi örnek alınarak kullanıldığında tam gün çok ama çok rahat çıkartıyor.

Şarj konusunda yüksek amperli şarj aleti 3300 mah  güçteki bataryayı gayet tatminkar hız ile dolum gerçekleştirmektedir.

Sabah erkenden telefonu elime alır akşama kadar yemek arasında elimden bırakırım diyen kişi şarj aleti veya güç ünitesi cebinde gezsin 5000 mah batarya ya sahip telefon da çözüm değil tek çare o olduğunu düşünüyorum.

 

Ekran konusun da tatminkar ölçüsü, yansıttığı renkler de o kadar tatminkâr değil ne yazık ki ancak vaadettiği fullHD görüntüyü ekranında yansıtıyor.

Tepkimeleri güzel ancak panel kalitesi düşük tutulduğu gayet net bir şekilde üst segment cihaz kullananlar için 5 sn içinde gözlemlenebilir

 

İşlemcisi ve Ram için  kullanım esnasında rahatsız edici yetersiz kaldığı gibi bir durum yaşamadım. Uygulamaları çalıştırırken veya uygulamalar arası geçişlerde sorunsuz dondu kaldı yeniden başlattım diyemem  mediatek işlemci olmasına ragmen kronik ısınma sorunu ürkütücü boyutta degil şu an güncel uygulamalar için ben sana yeterim diyor.Oyun oynamıyorum ancak yüksek kalitede video izleme esnasında sorunsuz akış gerçekleşmektedir.

Kullanım şekline göre tatmin olmayan elbette vardır ancak çok yüksek performans arayan kişinin bu telefonda karar kılması sorgulanmalıdır.

 

Depolama olarak 32gb yeterliliği kullanıcılar da farklılık gösterse de ilave ettiğim (dahili yapmadım)  hafıza kartı ile gayet mesut bahtiyar olarak devam etmekteyiz.

Eklenen hafıza kartı dilenirse dahili hafıza ile birleştirilebiliyor ancak şöyle bir kötü tarafı var dahili yapınca kartı aynı  şekilde dahili kullanımdan ayırmadığın sürece telefonun bir dahili donanımı gibi ona ait oluyor bu demek oluyor ki telefon o an için kullanılmaz hale geldi, içindeki dosyalarını harici kartı çıkartıp almak mümkün değil uğraştırıcı bir süreç başlamış oluyor bilginize sunarım.

Yaşanmış bir gerçek kesit kendisi 🙂

 

Kamera anı yakalamak adı altında görevini seri şekilde yerine getiriyor.

Ben ince ayar yaparım kaliteli görüntü yakalarım düşüncesine sahip olanlar kamera üretsin daha iyi ancak  kötü kamerası var demiyorum sadece büyük beklenti içinde ki kullanıcıları üzer.

Video çekimi esnasında etraftaki sesleri üç adet miktofonu sayesinde gerçekten kaliteli ve gereksiz istenmeyen seslerden uzak bir şekilde kayıt yapmakta zaten ürünün öne çıkan özelliklerinden biri de ses kayıt esnasında a kalite bir ses deneyimi sunuyor hakkını yememek lazım.

 

***Ortaya karışık şekilde  devam etmek gerekirse başlıkları kısaca geçtikten sonra asıl cezbedici özelliklerine gelmenin zamanı geldi

 

Launcher akıcı bir şekilde  dahil edilmiş bir de seçmeli şekilde saf android havasında bir launcher mevcut, bir çok Asus apk sı kullanılabiliyor hatta markette kullanıma izin vermeyen apk larda harici yüklenince sorunsuz kullanılıyor örnek: Asus Email neden harici diyorum çünkü Lenovo neden ise ne mail ne klavye bir şey yazmamış hazır goggle ın var ben uğraşmayım demiş

 

Harici microSD kart desteğinden bahsetmiştik gerçekten lazım, ben herkesin  buluta harcayacak mb veya gb sahibi olmama ihtimali bir gerçek.

İki adet mikro sim kart desteği tercih edilmesinde önemli rol oynadığı kesin ancak çift sim kart desteği iki ayrı ünite tarafından kontrol edilmiyor tek işlemcili SAR degerlerinin düşük olması için tercih edilmiş olasa gerek   her ikisinin de 4G destekli (cat4) olması gayet güzel hangi hattın interneti kullanılsın hangisinden sesli görüşme gerçekleşsin hangisinden sms atılsın gibi özelleştirme detayları mevcut ya da hangisinin ne zaman ne yapmasını o anki ruh halimle karar vereceğim diyenler için her zaman sor diyebilirler.

Parmak izi çok hızlı ve 360 derece okuma yapabiliyor, piyadasa nadir bir şekilde bulunan hız sahibi diyebilirim acaba dümenden mi okuyor bizi mi yiyor dedim  bazı ali cengiz oyunları yaptım yok gerçekten a kalite hizmet sağlıyor. Ayrıca bazı ekran açıkken sensörün vermesi için bazı özellikler atayabiliyorsunuz mesela selfie çekimi için

VoLTE desteği son Android 6 dan sonra kaos sürecine girdi rom sürümünü düşürenler aktif hale alabiliyorlar. (cihaz Android 6,0 aldı 7 ümit ediliyor )

NFC var kullanmadım desem yeridir.

Wifi ac desteği sunmakta ama evde ve ofiste ac yok orası ayrı

Fm Radyo derinlerde herhangi bir  yazılımsal bir müdehale yapmadan dosya yöneticisi ile rahatca apk yüklenip aktif hale geliyor artık saklamalarındaki sebep vergi radyosu olan veya olmayan cihazlarda çok yakın bir meblağ oluşturduğundan yeni modellerinde yine önyüklü halde satışa sunmuşlar. RDS yok kayıt imkanı var bildiğin radyo işte

Ses,kayıt, oynatma telefonun neresi elinde kalmaz neresine kelime söylenmez dersek heralde bu kısım desem yalan olmaz kaliteli kulaklık ile şahane bir deneyim sunuyor DOLBY ATMOS    (kutu içinden çıkan kulaklık bildigin 3 TL ye satılan evet evet 2016 yılında 3 TL ye satılan metrobüs köprü üzerinde  olan kulaklıklardan )

3 mic demiştim kaliteli kayıt imkanı sağlamakta  ses kategorisinde o da kaliteli  kelimesini hak ediyor

oynatma demişken üzerinde bulunan  iki adet 1,5 watt hoparlör sayesinde melodi seviyesi %75 in üstünde kullanmıyorum titreşim kapalı iken bile sesin titremesi bile aynı etkiyi vermekte kulaklık olmadan izlenen videolar veya kayıtlar sosyal ortamlarda ki canlı cansız ne varsa elinle arkaya ses çarpıp daha gür çıkması için koymana gerek kalmıyor çünkü o çılğın hoparlörler alt ve üst olmak üzere ön tarafta ve stereo

 

***Biraz da cihazın kendi rom yazılımı ile  elde edilmiş incelemeler de bile fazla değinilmeyen  kullanmadan bilemiyeceğimiz bir iki noktasına gelmek gerekirse 

 

*Görüşme kaydı özelliği istenildiği takdirde kayıt yapılacak kriter ayarlanabiliyor herkes, bilinmeyen no, kayıtlı rehber gibi adres ve telefon no alırken kagıt kalem kargasasına yardımcı olabilir ancak bu özellik kullanıcının tercigine bağlı ve ülkelere göre farklılık gösterse de karşı tarafa kayıt yapıldığını belirtmeden görüşme kaydı sakıncalı olabilir. Konuya hakim arkadaşlar bilgi yazarlar. Sonuçta cihaz bu özellikle geliyor 🙂

*Ayrıca dahili olarak otomatik başlamasını istemediğin uygulamaları seçip batarya da hatırı sayılır tasarruf elde etmek mevcut tabi uygulamayı başlatana kadar öylece olan bitenden habersiz takılıyor mail veya anlık sohbet uygulamaları haricinde kapatılacak bir çok uygulama var bence.

*iki kere dokunarak ekranı aktif hale getirme var ama tam tersi uyutma yok onun için geniş dokunuş adında kısa yol tusu ile ekranda ona atanarak kapatılabiliyor ben ters çevirerek ekranı uykuya aliyorum sensörler hassas sorunsuz kullanıyorum.

*Güç tuşunu aldığımdan beri nadir kullandım hızlı menüsünde yeniden başlatma ve kapatma kullanılıyor çok pratik.

*VR modu var

*Tek elle kulalnım için kısa bir haraketle ekranı uygun hale getirmek mümkün

*Güvrnli bölge adı altında ikinci bir kullanıcı havasında bir takım atraksiyonlar yapılabilmekte

*Otomatik açılması ve kapanmasını belirlenmesi mevcut

 

Son olarak güzelliğin göreceli olduğu gibi memnuniyet konusu da farklılık gösterebilir netice itibariyle mevcut kullandığım ürünü yorumlamaya çalıştım yazının başında da bahsettiğim gibi teknik detaylar ürünün sitesinde ve alternatif sitelerde detaylıca mevcut.

Beklentileri yüksek tutmadan F/P ürünü

 

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler