American Truck Simulator

Merhaba dostlarım, bu yazıda da American Truck Simulator'u yani kısaca ATS'yi yerden yere vuracağım. İlk olarak nereden başlasam bilemiyorum. Her ne ise, oyun motorundan başlayalım...

SCS ekibi ETS 2'nin oyun motorunu belirgin bir geliştirme yapmaksızın ATS'de kullanmışlar, bu da doğal olarak biraz ilgimi çekti. Motorun başarılı olduğu aşikar, ancak durumu günümüz standartlarına vurduğunuzda motor biraz eski kalıyor (ETS 2'nin sonuçta). Eski kalmasını da bırakın, oyunla teknik açıdan fazla ilgelenilmemiş yani ETS 2'den kopyala-yapıştır tarzı olmuş oyun teknik açıdan. Ha bir kaç yenilik var mı, var ama olmasa da pek bir şey değişmezdi cinsinden. Teknik buraya kadar diyip biraz oyuna oynanış bakımından bakalım. (Not düşeyim: Optimizasyon ETS'den iyi, kabül)

Oynanış olarak ATS=ETS 2 desek yeridir, neredeyse her şey tamamıyla aynı, ATS zaten resmi bir ETS 2 modu benim için. Bu konuda söyleyecek pek bir şey bulamıyorum cidden, söylersem bu bir ATS değil ETS incelemesi olur çünkü... Haa unutmadan, oyunu oynarken millerin su gibi aktığını göreceksiniz çünkü harita ölçeği 1:34! ETS 2 bile 1:19 idi yahu! Sonraki madde, grafik.

Grafiksel açıdan gelişme vasat düzeyde, hele ki günümüzdeki oyun jenerasyonlarına baktığımızda dudak uçuklatıcı değişimler görebiliyorken ATS'yi size bir ETS modu olarak tanıtsam direk inanırsınız, ha poligon soyısında hafif artış var efektlerde hafif artış var ama bu artış o kadar hafif ki artış olup olmadığını anlamanız çok zor. Çöl atmosferine uymak için bir kaç efekt dışında neredeyse her şey aynı! Paranızla rezil olmak gibi bu, keşke bir de başarım verse bunun için(!) Grafikte biraz duracağım çünkü TS oyunları -kanımca- insanda gerçeklik hissini yaratmalı, ETS 2 kendi zmanının teknolojisiyle bile bunu çok başarılı bir şekilde gerçekleştiriyordu (Tabi patchlerden sonra...) ve artı olarak ETS 2 doğru hatırlıyorsam ATS'den küçük bir takımla yapılmıştı, bu yüzden oyunun yarım olarak piyasaya çıkmasına pek aldırmamıştık, ama ATS, vasat! Grafiksel açıdan da ETS 2+Grafik Modu>ATS...

Gerçekten söyleyecek bir şey bulamıyorum... SCS çok yanlış bir hamle yaptı. Bir çok oyuncunun büyük beklentileri vardı ATS'den, oyunun ETS 2'nin ufak eksiklerini onarıp üstüne süper özellikler eklenmiş bir şekilde piyasaya sürülmesini bekliyorduk, SCS ne yaptı? Bize resmi bir ETS 2 modu verdi! 20 dolarınızı -şimdilik- bu oyuna yatırmayın derim, gidip oynanabilecek seviyede olan bir oyun alın. (ETS 2 mesela, hiç yoktan tam bir oyun oynayın)

Yeniden söylüyorum ŞİMDİLİK incelemem bu kadar, oyunu gerçekten taşlayabilirim, ama yapmıyorum...

Dipnot: Oyunun şu anki hali baz alınmıştır.

Daha bir dipnot: Okuduğunuz için her birinize çok teşekekkür ediyorum a dostlar ^_^

Daha daha bir dipnot: Her zaman yere serici incelemeler yapmıyorum Yeni NFS'nin incelemelerini bekleyin ^_^

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler