Oncelıkle merhaba;
Arkadaslar ıkıncı el ford fıesta almayı dusunuyorum.Sızden yardım almak ıstıyorum bır kac konuda.Bır cok forum vs okudum kafam cok karıstı.

1)Ikıncı el arac alırken nelere dıkkat etmek lazım.
2)Borc,hacız,calıntı,kılometre dusurme vs nasıl anlasılır?
3)Ikıncı el arac alırken ne gıbı prosedurlerden gececez?(noter satıs ruhsat cıkarma vs)
4)Arac alıs ıslemlerı ne akdara patlıyor?

Yardımcı olacak herkese tesekkur edıyorum sımdıden.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Sedat Doğukan AKMAN @bblack

  #otoseyir yazarsanız belki yardım edecek birilerini bulabilirsiniz.

 • harlemmm @harlemmm

  ekspertiz yaptıracan kesinlikle ford servisinde kayıtları çıkar
  5664 müydü şase no gönder plakada sapıtıyor bazen
  yada tanıdık sigortacı varsa araç kimlerin elinden geçmişse sana söyler şase no ile
  noter satışında borcu harcı olanı devir ettirmezler öde gel der
  noterden alacan bitti ruhsat mecbur yeniletecen araç senin oldu çünkü çok bir işi yok okadarda uğraşmam dersen takipçileri var 15-30 tl verirsin onlar bekler sırada
  devrine noter 90 tl mi ne alıyordu 2001 megan da ruhsata hatırlamıyorum

 • Şahin Bilgücü @sahinbilgucu

  Ben de 2005-2006 model honda civic alma arifesinde biri olarak konuyu takibe alayım 🙂 bildiklerimi de cevaplayayım bu arada;

  1)Değişen ve boyalı parçalara bakmak lazım, kazası-hasar kaydı var mı, var ise yüksek meblağlarda mı, bunlara bakmak lazım. Bunun için ilk adım 5664 TRAMER sms servisini kullanabilirsiniz, sigortaya kayıtlı hasar kayıtları hemen elinize gelir bu servis sayesinde. Bunun dışında aracı temiz bulup beğenirseniz muhakkak ekspertize sokun ki neyi var neyi yok ortaya dökülsün.

  2)Vergi borcu olan araç noter satışı esnasında duruyor, vergi borcu ödenmeden satış yapılmasına izin verilmiyor. Haciz konusunda bir bilgim yok, çalıntı durumunu e-devlet'ten öğrenebilirsiniz. TRAMER sms servisinden taratılan araçların muayene km bilgisi de geliyor yanında, buradan önceki muayene tarihleri ve km'lerini görebilirsiniz, düşüp düşmediğini buradan anlayabilirsiniz. Eğer burada temiz çıkarsa ekspertizde yine çıkacaktır km sonucu.

  3)Aracın verg, borcu vs. hepsi tamamsa nüfus kağıdı ruhsat ve 2(3 de olabilir) adet fotoğraf ile notere gidiyorsunuz orada işlemleri hallediyorlar, araç satış belgesini alıyorsunuz. Dilerseniz 15 gün içerisinde ruhsatınız evinize kadar geliyor, dilerseniz karakol'dan kendiniz hemen alabiliyorsunuz ruhsatınızı.

  4)2013'te 90 tl falandı sanırım ruhsat ücreti(bunu noterde ödüyorsunuz), şimdi ne kadar bilmiyorum, yakın zamanda araç bulursam öğreneceğim 🙂
  Araç satıldıktan sonra 10 gün içerisinde önceki sigorta geçerliliğini sürdürüyor, bu süre içerisinde yeni sigortayı yaptırmanız gerekiyor.

  Bunlar benim bildiklerim, başımdan 1 kez araç alım-satım işlemi geçti aklımda kalanlar bunlar, yanıldığım şeyler muhakkak vardır arkadaşlar düzeltir sanırım.