Paylaş Paylaş

Haftalık Gündem Değerlendirmesi (12 Aralık – 17 Aralık 2011)

Dünyadan ve Ülkemizden Teknoloji Gündemi

- ABD’de kurulması planlanan 4G ağı GPS sinyallerini bozuyor.

- TSMC yeni fabrika açıyor gelecek yıl 20nm görülecek

- AMD’nin bulldozer güncellemesi ve 7000 serisi GPU’ları şekilleniyor

- HyperThreading destekli Sandy Bridge Celeron yolda.

- HP, webOS’u açık kaynak haline getirdi.

- Intel 1 milyar dolar daha az kazanacak.

- Samsung, ultrabook’a optik sürücü ekledi.

- Carrier IQ konusu derinleşiyor, işin içinde FBI da var.

- CUDA artık diğer platformlara da açık hale geldi.

- ABD’de SOPA tartışılmaya devam ediliyor. Wikipedia greve gidebilir.

- Yeni nesil GPS uyduları yolda.

- FATİH Projesinde donanım özellikleri açıklandı.

- Sony’e karşı açılmış “Other OS” davası düştü.

- Hitachi’den 4 TB dahili disk.

- Compact flash yerine gelecek standart belli oldu.

- Adblock+ bazı reklamlara geçit verecek.

- Yeni Galaxy tab dedikoduları.

- Tablet kullanıcıları genelde wi-fi tercih ediyor.

- Akıllı telefonlarda işletim sistemi tablosu.

- Google en çok arananları açıkladı.

- Android ile ilgili problemlerinizi anlatın size telefon verelim.

- Windows phone’nun mesaj sistemini çökerten ‘mesajlar’ bulundu çözmümü şimdilik yok.

- İran RQ170’i nasıl düşürdü.

- MW3 yeni rekor kırdı.

- Yine bir “Xbox 360 geliyor” haberi ama bu sefer kaynak çok üst düzey.

- Dünyanın ilk bilgisayar oyunu 40 yaşında.

- Humble Indie Bundle #4 başladı. Bomba gibi oyunlar, fiyat gönlünüzden ne koparsa.
;

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Recep Yazgan

  arkadan gelen seslere bakılırsa tadilat var sanırım 🙂

 • Cenk

  Teşekkürler, dinliyoruz

 • command

  Sınırsız kullanıyorum ama 1Mb bunu da değerlendirin bitrate artırımında Youtube de olduğu gibi değişik çözünürlük seçenekleri de olsa iyi olur teşekkürler

 • Şaban Güllüsu

  bu hafta özkan beyle murat bey var demek hemen dinleyelim

 • Ziyaretçi

  nedense blackberry uzerinde 1:52dk dinlenip bitiyor.

 • Mehmet Bozkurt @memobozkurt_1

  Abi o zaman gidin ttnet adsl alın ben youtube da 1080p video tek sefer takılmadan izliyorum 8 mbps sınırsız kullanıyorum onuda anlamadım normalde sınırlıylı paketim ama torrentden boyna çekiyom aysonu bakıyorum 250 gb lere dayanıyo indirme hızımda kesilmiyo torrentin indirme hızı bazı ayarları yapınca 1 mg e kadar çıktığını gördum buna bende çok şaşırdım 1.2 ben şahsen gördum ama farklı bir olaymıdır yanılmacamıdır gerçekden o hıza ulaşmışmıdır bunuda merak ediyorm

  • Helmoneous

   Video izlemede tek değişken internet hızı değil malesef. Kullanılan browser, işletim sistemi ve yan uygulamalar dahi bu hızı etkileyebiliyor. Ayrıca bazı durumlarda hızdan çok latency etkileyici olabiliyor. Süperonline fiber 20mbit kullanıyorum, ping gecikmesi 10'u geçmiyor hız desen 3-4 1080p'yi kaldıracak durumda ancak yeni kurulmuş windowsta bu dediğime anca ulaşılıyor. Linuxda bu "şişme" biraz daha cuzi ancak orada da yaşanmakta.

   Diğer taraftan adil kullanım hakkı denen saçmalık SüperOnline'da çatır çatır uygulanırken TTnet kullanıcılarının bu şekilde argümanları gerçekten canımı sıkmaya başladı. SüperOnline altyapısının bu çeşit değişikliklerin kolaylık uygulanabileceği kadar gelişmiş olması hizmet kalitesi olarak artı puan sayılması gerekirken, son kullanıcı açısından bakıldığında çok can sıkıcı oluyor.

   Adınıza sevindim gerçi; ama keşke TTnet gibi bir teknoloji kurumu "mümkünlü" köyüne dönmese.

 • Erdem

  sadece konulara bakıp yazıyorum... apple'in avrupada yasaklanma durumu sizin için haber niteliği taşımıyor galıba... gecen hafta cuma günü çıktı diye yetişmemiş olabilir fakat bu hafta yer vermeniz gerekirdi...

  not:dediğim gibi sadece konulara bakıp yazdım konuştuysanız özür dilerim 😉

 • sgi @sgi

  Başlığa bakılırsa çok uzun bir zaman dilimini kapsayan bir değerlendirme olmuş 😀

 • Yalçın Aydın

  D800 XQD destekli olacak deniliyor bakalım...

  • Koray Üstüner

   D800 de CF ve SD olacak diye biliyorum ben. D4 de ise XQD + CF olma ihtimali oldukça yüksek. Herşey Ocak ayı başlarında netlik kazanacaktır.
   Kaynak: nikonrumors.com

  • Yalçın Aydın

   O da olabilir, yanlış hatırlıyor olabilirim. DSLR tarafını çok takip etmiyorum artık.

 • Yapıcı

  Steam de Limbo ara sıra indirime giriyor tabip etmek lazım.

 • Yalçın Aydın

  Flash desteğini halihazırda kullanılan sistemlerin flash kullanması. Öğretmenlerin takip ettiği belli setler, internet siteleri var, onları da dışarda bırakmak istememişlerdir, sonuçta hazır içerik var.

  • Bora Öztaş

   Ornegin ttnet vitamin.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Öyle de Yalçın Flash kendi kendini bitirdi artık devam etmeyecek. Tüm içeriğin bir noktada aktarılması gerek HTML5'e.

  • Yalçın Aydın

   Devlette zor bu işler Murat.
   Yakın geçmişte ablamın hukuk sistemine bağlanması için gereken e-imza yazılımları 64-bit desteklemediğinden 32-bit işletim sistemi kurduk. Benzer mantık e-beyanname'de de vardı ki hala da var sanırım. Bu kadar basit bir şeyde bile 64-bit desteği veremeyen devletin flash malzemeyi html5'e geçirmesini beklemek hayalcilik olur. Ha özel sektör kendini buna göre uyarlayabilir, buna bir şey demem.

   Bir diğer noktada Flash'ın pat diye ortadan kalkacağı falan yok, en son ICS versiyonunu sürdüler, PC versiyonu hala güncelleniyor. Geçişin kademeli olacağını öngörmek daha doğru olur, zamana yayılacaktır. Bundan sonraki projelerde HTML5 kullanmak daha mantıklı olsa da hala standartlar bitmiş değil, taşların tamamen yerine oturması da zaman alacak.

 • Arda A.

  Tabletlerde Flash desteğinin aranmasının ana sebebi eğitim yazılımlarının %99 unun flash ile yapılmış olmasıdır. Kendimde eğitim yazılımı yapıyorum. Flashdan nefret etmeme rağmen kullanmaya mecburuz. Kısaca işin içine eğitim yazılımı girince flash a göbeğinden bağlanmak zorundayız. Adobe nin Wallaby isimli uygulamasını kullanarak html5 e port etmeye çalıştım fla larımı ancak her defasında hata veriyor. İlk başta eğitim yazılımları karmaşık yapılara sahip olduğundan dolayı port edemiyor sandım ancak daha basit fla lar üzerinde yaptığım denemelerde başarısız oldu. Yani kısa vadede eğitim alanında flash a malesef rakip yok.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Yeni Tegra'lı Prime'ın incelemelerinde Android'in arayüzündeki hızlanmadan bahsediyorlar. Demek ki sadece arayüz çalıştırmak bile ciddi performans istiyor. Şimdi bu kadar yüksek çözünürlükte hem o arayüz hem de oyun performansı nasıl olur görmek gerek. Tegra 3 bu anlamda kurtarıcı olur diyorum ama teori bu tabi. Herhalde kimse bu saatten sonra eski nesil Tegra ile yüksek çözünürlüklü bir tablet üretmez.

 • CaptainCombo @captaincombo

  Ya bu Steam kampanyaları biraz azalmalı bence. 🙂 Ömrümde ilk defa oynayabileceğimden fazla oyunum oldu. Korsan aldığım ilk gençliğimde bile böyle olmamıştı 😀 .

  • c00L

   Siz bir de yılbaşı indirimlerini görün. Önümüzdeki hafta tüm kataloglar indirime girecek. Anlaşılan 2011'i zararla kapatacağız 🙂

 • Behlül DOĞAN @behluldogan

  Ben Zonguldak Endüstri Meslek Lisesi son sınıftayım ve bilişim alanında okuyorum ve okulun büyük bir kısmına teknik destek konusunda yardımcı oluyorum server sistemiz var hem milli eğtimin hattını kullanıyoruz hemde ayrıca sadece belli bilgisayarların erişe bildiği(genelde yöneticiler ve bilişim teknolojileri öğretmenleri ve ayrıca benim için)açık durumda okulun kendi adsl hattı var onu kullanıyoruz.Milli eğtim adslinden pclabsda teknoseyire erişile biliyor fakat hız çok düşük olduğunda video izlemek için bir ders beklemek gerekiyor..:D

 • Emre

  Bir Tableti Cep telefonu kadar gözünüze sokmuyorsunuz o yüzden pek de gerekli çözünürler deil şuan için ama ilerde olmaması için bir sebep yok özellikle şu pil sorununa bir çare bulunduktan sonra yoksa şarjı 3 saat giden bir tableti ne yapıyım...

 • Altan Yoklar

  Türkiyede düşük çözünürlüklü videoları bile anlık izlemek mümkün olmayabiliyor, durakladı mı duraklayacak mı tedirginliğinden nefret ettiğim için tüm video yüklenince izliyorum ya da download edip istediğim zaman izliyorum. Anlık video (online-stream...) izlemek mantıksız geliyor...

 • Yapıcı

  Shogun 2 Total War Steam de 9,99 $ şu anda(son 22 saat) , D&R da 62TL.

 • black @eksantrik

  Emirhan tekrar aranıza ne zaman dönecek ya da dönme ihtimal var mı?

 • zubak @zubak

  Bence savaş elektronik değil. iran baya insan zekasını kullanıyor. Çok eğlendim bu konuda bahsederken. Birde o takvimime midir nedir o uygulamanın Allah belasını versin.

 • zubak @zubak

  Bildiğiniz gibi Apple ürünlerini müşterilere göre şekillendirmez. Apple'a göre en iyiye hep kendi karar verir. Buna göre android tabletler daha uygun olmuş düşüncesindeyim. Ama diğer taraftan cyanogenmod'lu tabletler görürsem şaşırmam. Çamaşır suyuyla karne düzelten gençler tabletlerle neler yapar Allah bilir.

 • Metin Mert

  Ultarbook'a Optik okuyucu koymak nereden akıllarına gelmiş? Ağırlıktan başka bir işe yaramaz.

 • Tesla

  Okullarda MEB'in sağladığı ADSL TTnet tarafından limitsiz 1 Mbit olarak sağlanıyor(du en son bildiğim kadarıyla). Hemen her site ya mahkemece engelli ya da MEB tarafından sakıncalı bulunduğu için kullanılamıyor. Msn kullanılabiliyor ancak görüntülü sohbet, torrent vb kullanılamıyor. DNS değiştiremiyorsunuz. Bazı programlar kullanılarak engelleri atlatmak mümkün (görüntülü sohbet ve torrent ise mümkün değil).

  Köy okulları hariç kendine ADSL hattı satın almayan okul yoktur bence.

 • Sinan

  MEB bağlantısı kullanan nadir okul kaldı. Çünkü okullar çoktan kendi ADSL hatlarını aldılar. Belki ücra köşelerde birkaç okul kalmış olabilir. Mesela bizim okul 2 yıl önce 8 MBit sınırsız aldı. Onu kullanıyoruz.
  4 müdür yardımcısı, okul müdürü MEB'in hattını paylaşsa hiç bir iş yapamazlar. Bu yüzden de pek çok okul telekom ADSL hizmetini almaya başladı. Filtre olayını da çok abartmayın bence. Benim şu an giremediğim site yok. Demek ki girdiğim siteler problemsiz siteler.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Bilgimiz olmayan bir oyun hakkında yorum yapmamız doğru olmaz. Kaldı ki bu bölümde indiebundle'dan bahsettik. 1 Dolar ödeyip birden fazla oyun alıyorsunuz. Üstelik yardım kurumlarına gidiyor para. Gamex fuarı oyun sitelerinn işi daha çok. Bizim takvime uymadı.

 • Veysel @spectrum

  Ultrabooka optik konulması tamamen gereksiz bir durum olmuş.

  1. maliyat artışı
  2. ağırlık ve boyut artışı

  Gereksiz kesinlikle 🙂 Onun yerine pil boyutu, dolayısıyla pil ömrünü arttırsalarmış 🙂

 • Atila Dülger

  dizi takip eder gibi gündem değerlendirmelerinizi takip ediyorum. bağımlılık yaptı galiba. videoların kalitesi yüksek boyutu küçük nasıl başarıyorsunuz. tebrikler.

 • Kıvanç Yılmaztürk

  Gündem programınız çok güzel olmuş. Generals 2 sonunda düzgün bir strateji savaş oyunu geliyor dedirtti benim en çok ilgimi çeken Generals 2'de Forstbite 2 grafik motorunun kullanılacak olması acaba nasıl bir effect ve görsellik sağlayacaklar ne kadar etkili olacak bunu çok merak ediyorum açıkçası.

  Ayrıca bir sorun var sanırım ankette benim başıma geliyor mesela siteye belli bir saatten sonra girdiğinizde anket bölümü aktif hale geliyor ve tekrardan oy verebiliyorsunuz bu sorun sadece ben de mi yoksa başka kişilerde de var mı bilemiyorum ama söylemek istedim.

  Teknoseyirin facebook üzerinde daha fazla aktif olacağına sevindim sizi takip ediyoruz çok güzel bir anlatım ve açıklama tarzınız var arada sizle beraber gülüyoruz arada eleştiriyoruz ama her şey tam istendiği gibi tam tadında böyle devam 😀

 • Ramazan @ramazan

  ewet abi bizim okulunda ttnet adsl var öğretmenler para toplayıp ödüyor ama sınıflardaki pcler meb internet