Bigboy videosundan sonra başladığım çalışmalar sonucu ortaya bu video çıktı. Şu an için seste bir dip gürültüsü var. Belki fikir veren arkadaşlar olur nasıl giderilebileceği hakkında.
Sistem nasıl çalışıyor;
Stm32F0 discovery board ile çalıştım. Sd card üzerindeki wav dosyasını okuyup Pam8302 yükselteci üzerinden hoparlörü sürüyoruz.
Müzikler 32kHz 8bit PCM şeklinde. Sistemde ses dijital bir şekilde oluşturuluyor yani dac kullanılmadı. Kodları yakında github'a yüklerim merak edenler için.
@asaltek @gamsizm
https://www.youtube.com/watch?v=9m64g6_jE9M

STM32F0 Wav Player

Stm32F0 Discovery wav player with Sd Card(Fatfs) 32000kHz PCM unsigned 8bit
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ismail ozan izci @asaltek

  Bu gibi çalışmalar umut verici, Sanırım bir mini wav player bu. Zaten ihtiyacımız olan, wav dosyalarını okuması, o konuda sıkıntı yok. Tabi, bu player ın çarpma ve hareket sensörleri ile de desteklenmesi gerekiyor. Kartın boyutunu düşünürsek, iyi bir başlangıç olmuş. 3.65v luk, 18650 pil kullanılıyoruz. Bu konuda internetteki videoları inceleyerek, geliştirebilirsiniz.

 • srcn @srcn

  @asaltek Aynen öyle mini bir wav player. Peki ses ne zaman ortaya çıkıyor. Yani iki kılıç(yani bigboy adı her neyse) birbirine çarptığı zaman mı sadece. Çarpışmayı algılamak çok daha kolay olur bir accelerometer iş görür. Bunun dışında şu olursa şu ses dosyası çalmaya başlar gibi birşey var mı??

 • ismail ozan izci @asaltek

  Öncelikle sistem boot ettiğinde çalması gereken bir "boot.wav" dosyası var. Sonrasında sistem momentary switch e basılıncaya kadar sessiz beklemede kalıyor. buton basıldığı anda bir açılış wav. dosyası çalıyor "poweron.wav" bir kere ve hemen ardından "hum.wav" sürekli çalmaya başlıyor. Sallama hareketinde kart kalitesine göre, 8 ya da 16 adet swingx.wav dosyalarını random olarak oynatıyor, çarpmada ise "clashx.wav" dosyaları. Bu efektlerin içinde arka planda hep "hum.wav" sesini de içerdiklerinden kopma olmuyor. yani hum sürekli çalmıyor aslında, efektler hazırlanırken, arka plana eklenmiş bir ses, vınlama sesi. En son çalacak ses ise, butona tekrar basıldığında çıkan ışının kapanma sesi "poweroff.wav". ve böylece döngü başa dönmüş oldu.

  bahsettiğim dosyaları yasal olarak buradan indirebilirsin, her birine birer "font" deniyor. Bunlar, bu kartlarla verilen default fontlar;
  http://www.plecterlabs.com/shop/article_info.php?articles_id=4

  Çalışmalarını önce bunlarla yaparsın, daha sonra font ları ya kendin yapacaksın, ya da hazır yapmış birinden satın almalısın. Kominitede bu gibi şeylere çok dikkat ediyorlar çünkü, her şey yasal zeminde yürümesi gerekiyor.