İntelin Güvenlik Yaması hakkındaki Resmi Bildirisi

Intel ve diğer teknoloji şirketleri; kötü amaçlarla kullanıldığında, tasarlandığı şekilde çalışan bilgi işlem cihazlarındaki hassas verileri uygun olmayan biçimde toplama olasılığı bulunan yazılım analiz yöntemlerine yönelik yeni güvenlik araştırması hakkında bilgilendirilmiştir. Intel’e göre yetkisiz erişim programlarının verileri bozma, değiştirme ya da silme potansiyeli yoktur.

Açıklanan son raporlar, bu yetkisiz erişim programlarının bir "hata" nedeniyle meydana geldiğini ve bu hatanın yalnızca Intel® ürünlerinde görüldüğü iddiasının yanlış olduğunu göstermektedir. Bugüne kadar yapılan analizlere göre, birçok farklı tedarikçinin işlemcilerine ve işletim sistemlerine sahip birçok türden bilgi işlem cihazı bu yetkisiz erişim programlarına karşı dirençsizdir.

Intel, ürün ve müşteri güvenliği taahhüdüne bağlıdır ve bu sorunu en kısa sürede yapısal olarak çözmek amacıyla sektör genelinde bir yaklaşım geliştirmek için AMD*, ARM Holdings* ve diğer bazı işletim sistemi tedarikçileri dahil olmak üzere birçok teknoloji şirketiyle yakın çalışmaktadır. Intel, bu yetkisiz erişim programlarının etkilerini azaltmak üzere yazılım ve bellenim güncellemeleri sunmaya başlamıştır. Bu güncellemelerin performansa etkisi büyük ölçüde iş yüküne bağlıdır ve mikroişlemci, platform türü (istemci veya sunucu), yapılandırma ve azaltma tekniğine bağlı olarak değişiklik gösterir. Bazı iş yüklerinde performansın önemli ölçüde etkilendiği görülse de Intel, performans üzerindeki etkinin ortalama bilgisayar kullanıcıları için fark yaratmayacağını düşünmektedir.

Intel, olası güvenlik sorunlarının sorumlu biçimde açıklığa kavuşturulması için sektörün en iyi uygulamalarını benimsemektedir. Bu nedenle Intel ve diğer tedarikçiler, bu sorunu bir hafta sonra daha fazla yazılım ve bellenim güncellemesi kullanıma sunulduğunda açıklığa kavuşturmayı planlamıştır. Intel'in bugün bu bildirimi yayınlamasının nedeni yanlış bilgilerin yer aldığı güncel medya raporlarıdır.

İşletim sistemi tedarikçinize veya sistem üreticinize danışın ve kullanıma sunulan güncellemeleri vakit kaybetmeden uygulayın. Kötü amaçlı yazılımlara karşı genel koruma sağlayan iyi güvenlik uygulamalarını takip etmek, güncellemeler uygulanana kadar olası yetkisiz erişimlere karşı korunmaya yardımcı olacaktır.

Intel, iş ortaklarının desteğiyle dünyanın en güvenli ürünlerini sunduğuna ve bu sorun için geliştirilen mevcut çözümlerin müşterileri için mümkün olan en iyi güvenliği sağladığına inanmaktadır.

Bana mail atmışlar sizinle paylaşmak istedim.

SAYGILARLA

BeğenFavori PaylaşYorum yap