ios 7,1

iTunes ve Over The Air (kablosuz güncelleme) üzerinden uygulanabilen iOS 7.1 güncellemesi, bir önceki iOS sürümü olan 7.0 kadar kapsamlı. Öncelikle yenilik ve iyileştirmelerden fazla detaya inmeden bahsetmek istiyorum. Performans iyileştirmeleri ve çökme sorunlarının düzeltilmesinin yanı sıra, Apple cihaz sahiplerinin araçlarını daha güvenli kullanabilmeleri için tasarlanmış Apple CarPlay, daha doğal bir sesle yanıt veren akıllı asistan Siri, ülkelere özgü özel günlerin eklendiği Takvim uygulaması, yeni özellikler kazanan iTunes Radio ve yeni seçeneklerin eklediği Erişilebilirlik iOS 7.1’e geçiş yaptığınızda hemen farkedeceğiniz önemli yenilikler arasında yer alıyor.

Batarya Hala Bir Sorun:

Tüm bu yeniliklerin yanı sıra iOS 7.0’lı iPhone’ların en önemli sorunu olan pil performansı, hala devam ediyor. Bu denli kapsamlı bir güncellemede pil sorunun giderilmemesi çok büyük bir eksiklik ve Apple forumları şimdiden şikayetlerle dolmaya başladı. İster iPhone 5S kullanıcısı olun, isterseniz de iPhone 4 kullanıcısı... Bataryanın gözlerinizin önünde eridiğini hissediyorsunuz. Güncelleme öncesi bataryadan yiyen iPhone, güncelleme sonrası bataryayı adete içmeye başlıyor. Üstelik aynı ayarlarda...

Stabiliteye Yeniden Merhaba:

Daha hızlı tükenen bataryanın haricinde uygulamaların ve telefonun açılış hızı da dikkatinizi çekecek. iOS 7.1 güncellemesi, iOS 7.0’dan hissedilebilir derecede iyi iken, iOS 6.1.3 ile kıyasladığımızda ne yazık ki aynı şeyi söyleyemiyoruz. Örneğin iOS 6.1.3 yüklü cihazınızı yeniden başlattığınızda 31.14 saniye beklemeniz gereken iOS 7.1 yüklü cihazda 43.1 saniye beklemeniz gerekecek. Telefonun en çok kullanılan işlevlerine (kamera, ayarlar, mail, mesajlar, takvim, safari) erişimde de bu hızı hissedeceksiniz. Kısacası iOS 7.0’dan 7.1’e terfi edecekseniz hiç düşünmeden yazılım güncellemesini uygulayın.

Arabada iOS Deneyimi:

Apple’ın iPhone ile güvenli sürüşü mümkün kılan “CarPlay” adlı yepyeni uygulaması, iOS 7.1’in en çok konuşulan özelliği oldu. 2014 model Ferrari, Mercedes Benz ve Volvo’larda deneyimlenebilecek CarPlay, Siri ve Apple’ın haritalar uygulaması ile etkileşime geçmenize imkan tanıyor. Sürüş esnasında rehbere ulaşma, arama yapma, arama yanıtlama, mesaj gönderme, e-postaları dinleme ve daha pekçok işlem Siri aracılığıyla oldukça güvenli bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Apple’ın geliştirilen haritalar uygulaması da CarPlay destekli arabanızda emrinize amade. Yön talimatları sağlama, trafik durum bilgisi verme, varış süresini tahmin etme, adım adım yol tarifi özellikleri sunan Haritalar uygulamasına erişim de oldukça basit. Tüm bunların yanı sıra müziklerinize ve iTunes Radio’ya erişmeniz de mümkün kılınmış. Siri’ye verdiğiniz bir komutla arabanızda müzik dinlemeye başlayabilirsiniz. Bu servis, sadece Apple uygulamaları ile de sınırlı değil. Spotify gibi üçüncü parti müzik dinleme servisleri de destekleniyor.

Manuel Siri:

Henüz Türkçe dil desteği sunmayan akıllı asistan Siri de iOS 7.1 güncellemesinden nasibini almış. Mandarin Çincesi, İngiliz İngilizcesi, Avustralya İngilizcesi ve Japonca dillerini seçtiğinizde asistanın sesi kulağınıza daha doğal gelecek. Öte yandan ne zaman susacağı belli olmayan asistan artık manuel olarak kontrol edilebiliyor ve konuşmanızın bittiğini otomatik olarak algılayabiliyor. Arabalarımıza kadar giren Siri, Almanca, Çince, Fransızca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca ve Korece konuşabiliyor. Akıllı asistanla ne zaman Türkçe iletişime geçeceğimiz ise belirsizliğini koruyor.

Daha Kullanışlı Takvim:

iOS 7.1 güncellemesi ile birlikte daha kullanışlı bir Takvim uygulaması sizleri bekliyor. Bulunduğunuz ay içerisindeki tüm etkinliklerinizi tek dokunuşla görmenizi sağlayan ay görünümüne geçme butonu oldukça faydalı. Bunun yanı sıra ülkelere özgü tatil günlerinin eklendiğini farkedeceksiniz. Hicri Yılbaşı, Aşure Günü, Bayramlar (Kurban Bayramının 4. Günü, Ramazan Bayramı Arifesi gibi.) Kandiller ve tatil günleri çok iyi düşünülse de, bazı özel günlerin yanlış ve eksik girildiği de ( 2 Şubat Sevgililer Günü, 1 Haziran Gençlik ve Spor Bayramı, gibi.) gözlerden kaçmıyor.

Dokun, Satın Al:

Henüz Türkiye’de aktif olmayan iTunes Radio da güncelleme aldı. Öne Çıkan İstasyonların üst bölümüne konumlandırılan Arama bölümünü kullanarak favori şarkıcı veya şarkılarınızdan oluşan istasyonlar oluşturabiliyor, Şu An Çalınan ekranında düğmeye tek dokunuşunuzla albümü satın alabiliyor, iTunes Match’e abone olarak reklamsız iTunes Radio deneyimi yaşayabiliyorsunuz. Bu arada dahili uygulamalardan biri olan iTunes Radio’nun iOS 8 ile birlikte bağımsızlığına kavuşacağını da hatırlatalım.

Daha Net, Daha Sade:

Kimileri tarafından beğenilen kimileri tarafından da eleştirilen oval tasarım ve kalın fontlarla her zamankinden daha sade bir görünüm kazanan iOS 7.1, cihazlara özgü birtakım iyileştirmeler de içeriyor. iPhone 4 kullanıcıları artık cihazlarından daha yüksek performans alabilecek. iOS 7.0 ile stabilite kavramını unutturan Apple, bu güncelleme ile bu sorunu düzeltti. iPhone 4 kullanıcılarının yanı sıra iPhone 5S sahipleri için de birtakım yenilikler sunuldu. Parmak izini tanımayan tabiri yerinde ise tutukluk yapan Touch ID’nin parmak izi tanıması iyileştirildi ve HDR modunun otomatik etkinleştirilmesini sağlayan yeni kamera ayarları eklendi.

Performans konusunda sevindirirken, pil konusunda hüsrana uğratan iOS 7.1 güncellemesini iTunes yazılımı veya OTA üzerinden Apple cihazınıza alabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler