Bu benim tamamen amatörce tasarladığım bir rotary motor mühendistik bilgim neredeyse yok ismi Wankel-E (extended). Şöyle ki Wankel motorlarda sıkıştırma oranı ve tork sıkıntılıdır bunun için resimde görüldüğü üzere patlama bölgesinin yanına bir hava kabı ve pistonvari bir parça ekleyerek bu parçanın havayı sıkıştırması ve bunu bujisiz (kompresyonla) patlatması şeklinde çalışmakta ama buji de mevcut olacak. Bir ikincisi şanzıman, bilirsininz rotary motorların kendi içinde dişli oranı vardır bunu değişken bir hale getirerek cvt benzeri bir sistem yapabileceğimizi düşünüyorum, şöyle ki rotorun 3 köşesine paralel yaylar olacak yayın üst kısmı rotora sabit alt kısmı ise devirlenme sonucu merkezkaç etkisi ile esneyecek o da dişli oranını küçültecek yani motor devirlendikçe araba hızlanacak. Sıra hybrid özelliğinde o da şöyle resimde görüldüğü gibi motorun çevresine ve rotorun içine mıknatıs yerleştirmek (sıcaklığı hesaba katmadım 😉 ve indüksiyon motoru gibi kullanmak (alternatöre veda egzamtirik mili iletken) ben buna in-kers dedim. Gelelim aşırı besleme ve yağlama sistemine, aşırı beslemeyi ise iki rotorun ucuna türbin takmak suretiyle elektrik destekli turbo-super charger melezi bir sistem ayrıca egzantiriğin içinde kanallar olacak aşırı beslamenin yağ kanalları ile bağlantılı olacak hem turbo basıncını hem motorun basıncı ile birbirlerini yağlayacaklar. Yağlama sistemine gelirsek rotorun içindeki yayların içinde pompa benzeri bir şey olacak ve yayın gerilmesi ile pompanın yağ basması ters orantılı olacak egzantiriğin içindeki yağ kanalları ile de bağlantılı olduğu için rotorun dişlisi de yağlanmış olacak. Motor devirlendikçe yağ basacak. Gelelim sürtünmeye, elektrik desteğinin manyetik alanını kullanarak bunu bir nebze azaltabileceğimizi düşünüyorum. Amacım motor, elektrik motoru ve şanzmanı tek bir modülde toplamak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Halil @hcaktuna

  Rotary motorun en büyük özelliği içerisinde 3 tane hareketli parça barındırmasıdır. Buna rağmen pek güvenilir bir motor değildir. Bu kadar şeyi tek motor içerisine toplamak çok yüksek malzeme bilimi ve mühendislik gerektirir.

 • Boba Fett @bobafett

  Çizim bana Boxer ile Wankel melezi bir türmüş gibi geldi. Hava pistonun kanalı hangi bölümde, eğer rotar piston ile aynı alandaysa boşluk sorun yaratabilir.

  Rotar pistonun düz alanlarını dışa doğru bombeli tasarlanması sıkıştırma etki eder mi?

  Motorun bileşenlerini ve kurulumu hakkında biraz olsun bilgi sahibi olmak için CMS 2018 oyununu tavsiye ederim.

  Anadol üretilirken bu motorla da denemeler olmuş. O zamanlar Ford, Wankel motoru ile ilgili araştırmalarını bitirince bizimkilerde vazgeçmişler.

  @systemapps Mazda, bu motoru elektrikli ürünleri için jeneratör olarak düşünmekte.