JAMESDONKEY JD240-LE 240GB

İlginç adı ve fiyatıyla öne çıkan meşhur James Donkey marka SSD bugün elime ulaştı. Kısaca bahsedip sonuçları paylaşacağım. Ufak bir kutusu var. Ürün şeffaf plastik bir kabın içinde duruyor. Altından da Türkçe kullanım kılavuzu çıkıyor. Kasasının kenarına içinin açılmaması için etiket yapıştırmışlar. Sökerseniz garanti bozulur. İsminde ufak bir ek daha var, "LE". Satıcının sayfasında belirtilene göre normal versiyon ile arasında ufak bir hız farkı var.

 

JD240

560MB-500MB/sn

JD240 LE

510MB-500MB/sn

 

Kılavuzun teknik özellikler kısmında LE ile ilgili özel bir bilgi bulunmuyor. Diğer modeller için geçerli olanların aynısını yazmışlar. Farklar yukarıdakiyle mi sınırlı bilgim yok. Kesinleştirmek için aşağıda gösterdiğim sonuçları JD240 ve JD240 LE sahibi olanlar karşılaştırabilir.

 

Kutudan çıkardıktan sonra direkt anakartın SATA 2 portuna bağladım. Ardından Windows 10 kurup CrystalDiskMark ve AS SSD programları ile test yaptım.

 

 

CrystalDiskMark HDD ve SSD karşılaştırması

 

 

Sonuç

İlk göze çarpan fark işletim sisteminin kurulum süresiydi. Dosyalar 5 dakika içinde USB bellekten kopyalandı, yeniden başladı ve 5 dakikada tamamlanıp masaüstüne ulaştı. İkinci fark açılış süresinde oldu. Sadece ekran kartı sürücüsünü yükledim. BIOS postu hariç, diskten okumaya başladıktan itibaren 15 saniye içinde oturum açılıp kullanıma hazır hâle geliyor. Açıldıktan sonraki ilk saniyede beklemeye gerek kalmadan kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Önceden 5-6 dakikada açılır, bir o kadar da kullanmaya hazır hâle gelmesini beklerdim. Üçüncü fark Explorer. İlk bahsettiklerim bir nebze katlanılabilirken bu kısım insanı kullanırken sinir hastası ediyor. İşkence son buldu! Görev yöneticisi, başlat menüsü, bildirim paneli, dosya yöneticisi ve diğer Windows uygulamaları (fotoğraflar, ekran alıntısı vb) komutu verdiğiniz anda açılıyor. HDD kullanırken açılmaları 2 ile 10 saniye arasında değişiyordu ve bu esnada disk %100 meşgul olup tıkanıyordu. Aynı şekilde sistem hizmetleri de %100 kullandığı zaman düzelene kadar işlem yapamıyordum. En kötü SSD bile deneyimi fersah fersah ileriye taşıyor. Henüz denememiş olanlar varsa, özellikle de eski bilgisayar sahibi olanlar kesinlikle terfi etmeli.

 

Bu modeli seçmemdeki en büyük sebep uygun fiyata sunduğu kapasite. Yüksek dosya aktarma hızlarından ziyade sistemi rahat çalıştırsın istiyordum. Ömür bakımından ne olur bilemiyorum. Kullananlarla hep birlikte göreceğiz. Garanti bittiğinde hemen elimizde patlamazsa iyi. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler