Biraz önce dizüstüne #ElementaryOS'i kurdum. Uygulama mağazası bu devir için fazla ilkel kalıyor, teker teker terminale komut yazarak indiriyor ve kuruyoruz ama terminali de özlemişim. Bazı şeyleri hala daha manuel yapmanın tadı hiçbir şeyde yok. Ayrıca oyun gibi işlerim için masaüstü kullandığımdan dolayı terminalle de fazla uğraşmama gerek kalmadı. Sadece Spotify, Chrome ve arada bir uzaktan kontrol için Steam'i kurdum. Dizüstünde SSD yoktu. Windows 10'da mekanik diski son 2 yıldır eziyet edercesine kullanıyordu. Parola ekranından sonra 1-2 dakikada kendine gelen makina şu anda tüy hafifliğinde çalışıyor. Şimdilik çok memnunum. Çok hızlı, geri tepki konusunda aşırı başarılı ve oldukça da stabil duruyor. Yalnızca ilk kuruluma özel bir kaç dil ve kişiselleştirme ayarı yapmak gerekiyor hepsi bu. Biraz daha kullandıktan sonra kronik olarak karşılaştığım bir sıkıntısı olursa tekrar yazarım. #Linux #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Zibil @zibil

  Ubuntu'nun eski bir sürümü üzerine yapılandırılmış diye duymuştum. Ubuntu gayet güzel bence, macera aramak istemeyenler için.

  • Ömer Çınar @yipyip

   Şimdi ben de çok biliyormuşum gibi yazacağım ama ben de daha yeniyim. Yanlışım varsa gören/bilen düzeltsin.

   Önce Ubuntu'nun teması olarak tasarlanmış daha sonradan işletim sistemine dönüştürme kararı almışlar. MacOS e araç çubuğu olarak çok benziyor. Masaüstüne ek klasör simge falan koydurmayan değişik bir işletim sistemi, benim hoşuma gitti şimdilik. Sadece şarj normalden daha hızlı azalıyor gibi geliyor ama daha ilk sefer bu kesin bir şey söyleyemeyeceğim. Ölçüm yapınca tekrar yazarım.