@can @lawnmower abilerim merhaba,

Endüstriyel Tasarım okuyorum ve verilen okul projesinde çöp toplama/süpürme araçları üzerine çalışmaktayım. Motorları araştırıyorum fakat terminolojiye hakim olmadığım için neyi nasıl arayacağımı da bilemiyorum. Sadece motorların çalışma prensiplerine ulaşabildim:)

Örneğin; görseldeki araçlarda kullanılan motor türü nedir, hangi noktadan sonra elektriği bırakıp benzin/dizel motoruna geçmek mantıklı, boyutlarını ne etkiliyor gibi sorulara yanıt arıyorum. İnanılmaz detaylı bilgilere ihtiyacım yok, ama ne yaptığımı bilerek ilerlemeyi seviyorum diyelim.

Bu noktada, "yeni başlayanlar için..." seviyesinde bir kaynak önerebilir misiniz? Discovery'deki "nasıl çalışır" programı çok tadında bilgiler sunuyor ama konuyla ilgili anahtar kelimeleri bilmiyorum, dolayısıyla bilmediğim şeyi de arayamıyorum:(

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lawnmower @lawnmower

  Bunlarda artık elektrik motoru kullanılıyor bildiğim kadarıyla. Ancak en büyüklerinde içten yanmalı motor kullanılıyor, ama onlar da ufaktan elektrikliye geçiyor zaten. Kullandıkları içten yanmalı motorlar genelde scooter'larda da olan tek silindirli, dört zamanlı motorlar. Çok fazla bilgim yok, hiç detaylı incelemedim bunları.

 • Mehmet @mehmet

  Urunlerin datasheet lerine ulaşabilirsen bence sorularının buyuk kısmını mantığına oturtup kavrayabilirsin,
  Elektrikten karbon tabanlı yakıta geçme çizgisi gereken guç miktarının düzgün doğrusal olarak artması ve gereken aku miktarının buna paralel olarak artış göstermesi, son tuketici için aku seviyesinde bu sorunlar ağırlık, gereğinden fazla kaplanan hacim ve yüksek fiyat olarak dönerken, akunun + yonleri ise sessizlik, sürekli lineer guç, uzun kullanımlarda karbon yakıtlı motorlara gore harcanan yakıtx yapılan birim işe gore çok ekonomik olması vs, benzin motorlarında da durum tam tersi gibi sayabiliriz 🙂 liste uzar gider 😀 buraya 50 madde daha eklenebilir, duşundukçe fikir fışkırıyor 😛

 • Mehmet @mehmet

  Bide akulerin omurleri mevzusu var bence en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biriside o 😀

 • ayberko @ayberko

  Proje föyünde "enerjisini akaryakıttan sağlayan" ifadesi geçtiği için mecburen elektrik motorunu es geçiyoruz. Yoksa çevreye saldığın gazıyla vs zaten "temizlik" kavramıyla da örtüşmeyen şeyler bunlar ama yapacak bir şey yok şu an için. Saçma sapan bir kısıtlama işte...

  O yüzden bisikleti, kaykayı elektrikle çalıştırabilirken; günümüz şartları hangi noktadan sonra akaryakıta geçişi mantıklı kılıyor buna bakmam gerekiyor ki "bunda elektrik motoru kullanılabilirdi" eleştirisine bi yanıtım olsun. Sonrasında ise aracın ağırlığı, hacmi, istenen güç, öngörülen hız gibi kaygılara göre motorun türüne-gücüne (artık nasıl ayrışıyorlarsa) karar vermem gerek.

  Şimdilik bir iki done kaptım yorumlardan:) Bunları araştırdıktan sonra kavrayamadığım noktalara gelirsem tekrar sorabilirim, çok teşekkürler.