#akış #OtoSeyir #antifriz #antifreeze @can

Arkadaşlar Merhaba;

Arabamın antifrizini değiştirmeyi düşünüyorum. Aracım 180.000 km'de ve şu ana kadar hiç değiştirmedim. Geçen aracın kitabına baktım. 150.000km'de değiştirmek gerkiyormuş. Önerilen antifiriz castrol radicool nf.

Şimdi merak ettiğim ben sadece bu antifirizden 6 lt döksem sorun olur mu? Yoksa sulandırmam şart mı? 3 lt antifriz 3 lt saf su gibi. Sulandırmanın sadece maddi olarak mı karı var, yoksa motor sağlığı için gerekli mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Rasko @rasko

    Artık bir çok antifriz suyla karıştırılmış halde şişeleniyor ama bu castrol radicool susuz sanırım, castrol sitesinde şöyle bir şey buldum "This coolant should be used at concentrations of between 33 % and 50% dilution with purified water to give optimum corrosion protection and freezing protection between -18°C and -36 °C." Sulandırmanın sadece maddi katkısı yok, su bir çok antifrizden daha iyi bir ısı ileticisi ancak dengeyi iyi kurmak lazım, fazla su donma derecesini yükselteceği gibi antifrizin anti-korozyon özelliğini de azaltır, ömrünü kısaltır. Alacağınız antifriz kutusunun üstünde aksi belirtilmiyorsa %40 civarı suyla karıştırmanızı tavsiye ederim (musluk suyu kesinlikle tavsiye edilmiyor). Ayrıca motor blogunda kalan eski suyu boşaltmak daha sağlıklı olacaktır zira eski antifrizin büyük kısmı radyatörden ziyade motor blogunda duruyor. Termostatı sökerek yapabilirsiniz veya gideceğiniz servise söylerseniz onlar yapacaktır.