AXEN ILGAZ 49inç FULL HD TV 1099TL F/P

Bu incelemede sunny markasının alt markası olan axen in fiyat perfomans oranında iddalı 49inç full hd ılgaz modelini inceleyeceğiz ürünün teknik detayları şöyle

Televizyon Tipi Monitör Led Tv
Ekran Ebadı 49" / 124 Ekran
Ekran Formatı 16:9
Görüntü Çözünürlülüğü1920 x 1080 Pixel
Görüntü Tarama Hızı:200 Hz (yazılımsaldır herhalde muhtemelen 50hz)
Kontrast Oranı Mega Kontrast
Video Formatı Full HD (1920x1080)
Tuner Tunersiz
Bağlantı Özellikleri 2x HDMI,2x USB, Scart, Composite In (AV),1 coax,1 kulaklık
Ses Çıkışı 16W (8W+8W)
3D Yok
Smart TV Yok
Renk seçenekleri siyah,gümüş,beyaz ama genelde siyah var piyasada gümüş ise çok nadir,beyazını ise hiç görmedim.
Kutu içeriği Kumanda,2adet pil,2adet tv ayağı,güç kablosu,tv
 
Tv nin kutusu önceki axen tv lere göre daha detaylı ve şık detaylandırılmış eskiden düz karton kutuya koyarlardı kutulamalarını geliştirdikleri için kutlarım en azından eksikleri görüp düzeltmeye çabalamışlar.
Elimizdeki tv 2016 üretimi yeni nesil bir tv yani eski bir cihaz değil hatta 4.ayda üretim bandından çıkmış bir cihaz kendileri.
tv nin detaylarına dalmadan tasarımını değerlendirmekte fayda var dled teknolojisi kullanıldığı için biraz kalın durumda günümüz slim ledlerine kıyasla ama dled in led karşısında avantajı şu DLED, Direct LED'in kısaltmasıdır. Panele ışık doğrudan LCD ekranın altından verilir. D-LED'de hem üretim maliyeti yüksektir hem de panel biraz daha kalındır. Fakat avantajı, kontrastın çok daha yüksek olması ve bölgesel olarak parlaklığın kontrol edilebilmesidir.
Ama cihaza ön taraftan baktığnızda oldukça şık ve ince çerçevelere sahip yani önden mercedes arkadan volkswagen diyebiliriz 🙂
Ürünün kumandası ise sunny nin tv leri için kullandığı universal kumanda büyük ihitmalle cihazdaki kumanda nerdeyse sunny üretimi tüm tvler ile çalışabileceğini düşünüyorum çünkü tv de 3d gibi özellikler olmamasına rağmen kumandamızda mevcut.Bu arada sağ üste gördüğünüz ampul işaretli olan düğmeye bastığınızda tv çalışır ekran kapanır yani görüntü olmaz sadece sesi gelir hoş bir özellik tv den radyo açan biri iseniz her zaman kullanabileceğiniz bir fonksiyon 🙂
Tv imizin güç değerlerinede baktıktan sonra kendisi ile daha yakından ilgilenebiliriz  cihazımız elektrik tüketim sınıfında A+ derecelendirmesinde 60watt güç tüketimine sahip bunların iyi değerler olduklarını belirtmek isterim.
Artık tv mize elektrik verip çalıştırma vakti geldi ama oda ne tv de düğme yok evet tv de ilk bakışta düğme yok gibi görünüyor ama ön tarafta axen yazısının altında infared alıcı olan gözümüz hem fiziksel bir düğme hem kumanda için alıcı tv de o gizli düğmeden başka düğme bulunmamakta.
tv ye uydu alıcımızı bağladık çeşitli full hd videolar oynattık testler yaptık .Öncelikle ekran oldukça canlı ve parlak yani insanın gözüne hoş geliyor(ayarlarını yaptıktan sonra benim için).Benim aldığım tv de ışık sızması gözlemlemedim özellikle zifiri karanllıkta süzmeme rağmen sızıntı göremedim çok ilginç buna çok şaşırdım çünkü ışık sızdırmayan tv dünyada nerdeyse yok,ölü pixel gözlemleyemedim,ghosting göremedim,sadece bazı maç yayınlarında kamera akmaya başladığı zaman titreme yapabiliyor tv ama bir çok insan bu detayı fark edemiyecektir bile.
usb ile film takıp izlediğimde bazı tv lerdeki gibi alt yazı sorunu yaşamadım gayet büyüklükleri iyi ve okunaklı idi, tv ile full hd 60p videoları rahatça oynatabildim,ama fantezi olması için 4k görüntüyü denedim oynatamadı bu oldukça normal birşey 4k görüntüyü oynatmaması :). cihaza oyun konsolu(ps4) bağladım ve her tv ne kadar veriyorsa(sony tv ler hariç) bu tv de de o ayarda idi ciddi sıkıntı olmadı yani ama cihazda oyun modu olmadığını belirtmek isterim.ve birçok kişinin şikayet ettiği philps tv lerde felan yaygın olan televizyon kanallarındaki alt yazının okunmaması durumu bu cihazda mevcut değil oldukça rahat ve akıcı şekilde akıyor o yazılar ve okunabiliyor.
Tv nin çift hoparlörünün kağıt üstünde 16watt değere sahip olması iyi gibi dursada pek kaliteli olduklarını söyleyemeceğim belkide tv nin en zayıf kısmıda ses konusu ama şu ayarlar bir nebzede olsa kaliteyi artırmayı başardım ses menüsünden bunları değiştirebilirsiniz daha iyi bir ses deneyimi için
Ses: Surround Ses kapalı
EQ: 120HZ 60, 500Hz 55, 1.5KHz 50, 5KHz 55, 10KHz 55
mod değiştirip te yapın bir :). eq değerleri aynı kalsın,modlarla kulağınıza hoş gelen daha düzgün sesi seçebilirsiniz
Tv kutudan çıktığı hali ile çok canlı fazla abartılı renklere sahip samsung tv ler gibi ben ve bir çoğunuzun sevmediğini biliyorum bu durumu,sony tv ayarlarına yakın birşey isterseniz aşağıda ki resimlerden uygulayıp farkı görebilirsiniz.ekran ışığı 80 varsayılan olarak geliyor onu 50 felan yapıp güç tasarufu sağlayabilirsiniz ayrıca ışık sızması var ise ışığıda kısmak sızmayı azaltabilir.
tv ile ilgili aktaracaklarım bu kadar bu kadar aşağıya bir kaç fotoğrafını da ekleyip incelememize son veriyoruz iyi teknolojiler 🙂

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler