Merhabalar. Acer xb241h 24” gsync monitörün güç devresidir. Sıkıntı şu ki; monitör Display port tan bağlantı kurunca kafasına estiği zaman düzgün çalışıyor. Bu kısımdan ufak da olsa bir cızırtı gelmekte. Ayrıca, monitöre dp ile görüntü gelse dahi (arada bir) çözünürlük 1024x768 olarak kalıyor ve yükseltilemiyor. Bazen de sorunsuz çalışıyor. Monitör yurtdışından gelme olduğu için acer Türkiye servisi kabul etmedi, özel servis yapamadı. Olmadı yani öyle ya da böyle. Atmaya ya da atıl olarak kenarda tutmaya da gönlüm elvermiyor. Çünkü çalıştığı zamanlardan biliyorum gayet güzel bir monitör.
Şunu da belirteyim, monitör hdmi dan sorunsuz çalışıyor. Zaten en kötü bu şekilde kullanılır rahatça ama 144 Hz g-sync olmadan standart bir full hd monitör.
Yardımlarınızı, fikirlerinizi bekliyorum arkadaşlar. Teşekkür ederim şimdiden.
#Acer #Monitör #DonanımArızası #144Hz

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Bana bu sıkıntı güç katından ziyade ( ki kartta bir patlak çatlakta yok görünüyor ama ölçmek lazım ) anakartında veya gsync için olan karttanmış gibi geldi. Başka displayport kablosu ile denediniz mi ?

  • Mustafa Dönmez @mfd54

   Denedim tabiki, neler denedim. En iyi kabloyu aldım yok bana mısın demiyor. Gsync modülü var diğer devrede. Belki ondandır dediğiniz gibi. Lakin şu da var ki ara ara çalışıyor monitör sıkıntısız. Kapatana kadar bilgisayarı herhangi bir sıkıntı çıkmadan full hd 144 hz gsync aktif şekilde kullanılıyor ve bahsettiğim 1024x768 özünürlükte kaldığı vakitlerde g-sync'in aktif olduğunu gözlemliyorum. Yani sıkıntı bundan olsa g-sync o bozuk çözünürlükte aktif olmazdı zannımca.
   Hdmi dan çalışıp displayport tan çalışmaması, aradaki farkın g-sync'in arızalı olmadığını varsayarsak yenileme hızı için monitöre sağlanan gücün kararsızlığından olabileceğini varsayıyorum. Maalesef bilgimi aşan konular olduğu için varsayıyorum sadece işte.

 • Mustafa Dönmez @mfd54

  @niyazi-saral Çizgi elektronik olarak size de danışmış olayım.

 • ALIEN @alien

  Resimden bakarak en fazla patlamış eleman ve şişmiş kapasitör teşhisi konabilir ve o da yok gözüküyor. Devre kartının lehim yüzünü incelemek gerek. İnce bir çatlak ve soğuk lehim noktası olabilir bir ihtimal. Ya da kafasına göre davranan bir yarıiletken de olabilir. Zor bir arıza gibi duruyor.
  Güç kartına yük altında iken osiloskap ile bakılsa iyi olur. Benim tahminim daha çok dijital kısımlarda arıza olduğu yönünde. Soketleri kontak sprey ile temizleyip lehimlerini bir yenileyin bakalım ne olacak.

 • Çizgi Elektronik @niyazi-saral

  Elektrolitik kondansatörlerin hepsini değiştirin bence.