soru: neden ekran kartları bileşenleri devre kartının alt kısmında kalacak şekilde tasarlanıyor?
oysa herkesin bildiği gibi ısı yukarı doğru hareket eder, soğutmada amaç ısıyı karttan uzaklaştırmak olduğuna göre neden bu ters tasarım?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Volkan Ekmen @zisegned

  Fan soğuk havayı aşağıdan çekerek yanlardan sıcak havayı üflüyor. Ayrıca üst düzel kartlarda devrenin ters tarafına yani üst tarafınada levha konarak ısı dağıtımı sağlanmakta.

 • Atilla Meriç @attilan

  yıllar önce asus un bileşenler üstte kalacak şekilde bir kartını görüp baya şaşırmıştım başka da görmedim

 • Erol Yavuz @erolyvz

  Isınan hava yükselir fan aşağıdan daha serin hava çeker ama asıl nedenin bu olduğunu sanmıyorum SLI veya Crosfire gibi durumlarda ATX kasa formuna tasarım açısından uyum sağlaması olabilir yani bir nevi zorunluluk.

 • Atilla Meriç @attilan

  @erolyvz ATX dedin birden şimşek çaktı 🙂 biraz araştırdım BTX form faktörü bu ısı olayları yüzünden çıkmış ama pek kabul görmedi görünen o ki

  "Thermal design - The BTX layout establishes a straighter path of airflow with fewer obstacles, resulting in better overall cooling capabilities. There is no dedicated CPU-fan—instead, a large 12 cm case-fan is mounted, drawing its air directly from outside the computer and cooling the CPU through an airduct. Another distinct feature of BTX is the vertical mounting of the motherboard on the left-hand side. This results in the graphics card heatsink or fan facing upwards, rather than in the direction of the adjacent expansion card."

  buradan alıntı: http://en.wikipedia.org/wiki/BTX_(form_factor)

 • Jorji Costava @jcostava

  Senin dediğin gibi olmamasının nedeni işlemciden gelen sıcak havayı ekran kartı fanının almaması için olabilir. Direk olarak işlemci fanının hava akışında kalır ve zaten sıcak olan havayı alır doğal olarak da gpu'nun soğuması diye bir şey olamaz, mecburen cpu'ya ters olması lazım. Yani bu en azından benim açıklamam. Belki bu kadar kasmamıza gerek yok ilk seferinde öyle koymuştuk geleneği bozmadık bile diyebilirler, çok da şey yapmamak lazım 😀