Vergi işinden anlayanlara bir sorum olacak cevaplayabilirlerse;

İşyerinden elde edilen bir kira gelirinin, hangi miktarı geçince kira vergisi ödemek gerekiyor??

Veya şartları nelerdir???

#akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ISA @isasntrk

  3600 liraydı galiba @hamitozlu @kadirg1976 Abiler nedir durum

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  Gelir vergisi kesintisine tabi tutulan Gayrimenkul kira geliri (işyeri) ile menkul sermaye iradından sağlanan Brüt gelir Toplamı 2015 Yılı için 29.000,00 TL.’sını aşmıyorsa Beyanname verilmez. Aşıyorsa tamamı beyan edilir. @thirenk

  • thirenk @thirenk

   @kadirg1976 Hocam sağolasın bunu bende okudum ama vergi işlerinden anlamadığımız için (Stopaj,Brüt tutar , tevkif yoluyla gibi terimleri anlamadığımız için..) bize pek bir şey ifade etmedi?
   Sana bir kaç soru sorsam cevap verebilir misin?

   Aylık 350 TL gibi bir kira bedeli alıyormuş arkadaş..Başkada bir kira geliri yok? Bu durumda kira geliri beyannamesi düzenlemesi gerekiyor mu? Ve vergi vermesi?

  • ISA @isasntrk

   @thirenk Yok bro sınırı 29bin lira işte, eğer o sınırı aşarsan vergisini veriyorsun.

  • thirenk @thirenk

   @isasntrk Orda şu ifadede geçiyor o nedemek??

   "Vergi kesintisine ve istisna uygulamasına konu olmayan kira gelirleri nin beyanında (Örneğin,basit usuldeki mükellefe kiraya verilen işyerinden elde edilen kira gelirlerinde olduğu gibi) 1400 TL'lik tutar bir istisna olmayıpbeyanname verme sınırıdır.Bu tutarı aşan bir işyeri kira geliri olduğunda tamamı beyan edilecektir" @kadirg1976

 • thirenk @thirenk

  @isasntrk "2015 Yılında işyeri kira gelirleri üzerinden vergi kesintisi yapılanlardan" fadesi bizi mi bağlıyor yoksa arkadaşa kira verene mi?

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  Sen şahıssın. Bir tüccara işyeri olan gayrimenkulü kirladın. Tacir yasa gereği % 20 stopaj kesip muhtasar beyanname ile beyan edip ödüyor. Kalan net kira tutarı olan aylık 350,- TL.'sını da banka hesabına yatırıyor. Aylık Brüt kira 437,50 TL X 12 = 5.250,- TL. istisna sınırının altında olduğundan Yıllık Gelir vergisi beyanı vermezsin. Devlete kesinti yolula senin adına ödenen % 20 vergi son vergin olur...:=)))

  • thirenk @thirenk

   @kadirg1976 Yani hocam bu durumda beyanname vermemize ve bu sebeble kira vergisi ödememize gerek yok anlıyorum doğru mu anladım?

  • Kadir Gündüz @kadirg1976

   Valla veriler ışığında ben öyle biliyorum...:=))) Gelir vergisi kesintisi kesip beyan ile beyan ettiyse tabi bu dediklerim geçerli... Adınıza vergi kesintisi varsa bunu da sistemde bakabilirsiniz veya mükellefin muhasebecisinden bilgi alabilirsiniz...

  • thirenk @thirenk

   @kadirg1976 Vergi işinden anlamadığımız için tedirgin olduk..Çok teşekkürler size..

   Bir de burda ne demek istediğini açıklamanız mümkün mü?
   “Vergi kesintisine ve istisna uygulamasına konu olmayan kira gelirleri nin beyanında (Örneğin,basit usuldeki mükellefe kiraya verilen işyerinden elde edilen kira gelirlerinde olduğu gibi) 1400 TL’lik tutar bir istisna olmayıpbeyanname verme sınırıdır.Bu tutarı aşan bir işyeri kira geliri olduğunda tamamı beyan edilecektir”

   Yani bizim kiracı basit usulle vergi veriyorsa işler değişir mi?

  • Kadir Gündüz @kadirg1976

   Bu aldığın bilgi hangi yılın hangi rehberinden...:=))) Link verirmisin... Merak ettim yanlış şeyler okuma...

   Başta ne yazıyor " Vergi kesintisine ve istisna uygulamasına konu olmayan kira gelirleri nin beyanında " diyerek kesinti dışı kira geliri...
   Ben sana ne dedim " Tacir yasa gereği % 20 stopaj kesip muhtasar beyanname ile beyan edip ödüyor. Kalan net kira tutarı olan aylık 350,- TL.’sını da banka hesabına yatırıyor. "
   önce stopaj durumunu muhasebeciden veya e-devlet veya internet vergi dairesinden öğren...:=)))

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  Şartlar :
  1- Sen gerçek kişi olacaksın.
  2- Kiracı gerçek usul ( Gelir veya Kurumlar ) vergi mükellefi olacak. ( Basit usul farklı )
  3- Gayrimenkul işyeri sıfatında olacak.
  4- Kiracı Gelir v.stopajı yapıp beyan edip ödeyecek. Beyan süresinin sonuna kadar ödemesi gerek..
  Bu durumda Brüt kira geliri 29.000,- TL: 'sını aşmıyorsa beyan vermezsin...
  Kiracının muhasebecisi ile görüş sonra belli olur...:=)))

  • thirenk @thirenk

   @kadirg1976 Kiracı basit usul vergi mükellefi olursa bu şartlar altında kira vergisi ödermiyiz?

  • Kadir Gündüz @kadirg1976

   Tam emin olmamakla birlikte basit usuldeki mükellefin kendi özel duırumları var... Yani maliye bakanı ne kaldırabiliyor ne de yardırbiliyor. Gelir vergisi stopajı kesmediğinden 1400,- TL.yi aşan kira geliri için beyanname verip gelir vergisi ödersin demek istiyor. Ana konu stopaj. 350,- TL. X 12 = 4.200,- TL. büyüktür 1.400,- TL...:=))) Tabi birde kaç ay bu geliri elde ettin... Biz hep 12 ay diyoruz amma 350,- TL. X 4 Ay = 1.400,- TL.'sını aşmadığından beyanname vermezsin...

  • thirenk @thirenk

   @kadirg1976 Hocam arkadaşın kiraya verdiği işyeri Köyde olduğu için Kiracı Basit usulde vergi mükellefi olması yüksek ihtimal görünüyor bence, Sen ne dersin?

   Ayrıca kirayı 12 aylık hesaplamak gerekiyor bu durumda mecburen kira geliri vergisi ödeyecek anlamına mı geliyor bizim arkadaş?

  • Kadir Gündüz @kadirg1976

   Basir usulü çok sınırlandırlar çok emin olma... Şimdi Atölye sahipleri ( Ahşap doğrama-PVC gibi ) şehre yakın köylerde işyeri kuruyorlar... Elektiriği ve suyu ev abonesi yapınca çok ekonomik oluyor... Köy teşviği diyorum ben buna...:=))) Bizim amca bostan suluyor düşün şehirdeki evim kadar para ödemiyor...

  • thirenk @thirenk

   @kadirg1976 Hocam vakit ayırdığın ve cevapladığın teşekkürler..Senin verdiğin bu bilgiler doğrultusunda Kiracının kendisi yada muhasebecisi ile bizim arkadaşı konuşturup Kiracının hangi türde Vergi mükellefi olduğunu öğrenmesini söyleceğim. Ona göre duruma bakacağız artık..Bu bilgi ışığında kafamıza takılan bir şey olursa senin bilgine danışmamızda umarım bir sakınca yoktur umarım?