Bir tarafta kripto paraları sistemle bütünleştirmeye çalışanlar var. Bunlar bankalarla anlaşıyorlar. Ödeme sistemleri yaratmaya çalışıyorlar. Ya da ödeme sistemleri içinde olmaya çalışıyorlar. Bunu başarmak için ağır regülasyon altına girmeye de razılar. Öyle baştaki gibi sistemi yıkma gibi hayaller çoktan bırakıldı bu cenahta. Tam tersine yönetim kurullarına Morgan Stanley'den falan insanlar alarak yamanmaya çalışıyorlar. Ripple'a haksızlık etmeyelim. Onun zaten yola çıkış hedefi buydu.

Diğer tarafta gizliliğin azaldığından, devlet kontrolünün giderek arttığından şikayet edenler var. Hani sistem dışında, devletin müdahale edemeyeceği bir kapital yaratıyorduk. Ne oldu bize? Bunu soranlar Monero, Zcash, Dash altında toplanmaya başladı. Hatta son dönemde %800 artan Verge'ün de vaat ettiği şey gizlilik. Buradaki yükselişi görmemek için kör olmak gerekir. XMR, ZEC, DASH, XVG BTC'ye karşı sürekli güçleniyor.
İki tarafın da iyi atları var. Ben iki tarafa da oynuyorum. Bunların arasında hiçbir şey ifade etmeyen tek büyük Bitcoin. LTC, ETH falan eğilip bükülebiliyor. ETH zaten bir omurga oldu artık. LTC desen işlem ücreti düşük. BTC'ye göre çok hızlı (Segwit ile falan bir şeyler yapmaya çalışıyorlar).
Diğer tarafla zaten BTC'nin bir ilişiği kalmadı.
Burada dikkat edilecek bir husus şu olabilir: insanların eskiden beri fiyatlandırmayı BTC paritesi üzerinden yaparak bir alışkanlık kazanması. Bu yüzden BTC'nin ani düşüşlerinde bazı kripto paralarda felç görüldü (Gizlilik kanadını bunun dışında tutuyoruz. O her türlü uzadı gitti). Yeni fiyatlamayı nasıl yapacaklarını anlayamadılar. Gözüne ışık tutulmuş tavşan gibi kaldılar. Bazılarında inanılmaz alım fırsatları çıktı geçen iki gün içinBde. Onları değerlendirenler inanılmaz kar etti. Artık bu işin içinde olanlar için bir huzur ortamı var:) Eskiden insanlar BTC patlarsa hep birden batacağız, taş üstünde taş kalmayacak diye korkuyorlardı. Haklılardı da. BTC peşinden götürüyordu. Şimdi tam tersine BTC hacim olarak küçüldükçe hak eden kripto paralar için genişleme alanı açılıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap