React Native / Angular 4 gibi frameworkler hakkında ne düşünüyorsunuz ?
Sizce gelecekte Java/Kotlin ile Native Android geliştirme bitebilir mi ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

  Native her zaman daha performanslı olacağı için bitmez. Ayrıca Google bırakmaz.

  • Alican Erdurmaz @alican-erdurmaz

   "google bırakmaz" ile neyi kast ettin ? Mesela React ile bir uygulamayı markete yükledikten sonra markete atmadan uygulamayı güncelleyebiliyoruz. Bildiğim kadarıyla şuan çok büyük değişiklik olmadığı sürece pek sıkıntı çıkmıyor. İleride google/apple bu gibi frameworklerin(React'a kütüphane diyorlar,farkını henüz anlayamadım) önüne taş mı koyar sence ?
   Gerçi angular'ı Google geliştiriyor. 😀

  • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

   @alican-erdurmaz Önüne taş koymak anlamında söylemedim. Google'ın geliştirdiği yüzlerce uygulama var. Google günün birinde kendisine ait React'a rakip bir framework'e geçmeye karar verirse yüzlerce uygulamanın tekrar yazılması gerekecek. Yazmayacak elbette. Bu yüzden her zaman native developer olacak.
   Kişisel olarak hibrit uygulamaları sevmiyorum. Kullanmaktan nefret ediyorum, hatta hakaret olarak algılıyorum.

  • turker @turker

   @ozgurg react zaten native kod üretiyor

 • arsenik @sha-2

  JS kütüphaneleri kendi arasında yarışa devam eder. Java gibi oturmuş ve kurumsala dönük yapılar bu kütüphanelerden etkilenmez. Google ben uygulamalarımda Java desteklemiyorum diyebilecek g.te sahip değil şu an. Zaten öyle bir şey yaparsa kendi kafasına sıkmış olur. Ama alttan alta Android Studio da Jetbrains takımından geldiği için Kotlin'e desteğe devam eder.

  Kotlin ne zaman Java'nın yerini tutabilir, ya da tutabilecek pozisyona hangi koşullarda ne zaman gelebilir bence bu aşamada bu olayın konuşulması doğru olabilir.

 • Ali Kılıç @alinux

  react native ile yakın zamanda büyük bişeye girişecem henüz beta aşamasında diyebilirim daha 1.0 sürümüne bile gelmedi, sıkça değişiklik gösteriyo doğal olarak, ayrıca bazı ios kompanentleri andoridde, bazı android kompanentleride iosta çalışmıyo daha doğrusu yok, henüz desteği yok, ama kendi native kompanentlerini kullanırsan gayet güzel zaten tutorial'ında ayrı ayrı gösteriyo, bellekte olan değişikliklikleri kendi üzerinde uyguladığı için oldukça hızlı yani taklitle çalışıyo diyebilirim ve ayrıca facebook, instagramı onla yaptı 🙂 anguların kitabını aldım ama henüz bakma şansım olmadı 🙂