İnternet Üzerinden Alınan Sahte Ürünü İade Etme

Merhaba arkadaşlar. Güzel sitemiz Teknoseyir'de bir blog bölümü olmadığından bu paylaşacağım içeriği inceleme olarak yayınlamak zorunda kalıyorum ki kaybolmasın.

Bu yazımda online alışveriş sitelerinden aldığınız ürünün sahte çıkması, faturasız gönderilmesi vs. haksızlığa uğramanız ve mağdur edilmeniz durumunda yapılması gerekenleri paylaşacağım. Umarım yararlı bir yazı olur.

NOT: Baştan uyaralım, adı sanı belli olmayan sitelerden alışveriş yapmayın. Gittigidiyor, Hepsiburada, N11.com gibi marka sahibi sitelerden ürün alımı yapın ki arkanızda duran ve müşteriyi mağdur etmeyen bir şirket olsun.

Geçen gün Gittigidiyor'dan Xiaomi 10400mAh Powerbank sipariş etmiştim. Ürün elime geçince anladım ki ürün sahteydi, hatta satıcı ürün ile birlikte bana fatura bile göndermemişti. Ben evde değilken kargo gelip kardeşim teslim aldığından, ürünü görmeden onayladım ve para satıcıya aktarıldı. O anda kargoyu açıp bunda fatura yok deyip itiraz etmediğimden adama bir hak iddia edemez durumda olduğumu biliyordum. Her neyse, siz de böyle bir duruma düşerseniz sakın panik yapmayın.

Öncelikle satıcıya mail atın, adam mutlaka "Ürünü yollayın, paranızı iade edelim" diyecektir. Ancak fatura göndermediği için siz ürünü geri kargolarsanız bile adam paranızı iade etmeyebilir. (Sebebi çok basit, "Ben size faturalı göndermiştim, bu ürünü faturasız geri iade kabul etmem" diyebilir çok rahatlıkla.) Bundan sonra ilk işiniz Gittigidiyor'a mail atmak olsun.Yetkililer her mesajınıza aynı gün cevap veriyorlar. Durumu yetkililere anlatın, satıcının sahte ürün gönderdiğini ve hatta adınıza fatura bile göndermediğinden bahsedip bildirin, ya da sizin başınıza gelen talihsiz durum ne ise aynen anlatın.

Bu durumda Gittigidiyor yetkilileri satıcı ile doğrudan irtibat kurup paranızın iadesini isteyecekler ve size satıcının telefon numarasını vereceklerdir (Aynı bana yaptıkları gibi). Yapmanız gereken tek şey bundan sonra satıcı ile görüşüp, satıcının istediği kargo şirketi ile ürünü karşı ödemeli olarak (Zaten sahte ürün yollamış, kargo parasını da biz mi verecektik?) geri göndermeniz. Gönderdiğiniz ürünün kargo bilgilerinin tamamını Gittigidiyor yardım bölümünden yine yetkililere bildirin. Zaten bilgileri onlara iletmenizi yetkililerin kendi istiyor (Ben Gittigidiyor yetkilileri ile görüşürken satıcıya güvenmediğimi söylemiştim).

Bunu da yaptıktan sonra sizin uğraşacağınız başka birşey kalmadı. Satıcı, sizinle irtibata geçip sizden IBAN ya da hesap numarası isteyecektir. Hafta içi mesai saatlerinde paranızı hesabınıza geçecektir. Bu kadar 🙂

Dipnot: Size sahte ürün gönderilirse ya da herhangi bir sebeple haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsanız çabalamaktan çekinmeyin. Biraz zahmet gösterirseniz karşılığını mutlaka alırsınız. Kanunlar genelde tüketiciden yanadır çünkü. #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mr. Paramedik @mr-paramedik

  Fatura çıkmaması durumunda çoğu kişinin aynı yanılgıya düşeceğini düşünerek paylaştım. İlk başta ben de uğraşmam diyordum aynı sebepten. Ama iyi ki peşine düşmüşüm.

 • Mr. Paramedik @mr-paramedik

  Daha çok buradakileri ilgilendiren elektronik ürünlere yönelik yazdım

 • Can Aktas @canaktas-f

  benim tecrübelerime göre ne yaparsan yap paypalla öde ancak o zaman güvendesin.

 • Zuhal Yerli @zelca75

  Selam bende bugün internetten ürün aldım hologram sorgulattim sahte çıktı minik bir fatura var. İade edip paramı geri nasıl alırım. 350 tl kapidan. Ödedim yardımcı olurmusunuz

 • Efe Şükrü Daymaz @efe-sukru-daymaz

  benim kargomdan istediğim ürün çıkmadı yetkiliyle görüştüm değiştiricez dedi ama 10 civarı oldu bi instagram sayfasından alışveriş yaptım ben böyle çok tutulan bi firma değildi ne yapmam gerekiyor

 • Derya Sarıyer @deryasariyer96

  Az önce aldığım kargomda yanlış ürün vardı, ben de iş yerinde çalışmak üzere olduğum için dalgınlıkla nakit ödemeyi yaptım ve teslim aldım. Kutunun gerektiğinden daha hafif olduğunu anlayamadım o an, ama ayakkabım alakasız bir model olmasının yanında bayan ayakkabısı bile değildi. Ve faturasız hatta ürün isimsiz bir kutudaydı,wp den ulaştım henüz geri cevap gelmedi, bende panikle araştırma yaparken yazınızı gördüm, hata kargoda mı satıcı da mı bilemiyorum ne yapmam gerekiyor

 • GözdeMurat zeynepsu @gmzeynepsu

  merhabalar kolay gelsin MediaMarktten satın almış olduğum ceptelefonunu dün kargodan teslim aldım ve bugunde eşimehediye etmek üzere verdim birlikte ürünü açtık ancak sonu gerçekten hüsran urunun yerıne ağır olsun diye hamur doldurmuslar ve telefondan eser yok suana kadar firma olsun kargo olsun bankaya işlem itirazına kadar herşeyi yazdım ve yarında tuketici hakem heyetine gitmeyi düşünüyorum bu arada mediamarkete yazdığım bir yazıya verilen cvp şu tutanak varsa para iadesi olur neymiş ürünü kargoda açacakmışım farklı birşey çıkarsa tutanak tutulcakmış falan bu ne sacmalık ben hediye aldığım bir ürünü nasıl kargoda açacam böyle aptalca birşey duydunuzmu ,,,bilmiyorum süreçnasıl devam edecek ama bir daha görmeden elıme almadan ödeme falan yalan oldu tövbe ettim köklü firma falan bence sizde çok ınanmayın işinizi garantiye alın..

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler