Cep Telefonu Satın Alma Rehberi

Selam herkese. Açıkcası Teknoseyir üyelerini çok aydınlatmayacak fakat telefon satın almak isteyip, fikri çok olmayıp ne alacağına internetten biraz araştırma ile karar verecekleri çok aydınlatacağını düşündüğüm için yazmayı uygun gördüm. Amacım her kullanıcıya kendi ihtiyaçları doğrultusunda cep telefonu almaya yardımcı olmak.

Öncelikle burada yazan bilgiler en azından alttaki yorumların düzeltmeleri hariç tamamen kendi deneyim ve bilgilerimden oluşmaktadır. Bunun oluşmasında Teknoseyir ailesinin tamamının katkısı oldukça büyüktür. Editöründen üyesine herkese şimdiden çok teşekkürler.

Öncelikle merhaba. Cep telefonu satın alma işi oldukça sancılı bir iştir, bu en bilgili adamından en yeni satın alan adamına kadar büyük bir sorundur. Çünkü her cihaz bazı konularda avantajlı, bazı konularda dezavantajlıdır. Bu gerek yapısı gereği, gerek yapılış felsefesinden dolayı zorunlu ya da istemsiz ortaya çıkan durumlardır. Kısaca özet geçmek gerekirse hiç bir telefon tamamen diğerlerinden üstte değildir. Yine aynı şekilde hiçbir telefonda diğerlerinden tamamen altta değildir.

Bunu diyerek henüz herhangi bir soruyu cevaplamadığımın farkındayım. Bunu söylememin sebebi bir çıkarıma ulaşmak. Cep telefonu alırken bir telefona endekslenerek satın almak değil, ihtiyaçlarınıza göre satın almak önemli. Sonuçta siz cep telefonu ile herşeyi hiçbir zaman yapmayacaksınız. Kimi kullanıcı hayatı boyunca belki telefonunda oyun oynamayacak. Ya da hiç bir Whatsapp, Facebook uygulamaları dışında uygulama kullanmayacak. Kendinize göre bu ihtiyaçlarınızı bir listeye dökün. Benim önerebileceğim bir kaç beklenti "performans, uygulama desteği, güvenlik, kamera, marka olabilir. Bunları da değerlendireceğim tek tek.

Gayri-Resmi olsa da tüm teknoloji çevrelerinde bir sınıflandırma bulunmaktadır. Ben çok kabaca dörde ayıracağım bu sınıflandırmayı. Eski Nesil telefonlar, Giriş Seviyesi, Orta Seviye ve Üst seviye. Tüm cep telefonları buradaki kategorilere alınabilir, hatta buradaki sınıflandırmanın kaygısına göre telefon üretilir. Fiyatlandırması, performansı herşeyi buradaki sınıflandırılmaya göre şekillenir.

iOS tarafını bağlamayan, Windows tarafını biraz bağlayan, Android tarafının çok önemli olduğu bir konu var. Bir sınıfa sokmanın ilk adımı olan performans mevzusu.
Şu an için ciddi anlamda telefonların içleri ile ilgilenen 5 adet firma var. Bunlar
Qualcomm
Intel
MediaTek
Samsung
Huawei
Bu firmalar son kullanıcı tarafında mobil sektörde işlemci üretmekteler. Açıkcası benimde sınıflandırmada kullandığım firma olan Qualcomm ile başlayacağım. Qualcomm işlemci ailesini tam üstteki sınıflara göre sıralamış bir firma. Aktif olarak kullanılan Snapdragon serisi ana kategorilendirme olarak 4 adet aileye sahiptir. Üç haneli sayılara sahip olan bu ailede 200,400,600,800 ürünleri bulunmakta. 200 serisi giriş seviyesi, 400 ve 600 orta seviye ve 800 serisi üst seviye telefonlarda kullanılmakta. Misal 400 serisinin tüm varyasyonları da bu aileye dahildir. Yani 410 işlemcisi de orta seviyede kullanılmakta.
Intel işlemci ailesinde aktif olarak kullanılan orta-üst ve üst seviye işlemciler bulunmakta. Bunların isimlendirmelerini açıkcası bende bilmiyorum, Qualcomm işlemcileri ile kıyaslayabilirsiniz. Ben hepsi için aynısını yapıyorum.
MediaTek de giriş seviyesinden üst seviyeye kadar işlemciler bulundurmakta. Yine kıyaslayarak bulabilirsiniz.
Samsung ve Huawei ise kendi işlemcilerini üreten firmalardan. Huawei kesinlikle kendi işlemcisini kullanırken Samsung arada Qualcomm kullanmakta. İkisini de yine Qualcomm eşdeğerlerini bularak işlemcilerini sınıflandırabilirsiniz.

Satın alırken maddi durumunuzu göz önünde bulunduracağınızdan dolayı fiyatlara göz atarak siz hangi sınıftan telefon alacağınızı bu şekilde üç aşağı beş yukarı bulabilirsiniz. Qualcomm isimlendirmede oldukça başarılı ve basit, oradan yürüyerek hepsini bulabilirsiniz. Bu size en azından elinizde orta seviye telefon alma parası varken giriş seviyesi bir telefona aynı parayı vermemenizde faydası olur.

Performans konusuna gelirsek, açıkcası bunu genel kullanım başlığı altında değerlendirmeyi doğru buluyorum. Günlük olarak telefonda ne yapıyorsunuz, ya da en fazla ne yapabilirsiniz bu soruların cevabı doğrudan sizi bir sonuca ulaştıracaktır.

Kişisel olarak tavsiyem, giriş seviyesini mobilde önermemek üzerine olacak öncelikle. Ancak onu da ekledim çünkü maddi kaygılar her daim ön planda. Eğer beklentileriniz orta seviyedekiler ile yakınsa ve çok para harcamak istemiyorsanız giriş seviyesinden birşeyler alabilirsiniz. Ancak kesinlikle şunu belirtmem gerekli ki her daim ben "şunda biraz sıkıntı yaşayacaksınız" dediğimde orta seviyede girişte ya çok acı çekerek yapacaksınız ya da hiç yapamayacaksınız bunun bilincinde olun derim.

Öncelikle cep telefonu size ciddi anlamda karışık geliyor, uğraşmak istemiyorsunuz ve standart telefon işlevlerini kullanmak istiyorsanız sizin için en iyisi eski klasik telefonlar. En büyük dezavantaj olan pil konusundan tamamen uzaksınız en başta bu çok büyük bir artı. Giriş seviyesi veya giriş-orta seviyesi bir telefon alıp iyice akıllı telefonlardan soğumanız oldukça olası.
Beklentiniz eğer günlük standart kullanım, biraz sosyal medya, çok ağır olmayan oyunlar ise kesinlikle tercih etmeniz gereken orta ve orta-üst seviye cep telefonları. Bu telefonlar çok aşırı olmayan işler dışında üst düzey telefonların vereceği maksimum performansı rahatlıkla verecektir. Şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim, Snapdragon 400 kullanan bir telefon ile Snapdragon 800 kullanan başka bir telefonun Twitter uygulamasında performansları aynıdır.
Beklentiniz eğer işte cep telefonunda çok fazla iş yapmak, çıkan her son oyunu alıp oynamak veya orta seviyedeki beklentileriniz aynen duruyor ve biraz daha uzun ömürlü bir deneyim istiyorsanız üst düzey sizin performans tarafında tercih edeceğiniz cihaz olabilir. Ben bir cep telefonuna 2 sene ömür biçiyorum. Üst düzey telefonda orta düzey işler ile 3 sene gidebilirsiniz eğer temiz kullanıyorsanız. Üzerine de çıkmanız olası ben ortalama değerler vermeye çalışıyorum.

Uygulama Desteği konusunu da işletim sistemi başlığı altında değerlendirmek istiyorum, doğrudan bağlantılı çünkü.
Standart uygulamaların hepsi orta seviye telefonlar için çok rahatlıkla çalışması üzerine geliştirilmiştir. Belli uygulamalar aptalca geliştirilmelerle doğru düzgün çalışmazlar, onlara zaten hakareti bizzat ben ediyorum 😀
Burada belkide kavga yaratacak bir cümle kullanacağım ancak benim için bu konu kesinlikle şöyle.
Eğer cep telefonunda Facebook, Twitter gibi her yerde standart olarak bulunan uygulamaları kullanıyorsanız sadece Windows Phone tercih edebilirsiniz.
Eğer cep telefonunda çok uygulama ile uğraşıyorsanız iOS tercih edebilirsiniz.
Eğer cep telefonunda herhangi birşey için uygulama arıyorsanız almanız gereken kesinlikle Android.
Windows Phone'u bir kenara bırakırsak uygulama tarafında şöyle bir açıklık getireceğim. Mağazalara bir göz atın eğer size mağazadaki uygulamalar yeterli ise iOS uygulama tarafında sizin için yeterli olacaktır. Ancak uzun soluklu bir bilgisayar kullanıcısıysanız ve biraz fantastik işler ile uğraştıysanız, iOS kesinlikle sizin isteğinizi bu konuda karşılamayacak. Android tercih etmeniz faydanıza. Bende açıkcası bu grupta olduğum için bunları söylüyorum.

Güvenlik konusu bu ara çok popüler olduğu için başlık altına aldım. Beklentiniz eğer işte benim telefonumdaki olaylar kimse tarafından bilinmesin yönündeyse kendinize doğrudan bir eski nesil telefon alın. Yine de bu tam anlamıyla güvenlikli değil. Ama tercih edilişte en güvenlisi bu.
Apple'ıda, Google'ıda, Microsoft'u da sizi tamamiyle takip ediyor ve bilgilerinizi kullanarak size "yardımcı" olmak amacıyla kullanıyor.
Eğer bilgilerim büyük firmalar tarafından takip ediliyorsa edilsin çok mühim değilde iseniz her işletim sistemi bu konuda sizin işinizi görecektir. Her sistem oldukça güvenli.
Ancak burada Android tarafında eklemem gereken bir nokta var. Android sürümü mümkün olduğunca güncel tutulan bir cihaz almanızı öneririm. Eski sürümlerde abuk sabuk şeyler çıkabiliyor ve genelde firmaların umrunda bile olmuyor bu durumlar.
Bu konuda yakın zamanda olan Apple davası var. Açık konuşmak gerekirse Apple ve diğer firmalar yakın zamanda çıkmış "gizlilik hakkı" denen naneden korunmak amacıyla toplum önünde şov yapıyorlar. Bu şova kanıp işte "a Apple bilgimizi kimseye vermiyor, a Google'da destek veriyor demek ki paylaşmıyor" yalanına kanmayın boş yere. Hepsi bu konuda aynılar.

Kamera konusunda açıkcası beklentinize göre şekillenen bir durum söz konusu yine. Öncelikle tercih edeceğiniz kategoriler orta, orta-üst ve üst olmalı.
Kameralar yukarı doğru çıktığınız sürece daha iyi hale gelmeye başlıyorlar. Ancak yine beklentinize göre yeterli sonuçlar almanız mümkün.
Eğer kamera ile arada sırada fotoğraf çekiyorsanız ve beklentiniz öyle aşırı yüksek değilse orta seviye cep telefonları kesinlikle kamera konusunda size yeterli olacaktır.
Kullandığımda biraz daha iyi performans alayım derseniz eğer orta-üst den birşeyler almanız daha iyi olur sizin açınızdan.
Eğer günlük olarak fotoğraf çekiliyorsanız ve "işte çok iyi fotoğraflarım olsun" diyorsanız üst seviyede özellikle kamera üzerine yoğunlaşan cihazları almanızda fayda var. Ancak cep telefonların kamera kaliteleri bir yere kadar. Hiçbir zaman tüm fotoğraf makinelerinden kurtulalım cep telefonu yeterli denemeyecek.
Ben bu konuda biraz daha zahmetli olsada bence daha avantajlı olan başka bir yol söyleyeceğim size. Popülaritesini kaybetmiş olsa da hala dijital fotoğraf makinesi bulma şansınız var. Biraz eli yüzü düzgün olan her makine cep telefonlarının en iyi kamerasından daha iyi performans verecektir bunun sebebi fiziksel etmenler. Sadece kamera çok iyi beklentiniz var ve orta düzey yeterliyse böyle bir çözüm maddi açıdan size çok fazla bir artı oluşturacaktır. Tabiki de sadece bir öneri bu konu. Ters çıkacaklar olabilir 😀

Marka işinde ise gerçekten kafa karıştırabilen bir konu. Çünkü eğer düzeyleri kontrol ettiyseniz orta düzeyde özellikle farklı markaların ürünleri çok uçurum fiyatlara sahip olabiliyor. Ben iki kat farka dahi denk geldim.
Bu konu açıkcası biraz garantiye oynamak üzerine. Büyük markalar bir telefonun üzerinde daha çok çalışarak daha iyi bir hale getirebilme kozuna sahip. Fakat bu değildir ki işte daha küçük marka sorunlar yaşatırken büyük marka problemsiz gidecek. Çok gördüm büyük bir firmanın telefonu garantiden dönemezken başka birinin kullandığı daha küçük bir fimanın telefonu hiç sorunsuz çalışıyor. Tamamen şans işi bu konu.
Açıkcası benim bu konudaki görüşüm bilginize oranla karar vermeniz yönünde. Gerektiğinde sistem dosyalarını kurcalayabilecek güveni buluyorsanız çok büyük bir markanın telefonunu almamak çok ciddi anlamda fiyat avantajı yaratabilir size. Ben o kadar bulaşamam derseniz büyük bir markanın cihazını tercih etmeniz avantajınıza.

Açıkcası farkındayım Android cihaz alma rehberi gibi oldu ama Windows Phone ve iOS'de bu kadar dikkat etmenize gerek yok. Beklentilerinizi Windows Phone rahatlıkla karşılıyorsa cebinizde çok para bırakarak güzel bir Windows Phone alabilirsiniz. Beklentinizi iOS karşılıyorsa iOS tercih edeceksiniz. Ve üzgünüm ki iOS'de fiyat avantajı yapabileceğiniz bir durum yok. En fazla bir nesil gerideki cihaz kabul edilebilir. Şu an diyelim iPhone 6 varsa siz iOS almanız gerekliyse en fazla şu an 5S alabilirsiniz, 5 falan bu saatten sonra Apple için giriş seviyesine her an girebilecek cihazlar. Destek veriliyor diyecekler olabilir de Apple cihazlarında o kadar minimum endeksli çalışıyor ki artık donanım yetmiyor olayına sığınarak eksik eksik update yollamaya başlıyor.
Windows Phone tarafında ise yine kendi içinde sınıflandırma var Android gibi. Bu kez marka bakmak yerine performans ve diğer etmenlere bakmanız daha iyi olacaktır.

Eklemelere her türlü açığım, düzenlemesi de çok defa gelecektir eminim. Amacım cep telefonuna minimum parayı vererek maksimum verim elde etmek üzerineydi. Saygılarımla.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emre Mert KARACA @mert41994

  Bende bunu açıklamaya çalıştım işte hatalı bu. Herkes için şu telefon diye bir kavram yok. Hatta direk bu başıma geldi. Ben saf android istiyorum adam ısrarla "abi al a5 sen" diyor. Kameradır, touchwizdir falan istemiyorum niye ekstra para vereyim. Benim işimi GM in Android One u görüyordu, beklentimde performans ve saf android ve ihtiyacım olmayan şeylerden arındırıp en iyi ihtimalinde bile 500 lira cebimde bıraktım.

 • dem @dem

  Lenovo A7010 incelemesi olsa da izlesek...

 • Emre Mert KARACA @mert41994

  Bahsettiğim buydu aslında sizde özetlemişsiniz. Ya görüyorum kimi insan var. Maksimum 1 sene telefon kullanacak. Yapacağı en fazla şeyde facebook'ta MIT'den gelen gönderileri kopyalayıp ana sayfasına yapıştırmak. (bu ara çok moda :D) Gidiyor S7 alıyor, HTC M10 alıyor. Genelde de bu kulaktan dolma bilgiler yüzünden. Beklentisi yüksek olan adam giriş seviyesi telefon almış tabikide kötü bir deneyim yaşamış. Sonra diyor ki "abi işte son model almazsan telefonlar yalan". Bilmeyen adamda bilen görünce diyor bu adam haklı haliyle. Ya da sırf hava atmak için alanlar var. Bu olayı cidden anlayamıyorum zaten.

  Bu bir yandan da seni, beni, cep telefonu alacak herkesi etkiliyor. Adamlar nasıl olsa alan amiral gemisi alıyor diye orta segmenti berbat edip bırakıyor. Üst segment fiyatını nasıl olsa herkes alıyor diye fiyatları da basıyorda basıyor. İki gün sonra sen ben cep telefonu alacağımda fiyatlar şişiyorda şişiyor. Çok güzel örneği açıkcası buna Apple. O kadar ihtiyacı olmayan adam gitti iPhone aldı ki Apple ilk çıktığında fiyat anlamında kabul edilebilir seviyesinden akıl almaz fiyatlara geldi. Sosyal medya dışında kullanımı olmayan insan benim telefon giderimin 5 katını başka bir telefona vere vere böyle oldu piyasa.
  Açıkcası bu farkındalık insanlarda oluşmazsa doğru düzgün, iyice berbata dönerse ben cep telefonuna vereceğim parayı alıp orta segment ekran kartlı falan laptop taşımaya başlarım yanımda. Snapdragon 820 ile Intel Core i7 taşıyan cihazlar nasıl aynı fiyat olabilir aklım almıyor 😀

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler