#akış
Olsun artik bu. Türkiye Uzay Ajansı ile çalışmalar tek çatıda toplanacakmiş. Yani Türkiye Uzay ajansı kuruluyor anladığım. Ve fırlatma merkezi kurulcakmiş.
http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/turkiye-uydu-firlatma-merkezi-kurmaya-hazirlaniyor/645095

Türkiye uydu fırlatma merkezi kurmaya hazırlanıyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, "Ülke olarak kendi uydularımızın tasarım ve üretimine dönük çalışmaları yürütürken, aynı zamanda bunları fırlatacağımız merkezin de...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tarık KAYA (38) @tarikkaya

  Para ile yapılmış roketi fırlatırlar. Onca yakıt çökeltisi bir kaç ile yayılır belirli aylarda. Olan biten bu. Allah bilir giderler Rize ayder yaylasının ortasına kurarlar hee! 🙂 🙂

  • Tarık KAYA (38) @tarikkaya

   @night-to-light Ne alaka? ABD yi kıyaslaman çok saçma. Ben yanan yakıtın attığı zehirden bahsediyorum sen muhalefetten? Bunlar ne kadar benzer şeyler dimi? 🙂 🙂 Asıl sevgiler benden.

  • Agah @agah

   amerika yapsa kral olurdu mu? amerika bunu yapalı yarım yüzyıldan fazla oluyor. biz de yapalım ama yarım yamalak yapmayalım adam gibi yapalım. işte işin o kısmı sallantıda.

  • Tarık KAYA (38) @tarikkaya

   @darkgod İsim güzel. Türkiye Uzay Ajansı. 🙂 Görende diyecek roket teknolojisini üretiyoruz. Üretirken yeni teknolojiler çıkıyor. Bunu geliştirip ihraç ediyoruz biz kullanıyoruz vs.. vs.. Çinden veya başka yerden gelecek tırlarla kargo uçaklarıyla. Bur da montajı yapılacak parayı Hüküet alıp kullanacak. Onca atık bizim gökyüzümüsü pisletecek! Amerika veya diğer alanlarda bu tip kalkışların olduğu yerler tamamiyle açıklık ve rüzgar hatları üzerine kuruluyor. Ayrıca yine yapısal olarak teknolojiler kendilerine ait. Basıyorlar aynı yansanayiye cant yaptırmak gibi.. Mesela Boing uçakların bir tek bildiğim kadarı ile lastikleri Amerikada üretiliyor diğer tüm parçaları Çinden ordan burdan geliyor. Mesela Kanat ergonomisini Almanların test ediyor vs.. vs.. vs.. Bildiğin amelelik hesabı! Aç fabrikanı enstütünü, yap uydunu (uydu yapılıyor) sonra o uyduyu yörüngeye taşıyacak roketi hazırla üstüne rampa teknolojisi ve idame teknolojisini yap, üret... Yani üretim yok. Bu şide aynı araba üretmeyip arabadan araba üretmiş gibi ÖTV alma hesabı. Roket gelir parayı alırlar, roket fırlatılır miss. Uydu dediğin topu topu 30 milyon dolar. 🙂 Varsa paran atarsın sende. Üretim yok bol reklam kapasitesi var.